اثربخشی ۹۶ درصدی واکسن پاستوکووک برای استفاده کودکان و نوبت یادآور


به گزارش ایلنا، بهرام عین اللهی در حاشیه افتتاح و راه اندازی بایورآکتورهای کشت سلول های جانوری در مجتمع تولیدی تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: خوشحالیم که امروز با افتتاح بایورآکتورهای جدید می توانیم در ماه بین ۴ تا ۵ میلیون دُز واکسن پاستوکووک در ایران تولید کنیم. 

 

وی افزود: یکی از ویژگی های مهم این بایورآکتور این است که محدود به واکسن کرونا نیست و می تواند برای ساخت سایر واکسن ها هم مورد استفاده قرار گیرد و این حاصل فعالیتی مشترک بین وزارت بهداشت و دانشمندان ایرانی و کوبایی است. 

 

وزیر بهداشت یادآور شد: تلاش های دانشمندان انستیتو پاستور به ثمر رسید و امروز این واکسن نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر قابل استفاده است.

 

دکتر عین اللهی خاطرنشان کرد: خوشحالیم که امروز در انستیتو پاستور، بایورآکتورهای پیشرفته در تولید واکسن که حاصل همکاری های مشترک بین ایران و کوبا بود، با حضور مقامات جمهوری کوبا، افتتاح شد و این اقدامات در مسیر مهار بیماری کرونا، دستاورد ارزشمندی به شمار می رود.

 

ریکاردو کابریساس، معاون نخست وزیر کوبا در حاشیه این مراسم گفت: مفتخرم که در ایران حضور دارم و افتتاح بایورآکتورهای جدید در انستیتو پاستور ایران، نشان از همکاری مشترک بین این موسسه و نیز انستیتو فینلای کوبا دارد و این کار مشترک، برای مردم دو کشور مفید بوده و هست. 

 

وی ادامه داد: همکاری های مشترک بین ایران و کوبا از سالها پیش شروع شد و در حال حاضر، نتیجه آن همکاری ها را به خوبی می بینیم. 

 

پروفسور ویسنته، رییس انستیتو فینلای کوبا هم گفت: امروز حاصل تلاش های مشترک با انستیتو پاستور ایران را می بینیم. واکسن هایی داریم که با ایران ۵ سال است بر روی آن کار می کنیم و برای کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای ساخت واکسن کووید۱۹، همکاری نزدیکی داشتیم و از انستیتو پاستور ایران تشکر می کنیم. برای ما این لحظه تاریخی است چراکه همکاری های مشترک به ثمر رسیده است.