اقتصاد جهانی به سمت رکود می رود


    اقتصاد جهانی به سمت رکود می رود

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که هر سه اقتصاد بزرگ جهان در رکود هستند و شواهد نشان می‌دهد که تورم بالاتر از حد انتظار قبلی است و اقتصاد جهانی به زودی در آستانه رکود قرار خواهد گرفت.


به گزارش ایلنا از گاردین، اقتصاد جهان به زودی در آستانه رکود قرار می گیرد، زیرا شواهد نشان می دهد که هر سه اقتصاد بزرگ جهان در رکود هستند و تورم بالاتر از حد انتظار است.


صندوق بین‌المللی پول در به‌روزرسانی ماه آوریل خود برای چشم‌انداز اقتصاد جهانی (WEO)، پیش‌بینی رشد خود را برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ کاهش داد و چشم‌انداز کاهش شدید رشد را افزایش داد.


بر اساس این گزارش؛ مشکلات آمریکا، چین و کشورهای حوزه یورو منجر به کاهش تولید جهانی در سه ماهه دوم سال جاری شد.


پیر-اولیویه گورینچاس، مشاور ارشد اقتصادی در صندوق بین المللی پول گفت: “چشم انداز از آوریل به طور قابل توجهی تیره شده است. جهان ممکن است به زودی در آستانه یک رکود جهانی قرار گیرد.”


صندوق بین المللی پول مستقر در واشنگتن پیش بینی کرده است که اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۲ به میزان ۳.۲ درصد رشد کند که ۰.۴ واحد نسبت به آوریل کاهش یافته است. انتظار می رود این کاهش در سال آینده نیز ادامه یابد.


همچنین پیش‌بینی می‌شود که بریتانیا در سال ۲۰۲۲ ۳.۲ درصد و در سال ۲۰۲۳ فقط ۰.۵ درصد رشد کند. بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، بریتانیا در نیمه دوم سال جاری میلادی به‌طور قابل‌توجهی کوچک خواهد شد و در سال ۲۰۲۳ به ضعیف‌ترین اقتصاد G7 تبدیل خواهد شد.


گورینچاس گفت: «اقتصاد جهانی با چشم‌انداز تیره و نامطمئن مواجه است، زیرا همچنان از همه‌گیری و تهاجم روسیه به اوکراین رنج می‌برد.


تورم بالاتر از حد انتظار، به ویژه در اقتصادهای بزرگ ایالات متحده و اروپا، وضعیت مالی جهانی را تشدید می کند. کاهش سرعت چین در طول شیوع کووید-۱۹ و قرنطینه بدتر از حد انتظار بوده است و پیامدهای جنگ در اوکراین بسیار زیاد است.


صندوق بین‌المللی پول تورم جهانی را در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ ۸.۳ درصد پیش‌بینی کرد که در ماه آوریل ۶.۹ درصد بود.


تجزیه و تحلیل پیش بینی اصلاح شده WEO نشان می دهد که انتظار می رود رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۲ در ایالات متحده ۰.۸ واحد درصد، در آلمان ۰.۹ درصد و در چین ۱.۱ درصد کاهش یابد. در سال ۲۰۲۳، انتظار می رود همه اقتصادهای بزرگ جهان، به جز صادرکنندگان نفت نیجریه و عربستان سعودی، رشد کندتری داشته باشند.


پیش بینی می شود در سال آینده تنها ژاپن و کانادا در بین کشورهای بزرگ صنعتی با یک درصد رشد همراه باشند و صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی آمریکا و فرانسه یک درصد، آلمان ۰.۸ درصد و آلمان ۰.۷ رشد کند. درصد در ایتالیا خواهد بود.


گورینچاس گفت تعدادی از خطرات نزولی برای اقتصاد جهانی وجود دارد که می تواند منجر به عملکرد ضعیف شود، از جمله:


به دلیل جنگ در اوکراین، گاز روسیه به اروپا به طور ناگهانی متوقف شد.


تورم بالا


بحران بدهی ناشی از شرایط سخت مالی جهانی.


در چین، کووید-۱۹ و قرنطینه در حال گسترش است.


ناآرامی اجتماعی ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی.


جنگ های تجاری و بحران های ژئوپلیتیکی.


مشاور اقتصادی بین الملل گفت: مبارزه با تورم باید در اولویت سیاست گذاران باشد و تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر افزایش نرخ سود مورد حمایت قرار گرفته است و دولت ها می توانند تاثیر کاهش رشد اقتصادی را تا حد زیادی کاهش دهند. صندوق پولی. گروه های آسیب پذیر از طریق حمایت هدفمند..


انتهای پیام/