ایران دوستی خود را در روزهای سخت به دوستان و برادران از جمله قطر اثبات کرده است


ایران دوستی خود را در روزهای سخت به دوستان و برادران از جمله قطر اثبات کرده است

رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت‌های ایران و قطر برای توسعه همکاری‌های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، تاکید کرد: ظرفیت دو کشور نه تنها می‌تواند در خدمت توسعه روابط فیمابین باشد بلکه می‌تواند بستری برای مقابله با چالش های موجود در منطقه باشد.


به گزارش ایلنا، سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه در دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر با اشاره به سفر موفق خود در اسفند ماه سال گذشته به دوحه، روابط دو کشور را برادرانه توصیف کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران دوستی خود را در روزهای سخت به دوستان و برادران خود از جمله کشور دوست و برادر قطر، اثبات کرده است.


وی با تاکید بر ظرفیت‌های ایران و قطر برای توسعه همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، اظهار داشت: ظرفیت دو کشور نه تنها می‌تواند در خدمت توسعه روابط فیمابین باشد بلکه می‌تواند بستری برای مقابله با چالش های موجود در منطقه باشد.


رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین ایران و قطر تصریح کرد: بخشی از توافقات ما در سفر به قطر اجرایی شده و در این دیدار برای تحقق حداکثری آن گفت‌وگو و تصمیم‌گیری می‌کنیم. تقویت همکاری‌های دو کشور به ویژه در حوزه‌های گردشگری، ترانزیت، همکاری‌های بندری و دریایی، انرژی و نیز افزایش همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در ماه‌های اخیر نشاندهنده عزم و اراده تهران و دوحه برای توسعه ارتباطات بین دو کشور است.


رئیسی با اشاره به اینکه ظرفیت‌ها و مزیت‌های بی‌نظیر جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی ایران زمینه‌ساز توسعه همگرایی منطقه‌ای و امنیت و رفاه برای ملت‌های منطقه است، خاطرنشان کرد: ما خواهان پایان محاصره یمن، ثبات و حکومت قدرتمند در عراق، خروج اشغالگران از سوریه و تشکیل دولت فراگیر در افغانستان هستیم.


وی ادامه داد: فلسطین همچنان مسئله اول جهان اسلام است و هرچه سریع‌تر باید تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین متوقف شود.


شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از از سفر به تهران، ابراز داشت: سفر قبلی شما به دوحه بسیار مهم و اثرگذار بود و تاریخ روابط دو کشور را باید به قبل و بعد از آن سفر تقسیم کرد. ما به طور جدی خواهان اجرایی شدن همه توافقات آن سفر و گسترش روابط دو کشور به ویژه در زمینه‌های تجاری و اقتصادی هستیم.


وی با بیان اینکه ایران و قطر در بسیاری از مسائل منطقه‌ای مواضع همسو و یکسان دارند، بیان کرد: آماده‌ایم در زمینه مسائل سوریه، عراق، فلسطین، یمن و افغانستان به توسعه همکاری‌ها ادامه دهیم.


انتهای پیام/