ایران در نشست ۳+۳ به دنبال راه حلی برای مناقشه قفقاز است


ایران در نشست 3+3 به دنبال راه حلی برای مناقشه قفقاز است


به گزارش ایلنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در خصوص برخی مسائل دوجانبه و همچنین موضوعات مورد علاقه دوجانبه در عرصه های منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کردند. صحبت و تبادل نظر شد


وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با اشاره به روابط خوب جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، به دیدار اخیر روسای جمهور دو کشور در آستانه اشاره و بر تمامیت ارضی کشور تاکید کرد. کشورهای منطقه از جمله جمهوری آذربایجان گفتند: ما همیشه معتقدیم حضور بیگانگان در منطقه شرایط را تشدید می کند و با آن مخالفیم.


امیر عبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی ایران به تلاش‌های خود برای حل مشکل جمهوری آذربایجان و ارمنستان از طریق نشست ۳+۳ و سازوکار منطقه‌ای برای یافتن راه‌حل مناسب برای مناقشه قفقاز ادامه خواهد داد.


وی در ادامه تصریح کرد: امنیت منطقه را مقوله ای به هم پیوسته می دانیم، امنیت جمهوری آذربایجان امنیت منطقه و ایران است و با ورود نیروهای نظامی خارجی به منطقه مخالفیم. مخالف صلح، ثبات و همکاری منطقه ای تلقی می شود.


جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این گفت وگوی تلفنی، ارتباط مستقیم و مستمر وزیران امور خارجه دو کشور را نشان از عمق روابط تهران و باکو دانست و گفت: قدردانی می کنیم و به این روابط احترام بگذارند


وی ضمن تشکر از تماس تلفنی وزیر امور خارجه ایران و تشریح نتایج سفر خود به ارمنستان، از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای کمک به صلح و ثبات در منطقه قدردانی کرد.


وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان مخالفت خود را با استقرار نیروهای نظامی خارجی در منطقه اعلام و بر تداوم همکاری های منطقه ای از جمله در قالب نشست های ۳+۳ برای تامین ثبات و امنیت منطقه تاکید کرد.


بایراموف همچنین سفر رئیس شورای اسلامی ایران به باکو را قدردانی کرد و آن را گام مهمی دانست که به توسعه روابط دو کشور کمک کرد.


انتهای پیام/