از کمک شما در ساخت مسکن در ۱۷۹ محله فقیرنشین تهران قدردانی می کنیم.


از کمک شما در ساخت مسکن در 179 محله فقیرنشین تهران قدردانی می کنیم.

آقامحمدی با اشاره به وجود ۲۰۰ محله کم برخوردار در کشور خاطرنشان کرد: ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در این محله ها زندگی می کنند. در تهران ۱۷۹ محله از این دست وجود دارد که ۴۰ درصد مردم این محله ها اجاره نشین هستند.


به گزارش ایلنا به نقل از سایت شهر، علی آقامحمدی رئیس ستاد توانمندسازی مناطق فقیرنشین کشور در مراسم امضای ۴ تفاهم نامه تامین ۳۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت شرکت کرد. در شهریور ۱۴۰۱ – گفت: پس از موفقیت در مراسم اربعین حسینی، خوشحالیم که گامی اساسی برای بهبود زندگی امروز مردم برداشته شده است.


وی افزود: اگر بخواهیم قیمت مسکن را تغییر دهیم جز در تهران نمی توانیم این کار را انجام دهیم که شهرداری تهران، بانک ها، وزارت مسکن و سایر نهادها به خوبی آن را اجرا می کنند. این نشان خواهد داد که بازار پرنوسان امروزی پایدار نیست. این یک سیاست سراسری است.


آقامحمدی ادامه داد: زمانی که برای متقاضیان مسکن می سازیم باید توجه داشته باشیم که برخی از مسکن هایی که ساخته می شود مناسب متقاضی نیست. باید متناسب با توانایی متقاضی باشد و به همین دلیل، مقرون به صرفه بودن یک اصل کلیدی است.


رئیس ستاد توانمندسازی مناطق فقیرنشین کشور با بیان اینکه مبنای تفاهم برای ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی شکل گرفت، گفت: این طرح باید با الگوی حرکت ملی متفاوت باشد که شرایط متقاضی نشان می دهد. در واقع این تغییر اساسی به این معناست که مردم در بهترین حالت خود در میدان حضور خواهند داشت و این خبر خوبی است که بعد از آن اتفاقی می افتد.


وی گفت: این پروژه در واقع ساخت محله، احیای محله، ایجاد روابط بین مردم است. علاوه بر این باعث ایجاد سرمایه اجتماعی می شود.


آقامحمدی گفت: افرادی که می خواهند این املاک را داشته باشند تعاونی تشکیل می دهند اما نه مثل سابق تعاونی ساختمانی اما این تعاونی واقعا همه متقاضیان را رصد و اعتماد می کند. از نظر شغلی محله تخصصی است و خدمات ساکنین نیز در محله تشکیل می شود.


رئیس ستاد توانمندسازی مناطق محروم کشور هشدار داد: در صورت وجود چنین تقاضای مسکن، احیای بافت های فرسوده مطالبه بسیاری از مردم خواهد بود. بسته های پاداش در این زمینه امتیاز خوبی است و این مدل دست طراحان را برای معماری اسلامی باز می کند.


با تاکید بر اینکه ۲۰۰ محله کم برخوردار در کشور وجود دارد، این محلات شامل تمامی افراد قدیمی و حاشیه نشین می شود و ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در این محله ها قرار دارند. در تهران ۱۷۹ محله از این دست وجود دارد که ۴۰ درصد مردم این محله ها اجاره نشین هستند. ۱۸ محله از این محله ها در ری واقع شده اند و تقریباً همه محله های ری فاقد امتیاز هستند.


آقامحمدی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم گام بلندی در تغییر تکنولوژی ساخت و ساز برداریم، گفت: باید از شهردار تهران و مدیریت شهری تشکر کرد که این بار را برداشتند اما شاید برداشتن این بار بر عهده شهرداری نباشد.


انتهای پیام/