باستان شناسان به دنبال لایه های ابریشم ۶۰۰۰ ساله هستند / محوطه های باستانی را برای کاوش مشترک با شهروندان کاشانی آماده کنید


باستان شناسان به دنبال لایه های ابریشم 6000 ساله هستند / محوطه های باستانی را برای کاوش مشترک با شهروندان کاشانی آماده کنید

این روزها باستان شناسان به دنبال لایه های شش هزار ساله در تپه سیلک هستند و البته قصد دارند غیرنظامیان را نیز در این کاوش ها مشارکت دهند.


به گزارش خبرنگار ایلنا، مرحله اول تحقیق و مرمت تپه سیلک بین سال های ۸۰ تا ۸۵ به سرپرستی مرحوم “ساده ملک شهمیرزادی” و مرحله دوم در سال های ۸۷ و ۸۸ به سرپرستی “حسن” انجام شد. فضلی» و مرحله سوم این کاوش‌ها نیز در تپه‌های جنوبی انجام شد. کار در محوطه کارگاهی حدود هشت تا پنج متر.


جواد حسین زاده ساداتی (مدیر پایگاه میراث فرهنگی ابریشم) وی با تاکید بر اینکه مجوز اعطا شده در این فصل برای مطالعه، تحقیق و ساماندهی بافت مسکونی است، گفت: مرحوم “صادق ملک شهمیرزادی” و تیمش در دهه ۸۰ این منطقه را کاوش و پاکسازی کردند اما هنوز به پایان نرسیده است. روی آن کاه می پاشیدند و سقف و پله داشتند. برای چند روز اول از فصل سوم کاوش، سقف را برداشتیم تا به اطلاعات باستان شناسی دسترسی پیدا کنیم و ببینیم کجا آثار، انبارها و آوار وجود دارد.


به گفته وی، اکثر پلان ها ناقص است، اما باید عناصر معماری مشخص و دیوارها ترسیم شود. طی چند روز گذشته توانستیم کل مجموعه را شناسایی کنیم و پس از عبور از این لایه که اطلاعات خاصی به ما نمی دهد به لایه زیرین می رسیم که اطلاعات دقیق تری به باستان شناسان می دهد. سالم تر، قوی تر و بهتر در آن لایه قرار دارد.


البته جبرائیل نوکنده (مدیرکل موزه ملی ایران، سرپرست فاز سوم پروژه نوسازی تپه ابریشم جهانی) وی چند روز پیش از کشف بقایای خانه‌ای مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد در تپه‌های ابریشمی جهان کاشان خبر داد که قدمت زیادی دارد.


حسین زاده ساداتی درباره این یافته گفت: به نظر می رسد انباری است، حدود یک و نیم متر و دو و نیم متر پیدا شده است و به نظر می رسد قدمت آن به ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد. بقیه دیوارهای این لایه نیمه جدا شده است و احتمالاً در زیر این لایه بقایای قدیمی با قدمت ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ سال وجود دارد.


وی ادامه داد: در این لایه سفال های حکاکی شده نیز یافتیم و مقایسه با یافته های «روم گیرشمان» و «صادق ملک شهمیرزادی» نشان از معاصر بودن آنها با سفال های همان دوره دارد. ما به زودی این لایه را مستند می کنیم و آن را سه بعدی می کنیم تا بتوانیم لایه پایین را کاوش کنیم.


ابریشم ناشناخته


البته این فصل کاوش و ساماندهی رشته کوه های ابریشم تنها به کاوش و حضور باستان شناسان ختم نمی شود. این به این دلیل است که اردوگاه «یک روز» را اجرا کرد تا مردم و جامعه را در کاوش خود مشارکت دهد. پروژه همراه با باستان شناسان.


نوکاندا با اشاره به اینکه ابریشم اگرچه اثری شناخته شده در زمینه باستان شناسی و موزه های بزرگ است، اما در دنیا معروف است اما در سرزمین خودش عجیب است: ابریشم در کشور خودش ناشناخته است. مردم چیزی برای فکر کردن هستند و باید بیشتر با آنها آشنا شوند. معلوم نیست سالانه چه تعداد گردشگر به کاشان می آیند، اما معلوم نیست کمتر از ۱۰ درصد از گردشگران کاشان برای دیدن کله ابریشم به کاشان می آیند.


مدیرکل موزه ملی همچنین خاطرنشان کرد: در صورت وجود موزه مناسب در کاشان برای نمایش آثار، موزه ملی ایران آمادگی دارد بخشی از آثار این مجموعه و فضای نمایشی را به موزه ابریشم اختصاص دهد. زیرا غنای موزه شهر و برگزاری رویدادهای نمایشگاهی بر عهده موزه ملی است و ما در این امر کمک خواهیم کرد.


صفحه اینستاگرام تپه سیلک با اعلام طرح «یک روز با باستان شناسان» اعلام کرد: با آغاز فصل جدید تحقیقات باستان شناسی در تپه سیلک کاشان، گروه کاوش در نظر دارد برنامه ای را برای ارائه اطلاعات بیشتر به جامعه محلی برگزار کند. دانش باستان شناسی و اکتشاف آثار باستانی. مشارکت عمومی مردم محلی در تحقیقات باستان شناسی کله ابریشم. بنابراین، هدف این است که به این افراد فرصت داده شود تا یک روز کامل را به عنوان باستان شناس سپری کنند و از نزدیک با طبیعت و باستان شناسی محوطه های باستانی آشنا شوند.


این برنامه حداقل سی روز به طول خواهد انجامید و هر روز جمعی از باستان شناسان پذیرای یکی از اهالی کاشان خواهند بود و این نزدیکان سفیری برای گسترش دانش میراث باستانی در محوطه بزرگ فرهنگی کاشان خواهند بود.


حسین زاده به ایلنا گفت: یکی از وظایف ویژه مدافعان میراث و باستان شناسان این است که جامعه خود را با میراث آشنا کنند. هرچه بتوانیم افراد بیشتری را در دسته بندی های میراثی مانند بناهای تاریخی و صنایع دستی بیاوریم، موفق تر خواهیم بود. در زمان های قدیم باستان شناسان بزرگ جمعیت زیادی را برای کاوش های خود دعوت می کردند و همچنین باستان شناسان را دعوت می کردند. با این حال مایلیم نه تنها با بازدید، ساکنان کاشان را در این امر دخیل کنیم. از دانشگاه کاشان خواستیم از شهروندان دعوت کند تا از این محوطه دیدن کنند و از کار باستان شناسان و همچنین بازدید و بازدید از محوطه های باستانی مطلع شوند. مثلاً وقتی یک باستان شناس می گوید معبد، خانه، … پیدا شده است، چه شکلی است؟ ما از مردم می خواهیم که با گرفتن کاوشگرها و برس های باستان شناسان به کاوش بپیوندند. آگاهی از چگونگی تبدیل مصنوعات به اطلاعات و چگونگی زندگی در گذشته.


وی با بیان اینکه این روزها در هر روستا و روستایی بحث گنج یابی مطرح است و مردم نیز در مورد باستان شناسی همین نظر را دارند، گفت: آشنایی مردم با آثار باستانی یکی دیگر از دلایل اجرای این طرح است. فعالیت افراد نادان و ناآگاه در دنیای آنلاین تیشه به ریشه هریتیج زده و توجه مخاطبان را به خود جلب کرده است. بنابراین با اطلاع رسانی جامعه به باستان شناسی و اکتشاف، این نگاه به جامعه تا حدی تغییر می کند و تا حدی اندیشه های خام باستان شناسی و فعالیت های آن به حساب می آید.


انتهای پیام/