احتمال تاخیر/خسارت واردات برنج در ترانزیت در انبار گمرک زاهدان وجود دارد.


احتمال تاخیر/خسارت واردات برنج در ترانزیت در انبار گمرک زاهدان وجود دارد.

دبیر اتحادیه واردکنندگان برنج ایران گفت: جنگ روسیه و اوکراین باعث افزایش قیمت برنج در بازارهای جهانی شده است اما وزارت جهاد کشاورزی با نادیده گرفتن این شرایط مخالف پذیرش تغییر قیمت جهانی برنج است. ثبت سفارش برنج که در واقع فرآیند خرید از خارج و واردات است. کند شد


وی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، مسیح کشاورز، با اشاره به بی توجهی به ظرفیت بخش خصوصی برای واردات برنج، اظهار کرد: مرکز تنظیم بازار کشور بدون مشارکت تشکل های بخش خصوصی تشکیل جلسه می دهد و به گزارش های واقعی و مستند استناد می کند. برای سازمان ها و بخش خصوصی، از گزارش های سازمان های دولتی تهیه شده بر اساس داده های آماری مقطعی، غیرمتمرکز و قدیمی استفاده می شود.


وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی و کنترل مشکلات پیش روی وزارت جهاد کشاورزی زمان بر است، خاطرنشان کرد: مرکز تنظیم بازار از جهاد می خواهد، وزارت کشاورزی به مشکلات مربوط به این بخش توجه کند و متاسفانه می خواهد برنامه ریزی کند. و مشکلات وزارتخانه را کنترل کند. همچنین زمان می برد، بسیاری از مشکلات به تعویق می افتد و پس از مشکلات و بحران های فراوان به ستاد تنظیم بازار آورده می شود.


دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی در سال های گذشته متولی بازار محصولات کشاورزی بود و با سابقه و تجربه از ظرفیت تشکل های بخش خصوصی برای کنترل سریعتر پرونده استفاده کرد. اما اکنون وزارت کشاورزی استفاده از ظرفیت صنعت را مد نظر دارد نه خصوصی.


کشاورز با اشاره به قیمت برنج در چهاردهمین جلسه ستاد تنظیم بازار توضیح داد: گزارش های نهادهای ذیربط به کندی تحویل ستاد تنظیم بازار می شود اما انجام نشده است اما عوارض گمرکی، مالیاتی و …. سایر بدهی ها بسته به این متغیرها تغییر خواهند کرد.


وی گفت: بر این اساس نمی توان قیمت قطعی برای برنج تعیین کرد و نهادهای نظارتی قانونی واردکنندگان را مجبور می کنند بدون در نظر گرفتن مستندات، محصول برنج خود را به فروش برسانند. زیان در بازار وجود دارد این روند بدون شک واردات و عرضه برنج در بازار داخلی را متوقف خواهد کرد.


دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران، سفارش برنج را بر اساس ارزش مصوب وزارت جهاد کشاورزی و تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی ثبت می کند. این غیر منطقی است.


فصل کاشت به پایان رسیده و عرضه برنج در بازار جهانی کاهش یافته است، گفت: جنگ روسیه و اوکراین باعث افزایش قیمت برنج در بازار جهانی شده است اما وزارت جهاد با تغییر قیمت موافقت نمی کند و ثبت نام می کند. سفارش برنج با نادیده گرفتن این شرایط کشاورزی.برنج مخالفت جهانی در واقع روند خرید و واردات از خارج را کند می کند.


کشاورز با انتقاد از موازی کاری سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و دارو افزود: پیش از این این دو سازمان طبق توافق برنج وارداتی را به صورت مشترک نمونه و آزمایش می کردند، اما اکنون به توافق قبلی بی توجهی می کنند. هر دوی این سازمان‌ها نمونه‌برداری و آزمایش جداگانه‌ای را انجام می‌دهند که نه تنها متحمل هزینه‌های بالایی می‌شود که قیمت نهایی را بالا می‌برد، بلکه منجر به تاخیر و توقف در ارسال به دلیل فرآیند زمان‌بر می‌شود.


وی با اشاره به مشکلات گمرک زاهدان در زمینه واردات برنج گفت: گمرک زاهدان زیرساخت های نگهداری مناسبی ندارد، بسیاری از محموله های برنج در فضای باز انبار می شود و به دلیل شرایط اقلیمی احتمال آسیب دیدن این محموله ها وجود دارد. منطقه. این امر منجر به کاهش تجارت در منطقه خواهد شد.


انتهای پیام/