ادامه فاجعه تلخ خشک شدن منابع آبی آذربایجان غربی/ این بار; زرین رود و سیمینرود بین میاندوآب


ادامه فاجعه تلخ خشک شدن منابع آبی آذربایجان غربی/ این بار;  زرین رود و سیمینرود بین میاندوآب

رودخانه زرینخ و رودخانه سیمینه میاندوآب نگین های آذربایجان غربی هستند که روزگاری یکی از تامین کنندگان آب دریاچه ارومیه بوده و به دلیل تغییر اقلیم و خشک شدن ایران در چند سال اخیر نه تنها در رنج هستند. از کم آبی در استان، اما در نجات دریاچه ارومیه از خشکی ناتوان هستند.


به گزارش خبرنگار ایلنا، در این سال ها رودخانه سیمین و زرینه رود میاندوآب با مشکلات عدیده ای از جمله آلودگی های زیست محیطی، فاضلاب های خانگی و صنعتی، برداشت غیرمجاز شن و ماسه توسط افراد سودجو، تعرض به زندگی و فضای خصوصی و… مواجه است.


در این میان، درجات مختلف توجه به زرین رود نه تنها می تواند از تلفات احتمالی دریاچه در اثر خشک شدن بکاهد، بلکه با حفظ و نگهداری سطح کافی از آب های زیرزمینی آن، مزایای مستقیم اقتصادی و فرهنگی را نیز به همراه داشته باشد. از جمله تقویت سطح آب های زیرزمینی منطقه، حفظ اکوسیستم زرین رود، حفظ و ایجاد نقاط زیبایی طبیعی، احیای تالاب های پایین دست و حتی تقویت طبیعت گردی منطقه، کاهش اقلیم منطقه، زیبایی های بصری و ایجاد نشاط اجتماعی، القای روحیه امید و رفع نگرانی ها، فروپاشی کشاورزی منطقه را برجسته می کند.


هیچ برنامه ای برای کاهش تبخیر از دریاچه وجود ندارد


پروفسور ناصر آگ، مدرس دانشگاه ارومیه، وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه را ناشی از گرم شدن کره زمین، کاهش بارندگی، میرایی بیش از حد حوضه های آبریز، توسعه بی رویه کشاورزی و برداشت بی رویه از منابع آبی عنوان کرد. گمراه کردن غیرکارشناسانه اطراف و سازه و … دریاچه را بد برنامه ریزی و مدیریت بد دانست و خاطرنشان کرد: این مشکلی است که کارشناسان محیط زیست بر آن اتفاق نظر دارند.


آک ادامه داد: در سال هایی که ستاد احیای دریاچه ارومیه تشکیل شده است، پروژه های زیادی برای احیای دریاچه ارومیه اجرا شده است اما برنامه ای برای کاهش تبخیر آب دریاچه وجود ندارد. پیشنهاد من از سال ۱۳۸۴ «کوچک کردن سطح دریاچه ارومی» بوده است. زیرا تنها در صورتی تبخیر کاهش می یابد که دریاچه کوچکتر شود. متأسفانه با این پیشنهاد مخالفت شد. منطق آنها این بود که ما باید دریاچه را به حالت سابق برگردانیم.


وی با تاکید بر اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه در دولت قبل تعادل اکولوژیکی و احیای اکولوژیکی دریاچه ارومیه را تعریف کرده بود، ادامه داد: بر این اساس دریاچه حدود ۴۳۰۰ کیلومتر مربع وسعت و ۱۵ میلیارد متر مکعب آب خواهد داشت. این طرح برنامه ریزی و پروژه های زیادی اجرا شده است. اما از ابتدا مشخص بود که این پروژه ها پاسخ نهایی برای احیای دریاچه ارومیه نخواهد بود، زیرا تغییرات ژئومورفولوژیکی بستر دریاچه را در نظر نگرفته است.


IMG_20220703_093434_213


پروفسور آگ گفت: کف دریاچه ارومیه به دلیل رسوبات انبوه به ویژه رسوبات نمک بالا آمده است. قبلاً این دریاچه بزرگ بود و عمق متوسط ​​آن ۶ متر بود و کف آن گل آلود بود و ته دریاچه ما هیچ نمکی نداشت، اما اکنون کف دریاچه با حدود ۷ میلیارد تن رسوب نمک پوشیده شده است.


وی در ادامه گفت: در حال حاضر میانگین عمق دریاچه ارومیه حدود یک متر است که نسبت به سال گذشته کمتر است. در زمان بارندگی کم، ذخیره آب پشت مخزن سد نیز بسیار کم است. نهادهای مربوطه باید آن مقدار آب را نگه دارند. زیرا از آب پشت سد تنها برای احیای دریاچه استفاده نمی شود. این آب برای شرب، کشاورزی منطقه و صنعت استفاده می شود، بنابراین طبیعی است که به نیاز شهرها و کارخانه ها فکر کنیم.


استاد این دانشگاه افزود: چاه های زیادی در حوضه های آبریز دریاچه ارومیه (از آذربایجان غربی و شرقی) حفر شده و آب شیرین ورودی به دریاچه ارومیه به دلیل پایین آمدن سطح آب های زیرزمینی شور شده است. و چاه های اطراف شور شد. شور باشد


پروفسور آک در ادامه افزود: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد آب در کشاورزی مصرف می شود. ستاد احیای دریاچه ارومیه تلاش زیادی کرده تا این میزان را به ۴۰ درصد برساند. نمی دانم چقدر این طرح موفق بود، اما اگر موفق می شد، باید می دیدم که چه تاثیری روی دریاچه گذاشته و وضعیت دریاچه بهتر می شد.


زرین رود و سیمین رود از شناورهای حیاتی دریاچه ارومیه هستند


نماینده مردم میاندوآب در شورای اسلامی با اشاره به مشکل دریاچه ارومیه و نیاز مبرم به احیای آن گفت: رودخانه زرین و سیمین میاندوآب دو رودخانه ای هستند که این شهر را زینت داده و به دریاچه ارومیه جان می بخشند. “


مهدی عیسی زاده افزود: رودخانه زرینه (جاگاتو) و رودخانه سیمینه (تاتائو) میاندوآب شناورهای حیاتی دریاچه ارومیه هستند و خروشان رودخانه های زرینه و سیمینه میاندوآب نویدی برای احیاء و آبگیری دریاچه ارومیه است. این جواهرات میاندوآب مساوی است با انقراض.» دریاچه ارومیه.


انتهای پیام/