احتمال استعفای رئیس جمهور چچن به وضعیت در آستانه جنگ در اوکراین مرتبط است/ روسیه اجازه جدایی طلبی در خاک خود را نمی دهد، اما از تجزیه طلبی حمایت می کند.


احتمال استعفای رئیس جمهور چچن به وضعیت در آستانه جنگ در اوکراین مرتبط است/ روسیه اجازه جدایی طلبی در خاک خود را نمی دهد، اما از تجزیه طلبی حمایت می کند.

یک کارشناس ارشد مسائل روسیه گفت: مردم چچن در مجموع سال هاست که با روس ها دشمنی دارند و آنها را متجاوز به قلمرو مسلمانان در قفقاز می دانند.


بهرام امیر احمدیان کارشناس ارشد مسائل روسیه در گفت و گو با روزنامه ایلنا با اشاره به احتمال استعفای رئیس جمهور چچن گفت: جمهوری چچن واقع در منطقه قفقاز شمالی روسیه در واقع بخش مهمی از سیاست و سیاست روسیه است. ساختار امنیتی در منطقه قفقاز شکل گرفت. واقعیت این است که مشروعیت دولت روسیه در این منطقه مورد مناقشه است. برای سالیان متمادی، مردم چچن با روس‌ها مهربان نبودند و آنها را مهاجم قلمرو مسلمانان قفقاز می‌دانستند. جریان های ملی گرایی در این جمهوری مشروعیت خود را به رسمیت نمی شناسند یا اصلاً به رسمیت نمی شناسند. در مقاطع مختلف تاریخ، دولت روسیه جدایی‌طلبان را سرکوب کرده است تا پرچم خود را در چچن به اهتزاز درآورد. این مبارزه با ترور احمد قدیروف رئیس جمهور منصوب پوتین و انتصاب پسرش رمضان قدیروف به عنوان رئیس جمهور این جمهوری توسط رئیس جمهور روسیه ادامه یافت.


وی ادامه داد: این جمهوری بارها علیه روسیه و مسکو قیام کرده و مدام توسط روسیه سرکوب شده است. بر این اساس، مسکو جدایی طلبی در چچن را به رسمیت نشناخت. آنچه باید تاکید و توجه کنم این است که روسیه اجازه هیچ گونه تحرک و جدایی طلبی قومیتی را در خاک خود نخواهد داد و در اسرع وقت با آن برخورد خواهد کرد. با این حال، ما شاهد حمایت از جدایی طلبان در شرق اوکراین هستیم که از سال ۲۰۱۴ زیر پرچم روسیه زندگی می کنند و اکنون در میانه میدان با دولت مرکزی اوکراین می جنگند. در مورد حمایت روسیه از جدایی طلبی می توان گرجستان را در قفقاز مثال زد که در سال ۲۰۰۸ دو منطقه جدایی طلب این جمهوری با حمایت روسیه استقلال خود را اعلام کردند و مسکو استقلال آنها را به رسمیت شناخت و با این دو منطقه روابط دیپلماتیک برقرار کرد. .


یکی از اساتید این دانشگاه گفت: زمانی که جنگ در اوکراین شروع شد، اخباری در مطبوعات منتشر شد مبنی بر اینکه رمضان قدیروف اعلام کرده بود «تا دستگیری ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و تحویل وی به مسکو دست از کار برنمی داریم». پس از آن عکس های مختلفی با سربازان چچنی منتشر شد که در عنوان آن قدیروف و نیروهایش وارد منطقه درگیری اوکراین شدند. بعداً گزارش شد که این تصاویر مربوط به فضا و قلمرو اوکراین نیست و مشخص شد که او در خاک اوکراین نبوده است. تصاویر دیگری نیز منتشر شده است که برخی از عناصر چچنی را نشان می دهد که با ارتش روسیه برای مبارزه با ارتش اوکراین همکاری می کنند. در همین حال، قدیروف بارها اعلام کرده است که همه نئونازی‌های اوکراین را نابود خواهیم کرد و بارها بر سر او فریاد زده‌اند، اما فکر نمی‌کنم بسیاری از این سخنان به نفع کرملین باشد.


وی در خاتمه خاطرنشان کرد: مسکو نگران بود که تفکر داخلی روسیه این سوال را مطرح کند که چرا باید گروهی با جنگ چریکی در کنار ارتش قدرتمند روسیه وارد میدان نبرد شود؟ به گفته آنها، برای اجرای اهداف رئیس جمهور در اوکراین، ارتش روسیه باید وارد خاک این کشور شود. به همین دلیل، من معتقدم که کرملین ممکن است قدیروف را به دلیل مسائلی که موازی با جنگ در اوکراین است، برای کناره گیری از قدرت تحت فشار قرار داده باشد. توجه داشته باشید که استعفا و استعفا دو مقوله مجزا هستند. در ادبیات سیاسی استعفا به عنوان یک اقدام مثبت تلقی می شود، اما در دنیای سیاست، ترک چهره و مهر، بار منفی دارد. بنابراین، اگر صحبت از برکناری قدیروف جدی و درست باشد، به نظر می رسد که او برای خروج از صحنه سیاسی چچن باید امتیازاتی بدهد. دلیل آن هم این است که او در اظهاراتی اخیر درباره استعفای احتمالی خود گفته است که معتقد است باید کناره گیری کند و یک استراحت طولانی داشته باشد.


انتهای پیام/