برنامه‌ریزی برای احیاء شش هزار واحد تعطیل و نیمه‌تعطیل در سال ۱۴۰۱


برنامه‌ریزی برای احیاء شش هزار واحد تعطیل و نیمه‌تعطیل در سال ۱۴۰۱

در جلسه نهضت احیای واحدهای اقتصادی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، عنوان شد ۱۲ هزار میلیارد تومان جهت پرداخت تسهیلات برای احیای شش هزار واحد اقتصادی خُرد، کوچک، متوسط و بزرگ در سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است.


به گزارش ایلنا، محمد مخبر بعد از ظهر امروز در جلسه نهضت احیای واحدهای اقتصادی که با حضور رئیس کل بانک مرکزی و همچنین روسای برخی بانک‌های عامل برگزار شد، با اشاره به اینکه برخی واحدهای تولیدی و کارگاهی در سال‌های گذشته به دلیل عدم ثبات شاخص‌های کلان اقتصادی دچار چالش و یا تعطیلی شده‌اند، گفت:‌ بانک‌های عامل می‌توانند با واگذاری واحدهای تملیکی و همچنین تأمین مالی و حمایت و پشتیبانی از بنگاه‌های راکد و نیمه‌راکد با همکاری احیاگران، در راستای تحقق وعده‌های دولت برای افزایش اشتغال گام بردارند.


وی ادامه داد:‌ سریع‌ترین و کم‌سرمایه‌برترین مسیر برای اشتغالزایی در کشور کمک به بنگاه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل برای راه‌اندازی مجدد از طریق سرمایه در گردش، رفع موانع و همچنین اعطای تسهیلات بانکی است.


معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اولویت‌بندی بنگاه‌های اقتصادی در نهضت احیای واحدهای اقتصادی اظهار داشت: باید بنگاه‌های صادرات محور و همچنین مرتبط با کالاهای راهبردی همانند غلات، کالاهای اساسی و فناورانه در اولویت احیا باشد تا با توجه به چالش های منطقه ای و جهانی، کشور به واردات در این زمینه ها بی نیاز شود.


مخبر با اشاره به نام‌گذاری سال جدید با عنوان «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرینی» از سوی مقام معظم رهبری تصریح کرد: باید احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل دانش‌بنیان و مبتنی بر فناوری و همچنین کمک و حمایت از پردیس های علم و فناوری اولویت بعدی نهضت احیای واحدهای اقتصادی باشد.


وی از دبیر نهضت واحدهای اقتصادی خواست تا ضمن بررسی و دسته‌بندی موانع و ارائه راه حل‌ها با همکاری بانک‌ها و نهادهای حمایتی، یک برنامه زمان‌بندی شده مدون برای احیای حداقل شش هزار واحد تعطیل و نیمه تعطیل در سال ۱۴۰۱ آماده شود.


در این جلسه، سید امیرحسین مدنی دبیر نهضت احیای واحدهای اقتصادی گزارشی از میزان پیشرفت فعال‌سازی واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل ارائه و اعلام کرد که طبق بررسی ها و رصدها تاکنون ۴۵ هزار واحد تعطیل و نیمه تعطیل شناسایی شده است که ۳۳ هزار واحد آن غیرفعال و ۱۱ هزار واحد نیمه فعال زیر ۵۰ درصد فعالیت هستند.


وی افزود: در سال جاری با همکاری مجموعه‌های احیاگر تاکنون ۴۶۰ واحد احیاء شده است و همچنین ۴۰ واحد نیز در حال احیا است.


در این جلسه همچنین عنوان شد ۱۲ هزار میلیارد تومان از منابع شش بانک عامل جهت پرداخت تسهیلات برای احیای شش هزار واحد اقتصادی خرد، کوچک، متوسط و بزرگ در سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است.


 


انتهای پیام/