اگر وظیفه برگزاری راهپیمایی به دولت سپرده شود، هرگز تجمعی برگزار نمی شود.


اگر وظیفه برگزاری راهپیمایی به دولت سپرده شود، هرگز تجمعی برگزار نمی شود.


احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که با توجه به بحث گفت و گوی ملی، سازوکار اجرای این طرح چیست و مجلس چه اقداماتی باید انجام دهد. ، گفت: اگر قرار است این کار را بکنید، بهترین نسبت رویکرد کاریکاتور است.


وی افزود: اگر از یک طرف افرادی مدافع وضع موجود باشند و در طرف دیگر منتقدانی که بخواهند منتقدان صداوسیما را اصلاح طلب معرفی کنند و سپس در این مذاکرات پیروز شوند، روند به جایی نمی رسد. . آقای کوشکی روی آنتن برود و به عنوان مدافع وضع موجود صحبت کند، آقای زیدآبادی که در آتش سوزی ۸۸ نقش داشت و آقای کرباشی به عنوان منتقد صحبت کنند و بعد روی آنتن و روی آنتن بگویند. . اصلاح طلبان وضعیت مردم خود و وضعیت فعلی را مشخص می کنند.


علیرضابیگی تصریح کرد: اگر قرار است گفت و گوی اساسی صورت گیرد باید سازوکارهایی ایجاد شود که در قالب احزاب و حرکت های سیاسی موثر صورت گیرد.


وی افزود: مجلس ابتدا باید بر اصلاح احزاب و قوانین انتخابات تمرکز کند تا به احزاب مشروعیت بخشد. در شرایط امروز احزاب فقط در زمان انتخابات باز می شوند، مثل دکانی که آب می کشد و جارو می کند، بعد از انتخابات می روند تا در انتخابات بعدی حضور پیدا کنند. احزاب نه پاسخگوی مردم هستند، نه برنامه ای ارائه می کنند، نه شاخص ها را ذکر می کنند. بنابراین اگر احزاب اصالت داشته باشند و حق شرکت مستقیم در انتخابات داده شود، حتی افراد مستقل نیز می توانند در انتخابات شرکت کنند. بدون چنین رویه ای نتیجه این می شود که هزاران حزب در کشور وجود دارد و مجبور می شوند مردم را از میدان تهران به جلسه مرکزی خود بیاورند تا شاخص جلسه را به عدد برسانند. شرکت کنندگان.


علیرضابیگی گفت: بنابراین باید احزاب تشکیل شود و پس از آن قانون مجمع مورد بحث و بررسی قرار گیرد و اولویت ها و تاخیرهای آن بررسی شود. اگر بتوان قانون مجامع را در پیشگاه احزاب قرار داد، بی‌شک اساس سرکوب بی‌نظمی و آشوب‌ها فراهم می‌شود. باید بتوان در درون احزاب نظرات متفاوتی را مطرح کرد. احزاب باید نامزدهای خود را برای همه انتخابات مطابق با ظرفیت قانون اساسی معرفی کنند.


وی افزود: در طول تاریخ، روسای جمهور گذشته ما ادعای غیرحزبی بودن، عملاً پاسخگوی عملکردها و ضعف های خود را داشته و دوری گزیده اند. در این موضوع، احزاب در صورت دخالت و مسؤولیت باید پاسخگو باشند و در صورت عدم پیش‌بینی قانون، در صحنه اجرا ظاهر می‌شوند. آقای روحانی در گذشته محصول ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالیون، شورای اسلامی و شورای شهر بود، اما در واقعیت، ببینید هیچ حزب سیاسی حاضر به قبول مسئولیت نیست.


علیرضابیگی بیان کرد: بنابراین می توان با تغییر در قوانین احزاب و انتخابات به نتایج تلاش برای حفظ هویت، مسئولیت و سرمایه اجتماعی احزاب دست یافت.


این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که این روزها بحث تفاوت تظاهرات و اغتشاشات مطرح است. مردم می گویند می خواهیم اعتراض کنیم اما به ما می گویند آشوبگر. وی درباره مکانیسمی که معترضان باید با آن راهپیمایی کنند تا معترض نامیده شوند، گفت: «این موضوع مشکل قانون اجتماعات است، اصلاً وجود ندارد.


