آثار باستانی قربانیان مایا که کارهای عجیبی با دهان خود انجام می دادند


آثار باستانی قربانیان مایا که کارهای عجیبی با دهان خود انجام می دادند


به گزارش خبرنگار ایلنا، باستان شناسان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، پروژه ای را برای مطالعه غار «وحشت نیمه شب» در بلیز آمریکا آغاز کردند. این غار که در دوره مایاها (۲۵۰-۹۲۵ پس از میلاد) به عنوان محل دفن مورد استفاده قرار می گرفت، داستان بیش از ۱۰۰ قربانی را روایت می کند که بیش از هزار سال پیش برای خدای باران مایاها قربانی شده اند.


9


فضای داخلی غار وحشت نیمه شب در بلیز


باستان شناسان توانسته اند بیش از ۱۰۰۰۰ استخوان را از غار کشف کنند که به گفته آنها متعلق به حداقل ۱۱۸ نفر است و این افراد شواهدی از شکنجه و مرگ بر اثر ضربه را نشان می دهند. البته برخی از باستان شناسان علاوه بر مطالعات استخوانی به بررسی دندان ها نیز پرداخته اند و در این مطالعه دو دندان متوفی مورد بررسی قرار گرفت.


امی چان (باستان شناس) پس از بررسی دندان های مردگان یافت شده در غار وحشت نیمه شب و تجزیه و تحلیل داده ها، اطلاعات گسترده تری در مورد سلامت دندان قربانیان به دست آورد. وی گفت: پس از کشف حداقل میزان ابتلا به بیماری های دندانی، به این موضوع علاقه مند شدم که مشخص کنم قربانیان چه غذاهایی مصرف می کنند. بنابراین، پلاک دندان را بررسی کردم زیرا می تواند غذایی را که فرد می خورد به صورت میکروسکوپی حفظ کند. پس از مطالعه و بررسی بقایای شش دندان، متوجه شدیم که این نمونه ها بیشتر حاوی الیاف پنبه ای هستند که برخی از آنها به رنگ آبی روشن بودند. رنگ آبی برای مذهب مایا بسیار مهم است، بنابراین یافتن نخ‌های پنبه‌ای آبی در هر دو نمونه شگفت‌انگیز بود. مایاها اغلب از این رنگ در مراسم استفاده می کردند. به ویژه از این رنگ برای رنگ آمیزی اجساد مردگان استفاده می شد.


10


نخ های آبی، شاید پنبه، از اجساد در غار وحشت نیمه شب در بلیز


چان همچنین بر این باور است که اگر برای مدت طولانی پنبه در دهان قربانیان قرار می‌گرفته بود. شاید از این پارچه برای پوشاندن دهان قربانیان و پوشاندن دهان هایی که باعث مرگ قربانیان می شد استفاده می شد. تعداد کمی از قربانیان غار نیمه شب پوسیدگی داشتند، بنابراین اطلاعات بیشتری برای بررسی و بررسی وجود نخ آبی در دهان قربانیان مورد نیاز است.


انتهای پیام/