بایدن اقدامی هدفمند با چین انجام می دهد و تقابل را تشدید می کند


بایدن اقدامی هدفمند با چین انجام می دهد و تقابل را تشدید می کند

یک کارشناس مسائل آمریکا گفت: چین از دیدگاه واشنگتن یک هدف استراتژیک و یک تهدید آشکار است و از سوی دیگر سند امنیت ملی قرن بیست و یکم این تهدید را از هیچ زاویه ای پنهان نکرده است. .


مهدی مطهرنیا کارشناس مسائل آمریکا در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، در تشریح دوران جدید درگیری ها و لفاظی های چین و آمریکا اظهار داشت: آنچه در مورد چین مطرح می شود در واقع ممکن است پژواک عظمت باشد. تلاش برای آینده قدرت ها و شکل دادن به نظمی جدید. جهانی باشید توجه داشته باشید که نظام بین الملل و ساختار آن بر اساس نظمی نوین استوار است و در طول تاریخ از قدیم الایام تا به امروز اشکال و مدل های مختلفی از این نظم را دیده ایم. از قدیم الایام قدرت های بزرگی مانند امپراتوری چین، امپراتوری روم، ایران و… وجود داشتند و جنگ های زیادی بین این مراکز قدرت در جریان بود و در نهایت شاهد رقابت های زیادی بودیم که به سبک خاصی منجر به این نظم شد. از استبداد در نظر گرفته شده توسط پولیبیوس، مدل های بسیاری وجود دارد که قوانین خاص خود را ایجاد کرده اند، و سیستم بین المللی تا به امروز بدون شک همان سیستمی است که پولیبیوس تصور می کرد.


وی ادامه داد: در سیستمی که او فکر می کند ابرقدرت وجود دارد و سازمان ها و نهادهای تحت کنترل خود را کنترل می کند و ترکیبی از الیگارشی، سلطنت و دموکراسی را به همه نشان می دهد. بر این اساس ما سه ابرقدرت را می بینیم: آمریکا به عنوان یک ابرقدرت و چین در حالی که به واشنگتن نزدیک می شوند و واشنگتن را به سخره می گیرند و با آنها اتحادیه اروپا است. اگر این افول را در اظهارات اخیر کیسینجر دنبال کنیم، می بینیم که او همچنان معتقد است که اگر «شارل دوگل» زنده بود، می توانست نظم نوین جهانی را به گونه ای دیگر پیش ببرد و اوضاع را مدیریت کند. در این میان، چین یک موضوع بسیار مهم و استراتژیک برای آمریکا است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، آمریکا می خواست نظم جدیدی بر اساس نبرد تمدن هانتینگتون ایجاد کند، اما با چالش هایی مواجه شد.


این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: پس از آن شاهد بودیم که آمریکا تروریسم بین المللی ایجاد کرد و نتوانست شرایط را مطابق میل خود شکل دهد. به همین دلیل نتوانسته اند با توجه به این مسائل کار خود را پیش ببرند که بر اساس آن از یک سو چین هدف استراتژیک و تهدیدی آشکار است و از سوی دیگر آمریکا این تهدید را تبدیل به یک تهدید کرده است. سند امنیت ملی قرن بیست و یکم به هیچ وجه محرمانه نیست. به عبارت دیگر، در حالی که ایالات متحده با صدای بلند فریاد می زند که چین یک تهدید است، بر اساس خطراتی که دارد، افراطی سرمایه داری نیویورک تمایل به مهار چین دارد. از سوی دیگر، پکن نیز در تلاش است تا ابرقدرتی مانند آمریکا را به چالش بکشد، اما نکته اصلی در اینجا این است که آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند چین را بیش از حد جلوه دهند و تهدیدی واقعی برای جهان ایجاد کنند.


ماترنیا افزود: در این میان احتمال سفر نانسی پلوسی به تایوان به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اکنون صدای بسیاری از مقامات چینی و آمریکایی را درآورده است. توجه داشته باشید که نانسی پلوسی اولین فردی بود که پس از پیروزی رئیس جمهور سابق تایوان در سال ۲۰۰۰ تلفنی تبریک گفت و ۲۲ سال از آن روز می گذرد. اکنون که موضوع سفر وی مطرح می شود، باید توجه داشت که بایدن نیز مستقیماً اعلام کرد که پنتاگون با سفر پلوسی به تایوان مخالف است و به نظر من این مواضع و اظهارات رئیس جمهور آمریکا را نمی توان یک اقدام ساده تلقی کرد. یا سنش..


وی در پایان خاطرنشان کرد: پلوسی آخرین روزهای حضور خود را در حزب دموکرات سپری می کند و شایان ذکر است مشکلات و مشکلات همسرش او را مجبور کرده است که زیر ذره بین ساختار قضایی آمریکا نگاه کند. این موضوع می تواند در درون حزب معادله ایجاد کند; با صدای بلند درباره سفر به تایوان فریاد می زنند و می خواهند در جهت مخالف سناریوی خود در مقابل دولت بایدن حرکت کنند، آنها می توانند با تبادل امتیاز در یک مکان، مسائل را آن طور که فکر می کنند حل و فصل کنند. بر این اساس، فکر می‌کنم فردی مانند هنری کیسینجر که مدعی است نیکسون در امور چین و آمریکا کارشناس بوده، درست می‌گوید و بایدن می‌خواهد کمی متفاوت به این پرونده رسیدگی کند. به عبارت دیگر، بایدن در تلاش است تا اهداف خود را کاهش دهد و سپس وارد رویارویی آشکار با چین شود.


انتهای پیام/