اظهارات ۳ کشور اروپایی درباره ایران به موقع نبود


اظهارات 3 کشور اروپایی درباره ایران به موقع نبود

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین بیانیه ضد ایرانی تروئیکای اروپایی را “بی موقع” خواند.


به گزارش ایلنا، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین، اظهارات ضد ایرانی تروئیکای اروپایی درباره ایران را نابهنگام خواند.


او در توییتی نوشت: «این خیلی نابهنگام است. درست قبل از لحظه حساس مذاکرات وین و نشست شورای آژانس بین المللی انرژی اتمی.


سه کشور اروپایی از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترک خود بدون اشاره به موضع انفعالی خود و نیت بد و بزرگ نمایی طرف آمریکایی، ایران را به احیای توافقنامه همکاری متهم کردند.


در این بیانیه آمده است که موضع تهران «تردید جدی در مورد تمایل و تعهد ایران به نتیجه موفقیت‌آمیز توافقنامه همکاری ایجاد می‌کند».


در این بیانیه، ترویکای اروپایی همچنین گفت: ما از آوریل ۲۰۲۱ با حسن نیت با ایران در حال مذاکره برای بازگرداندن توافق هسته ای با دولت های فرانسه، آلمان و انگلیس هستیم. در اوایل مرداد ماه سال جاری، پس از یک سال و نیم مذاکره، هماهنگ کننده برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متون نهایی را ارائه کرد که به ایران اجازه می دهد به تعهدات خود در برجام عمل کند و به توافق بازگردد. .

در ادامه این مواضع مغرضانه و بی‌اساس، خاطرنشان کرد: متاسفانه ایران همچنان فرصت‌های دیپلماتیک را نادیده می‌گیرد و برنامه هسته‌ای خود را فراتر از هرگونه توجیه غیر نظامی قابل قبول گسترش می‌دهد.


این سه کشور اروپایی همچنین به رویکرد سیاسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره نکردند: «با نزدیک شدن به توافق، ایران موضوع جداگانه‌ای را در رابطه با تعهدات بین‌المللی خود ذیل معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) و برجام بازگشایی کرده است. آژانس انرژی: این درخواست اخیر تمایل و تعهد ایران به اجرای موفقیت آمیز توافقنامه همکاری ایران را با تردید جدی مواجه می کند.انتهای پیام/