انصارالله به دنبال هدایت عواید حاصل از فروش نفت به نفع یمن است/ امارات متحده عربی پروژه ای را برای منزوی کردن یمن جنوبی از سر می گیرد.


انصارالله به دنبال هدایت عواید حاصل از فروش نفت به نفع یمن است/ امارات متحده عربی پروژه ای را برای منزوی کردن یمن جنوبی از سر می گیرد.


صباح زنگنه، کارشناس ارشد مسائل منطقه در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، دلایل و ابعاد مذاکرات طرف های یمنی و عربستان سعودی در عمان را تشریح کرد: مذاکرات طرف های یمنی و عربستان سعودی در عمان در واقع برای جبران است. برای تاخیر در یمن؛ به این ترتیب موضوع اصلی مورد بحث خلف تعهد عربستان به پرداخت حقوق ماهانه به یمنی ها بود و از سوی دیگر موضوع تامین مالی کارگران در این مذاکرات مد نظر است. موضوع اصلی بعدی این مذاکرات بازگشایی فرودگاه صنعا و بحث پروازها به این فرودگاه است اما موضوع دیگر تردد رایگان کشتی ها در بندر حدیده است بنابراین رایزنی های دوجانبه به نتیجه نرسیده است. . بر این اساس، انصارالله یمن از تمدید آتش بس ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی و با میانجیگری سازمان ملل در این مدت خودداری کرد.


وی افزود: ادعای انصارالله مبنی بر غارت نفت یمن توسط شرکت های اروپایی توسط امارات و عربستان در نهایت باعث تحریک یمنی ها شد. چون این اعتراض محتوای اقتصادی دارد. انصارالله بارها گفته است که فروش و صادرات نفت یمن باید درآمد اقتصادی داشته باشد که تاکنون انجام نشده است و به همین دلیل شاهد حضور موشک ها و پهپادهای یمنی در کنار مذاکرات مذکور هستیم. تهدیدات علیه امارات و عربستان سعودی همچنان قوی است و مسلماً آنها دست برتر را در مذاکرات دارند. این جریان به دنبال دستیابی به نتایج معقول از این مذاکرات است. زیرا آنها یک طرف حساب عربستان سعودی و طرف دیگر نماینده ویژه سازمان ملل دارند که سعی می کنند به نتیجه نهایی دست پیدا کنند.


یک تحلیلگر سیاسی درباره دور جدید تخریب ابوظبی در جنوب یمن گفت: در کنار این روند، اماراتی ها به دنبال بازپس گیری بخشی از جزایر جنوبی یمن هستند و اکنون این موضوع را مطرح می کنند. در جنوب یمن. مثلاً قبلاً جزیره سوکاتاری به تصرف نیروهای اماراتی درآمده بود و حتی اسرائیل با چراغ سبز ابوظبی و در پوشش های مختلف به این جغرافیای استراتژیک نفوذ کرده بود، اما اکنون می تواند چشم خود را بر جزیره مایون ببندد. پروژه یمن جنوبی بار دیگر. از سوی دیگر، معرفی مجدد حملات پهپادی و موشکی توسط انصارالله حاکی از نوعی معامله پیچیده است.


وی در پایان تاکید کرد: روند فعلی باید به سمت آرامش در این کشور باشد اما واقعیت محلی و سیاسی نشان می دهد که بحث فروش نفت و درآمد آن دستاوردی نخواهد داشت. صنعا و آنها اگر نتوانند این پول را وارد کانال داخلی یمن کنند، قطعا حملات علیه امارات و عربستان سعودی دوباره افزایش می‌یابد و به طور کلی از آتش‌بس دور خواهند شد. این در شرایطی است که وضعیت انرژی منطقه ای و فرامنطقه ای به جایی می رسد که همه به دنبال منابع انرژی برای برون رفت از بحران کنونی هستند. بنابراین به نظر من انصارالله یمن از خواسته های خود کوتاه نمی آیند و برای تحقق آن تلاش خواهند کرد.


انتهای پیام/