وی ادامه داد: اصل ۲۷ قانون اساسی می گوید که اجتماعات آزاد است مگر اینکه مسلحانه یا مخل اسلام باشد. این مشکل ما را مجبور کرده است که با تایید وزارت کشور مجلس را به تاخیر بیندازیم. به همین دلیل است که وزارت کشور این یا دولت قبل هرگز اجازه تجمع در این دوره را ندادند. اگر این کار به دولت سپرده شود، خلاف قانون اساسی است، هرگز تظاهرات نخواهد کرد، در پاسخگویی از کسانی که جلسات دادگاه ما را سازماندهی کردند، بلاتکلیف و خودسرانه عمل می کند و به منافع شهروندان لطمه می زند. ضرر – زیان.


وی در ادامه گفت: مسئولیت اصلی بر دوش شورای اسلامی است. امروز جلسه مجلس در حال بررسی لایحه دولت مربوط به احزاب و انتخابات است و صرف نظر از فضای انتخاباتی، تلاش می کنیم تا قبل از فصل انتخابات به صحن علنی برسانیم. البته این اصلاحیه بستگی به چشم انداز انتخابات ریاست جمهوری دارد. به عبارت دیگر، اگر به قانون نیز مضیق نگریسته شود و با طرفین برخورد نشود، ادامه راه اشتباه قبلی خواهد بود و خسارت بیشتری به بار می آورد.


علیرضابیگی در پاسخ به این سوال که مثلا سازمان نظام بیمارستانی در قالب اعتراض صنفی اعتراض می کرد و گفت: تحریک مردم طبیعی است. بیشتر اعتراضات در کشور ما در مطالبات صنفی، محلی و منطقه ای خلاصه می شود و اعتراضات سیاسی درصد کمی را تشکیل می دهند. هنر مدیریت از ما می خواهد که الزامات امنیتی را حتی در سطح سیاسی تحمیل نکنیم، بلکه آنها را در مطالبات اتحادیه های کارگری ادغام کنیم. این رفتارها نمایانگر رفتارهای پرهزینه ای است که در چند سال اخیر نمونه های زیادی از آن را دیده ایم.


این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که آیا موضوع تشکیل جلسه به زودی به پایان می رسد، گفت: زمانی در مورد اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی صحبت می کردیم اما نیازی به اجرای آن در کشور نبود. . در حال حاضر به عنوان سرپرست کارگروه اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی مشغول به کار هستم. در زمانی که این موضوع مطرح شد اساساً کشور غیرضروری بود، شاید گمان می‌رود که امروز دلیل تجمع بوده است. این یکی از حقوق مردم است. الان شلوغی در تهران و نبود چراغ راهنمایی بیشتر از قبل احساس می شود اما نبود چراغ باعث می شود ماشین ها به هم بچسبند، رعایت نکردن حق تقدم و آن را احساس کنند. چراغ راهنمایی خالی است.


نماینده مردم تبریز گفت: امروز این احساس وجود دارد که دولت و مجلس باید بر اساس اصول قانون اساسی تجمع آزاد را در نظر بگیرند و به انقلاب اسلامی اهمیت داده شود. محصول اعتراض، تظاهراتی که پذیرش و اعتراض را ممکن کرده است، پس همه باید مصمم باشیم. دید معترضان به ما این امکان را می دهد که فضا را برای امنیت ملت بیشتر ایمن سازی و واکسینه کنیم.


علیرضابیگی در پاسخ به سوالی درباره پست اخیر آقای جهانگیری در اینستاگرام مبنی بر برگزاری تظاهرات که مورد تایید هیات وزیران بود اما دیوان عدالت اداری آن را رد کرد، گفت: این رویکرد تصویبی مبتنی بر تایید است. یعنی در این مصوبه دولت برخلاف قانون اساسی از وزارت کشور که در قانون اساسی تصریح نشده است مجوزی برای این موضوع گرفت و برگزاری مجمع را به تاخیر انداخت. برخلاف قانون اساسی .


انتهای پیام/