آخرین جزئیات مبادلات تجاری ایران و برزیل/ بانک برزیلی ۸۰ درصد از ایرانیان برای کشاورزی در خارج از خاک حمایت می کند.


آخرین جزئیات مبادلات تجاری ایران و برزیل/ بانک برزیلی 80 درصد از ایرانیان برای کشاورزی در خارج از خاک حمایت می کند.


فخرالدین عامریان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان اینکه قبل از اوره درمانی در برزیل، صادرات ما به برزیل کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار بود، افزود: پس از تصویب، صادرات به ۱.۵ میلیارد دلار افزایش یافت. ایران در حال حاضر محصولات دامی، سویا، ذرت، کنجاله سویا، شکر، گوشت و کنسانتره میوه را از برزیل وارد می کند.


وی ادامه داد: اقدامات اولیه برای واردات پنبه از برزیل در حال انجام است. از سوی دیگر زمینه برای صادرات میوه از جمله خرما و کشمش از ایران به برزیل فراهم شده است.


این فعال اقتصادی از حمایت بانک سرمایه گذاری برزیل از کشاورزان فراساحلی ایران خبر داد و افزود: این بانک اعلام کرده است که آمادگی دارد ۸۰ درصد سرمایه را در اختیار ایرانیانی قرار دهد که می خواهند در کشاورزی فراساحلی در برزیل فعالیت کنند. ۲۰% توسط سرمایه گذار ایرانی تامین می شود. کار در بخش های مختلف کشاورزی خارج از قلمرو، مانند دام و کشتارگاه.


امیریان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند هکتار زمین برای کشاورزی ایرانیان در خارج از خاک برزیل به برزیل اختصاص داده شده است؟ وی گفت: جنوب برزیل مکان مناسبی برای کشت گندم و برنج است. برزیلی ها حاضرند یک میلیون هکتار زمین را به ما بدهند و کشاورزان ایرانی در صورت تمایل می توانند این زمین را خریداری کنند. بر اساس مقررات صادره از سوی وزارت کشاورزی، خرید محصولات خارج از قلمرو تضمین شده است.


رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل گفت: وزیر کشاورزی برزیل در سفر خود به ایران برای واردات زعفران و میوه های ایرانی ابراز تمایل کرد. اتاق مشترک ایران و برزیل با همکاری سفیر ایران موضوع صادرات میوه را تکمیل و صادرات میوه ایران به برزیل را آغاز می کند. اما در بخش زعفران، سرمایه گذاران ایرانی زعفران هیچ قدمی برای ورود به این بازار برنداشته اند و هیچ پیشنهادی از سوی فعالان این صنعت برای صادرات زعفران به برزیل دریافت نکرده ایم.


امیریان در خصوص تاثیر تحریم ها بر روند صادرات افزود: برزیل از نظر پول و کالاهای ارزی همچنان با بانک ها مشکل دارد.


وی گفت: مذاکراتی برای ایجاد ارز واحد برای تجارت ایران و برزیل صورت نگرفت و تراز تجاری چندین برابر افزایش یافت.


به گفته رئیس اتاق مشترک ایران و برزیل؛ در برزیل باید عوارض واردات کالاهای ایرانی کاهش یابد و نمایندگان برزیل در مجلس خود پیگیر این موضوع هستند اما در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده است.


آمریکایی ها برزیل را یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد غذایی در جهان معرفی کردند و افزودند: اعتقاد بر این است که برزیلی ها غذای یک هشتم جمعیت جهان را تامین می کنند. واردات ما از برزیل زیاد است و برزیل بخش زیادی از ذرت و سویا مورد نیاز ما را تامین می کند، اما نیمی از واردات ما باید به این کشور صادر شود.


وی ادامه داد: بخش خصوصی هر چه در توان دارد انجام می دهد، اما دولت باید برای رونق کسب و کار وارد عمل شود. برزیل به محصولات پتروشیمی ایران و ۳ میلیون تن اوره نیاز دارد که ارزش صادرات ۳ میلیون تن اوره حدود ۲ میلیارد دلار است اما تاکنون نتوانسته ایم این میزان اوره را به برزیل صادر کنیم.


یک فعال اقتصادی در خصوص عدم صادرات ۴۰۰ هزار تنی اوره به برزیل توسط شرکت های دولتی گفت: سپردن این کار به بخش خصوصی درست بود چرا که وزیر کشاورزی برزیل با تلاش ما این کار را انجام داد.


انتهای پیام/