اگر اتحادیه اروپا به شیوه ای دوگانه و بی پروا عمل کند، باید از ایران انتظار اقدام موثر و متقابل داشته باشد.


اگر اتحادیه اروپا به شیوه ای دوگانه و بی پروا عمل کند، باید از ایران انتظار اقدام موثر و متقابل داشته باشد.

وزیر امور خارجه گفت: ما از موضع و مداخله برخی مقامات اروپایی در حوادث اخیر راضی نیستیم و اگر اتحادیه اروپا بخواهد با رویکردی مضاعف دست به اقداماتی عجولانه و بدون فکر بزند، باید منتظر بماند. فعالیت های مؤثر و تعاملی جمهوری اسلامی ایران».به گزارش ایلنا، لوئیجی دیمایو وزیر امور خارجه ایتالیا امروز با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه گفت وگوی تلفنی داشت. در این گفت و گو، آخرین تحولات روابط دو کشور، مذاکرات رفع تحریم ها، اتفاقات اخیر کشورمان، سوء استفاده از اغتشاشگران و اغتشاشگران و دخالت های خارجی در امور داخلی ایران مورد بررسی قرار گرفت.


امیر عبداللهیان در این گفتگوی تلفنی گفت: با مذاکرات اخیر در سفرم به رم، توانستیم نقشه راه جدید روابط تهران و رم را به خوبی تبیین کنیم.


وی همچنین با تاکید بر اجرای موفقیت آمیز توافقنامه فیمابین، بر اهمیت توسعه روابط تاریخی دوستانه با ایتالیا تاکید کرد.


وزیر امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اعتقاد واقعی به دموکراسی دارد و همواره به خواسته های مردم برای صلح توجه داشته است، افزود: حوادث اخیر شامل دخالت خارجی، عوامل سازمان یافته، تروریست ها به ویژه در زاهدان و مناطق غربی ایران است. آنها مردم را به خشونت و بی نظمی سوق دادند و مردم بی گناه، پلیس و پرسنل امنیتی را کشتند.


به گفته امیر عبداللهیان، ملت بزرگ ایران هوشیار بودند و اجازه تهاجم خارجی، آسیب سیاسی به استقلال سیاسی، تمامیت ارضی و حاکمیت خود را نمی دادند.


ما اعلام می کنیم که به طور جدی تحقیقات دقیق و بی طرفانه در مورد مرگ یکی از فرزندانمان را تحت قوانین سختگیرانه ادامه می دهیم: در عین حال، ما از موضع و دخالت برخی مقامات اروپایی راضی نیستیم. در رویدادهای اخیر اتحادیه اروپا اگر بخواهد عجولانه و با استانداردهای دوگانه اقدام کند باید منتظر اقدام موثر و متقابل جمهوری اسلامی ایران باشد.


لوئیجی دی مایو وزیر امور خارجه ایتالیا نیز در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه ایران گفت: ما برای روابط با جمهوری اسلامی ارزش قائل هستیم و از تلاش‌های ایران برای دستیابی به توافق پایدار در زمینه همکاری قویا حمایت می‌کنیم.


وی گفت: ما معتقدیم که این تلاش‌های مشترک نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت و طرفین باید به تعهدات خود در توافقنامه شورای امنیت عمل کنند و طرف ایتالیایی به فعالیت‌های خود برای دستیابی به توافق در اسرع وقت ادامه خواهد داد.


وزیر امور خارجه ایتالیا با اشاره به حسن نیت ایران به عنوان بخشی از پیشرفت در مذاکرات غیرمستقیم اخیر در نیویورک، به بیکر نمازی ایرانی-آمریکایی اجازه خروج داد و آمادگی ایران را برای تبادل زندانیان ایرانی-آمریکایی اعلام کرد.


دی مایو ادامه داد: ما موافقیم که جمهوری اسلامی ایران به حاکمیت و حاکمیت قانون خود احترام بگذارد و به خواسته های مردم برای صلح و فارغ از هرج و مرج و تروریسم پاسخ دهد.


انتهای پیام/