برنامه ایران و روسیه برای تولید مشترک خودرو/روبل کافی نیست


برنامه ایران و روسیه برای تولید مشترک خودرو/روبل کافی نیست

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه گفت: خودروسازان ایرانی به دنبال تولید مشترک در روسیه هستند و اعلام کرده اند که آماده سرمایه گذاری در این بخش در روسیه هستند و چندین ساختمان و دفتر در روسیه خریداری کرده اند. هدف در مرحله اول صادرات خودروهای تجاری به کشور و در مرحله بعد ایجاد تولید مشترک و داشتن محصولات متنوع است.


کامبیز میرکریمی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان اینکه رشد سریع صادرات و واردات ایران و روسیه از سال ۱۳۷۷ آغاز شد، افزود: تحریم های روسیه باعث شد این کشورها تامین کنندگان اروپایی خود را از دست بدهند، اما از سوی دیگر تجارت آزاد و تجارت آزاد ایران و … درک متقابل مرتبط با اقتصاد اوراسیا امضای تفاهم نامه باعث شد تا برای نیازهای بازار خود به ایران روی بیاورند.


وی با تاکید بر علاقه روزافزون روس ها به بازار ایران تصریح کرد: پیش بینی می شود امسال صادرات از ایران به کشور رکورد زده و به راحتی از آستانه ۶۰۰ میلیون دلار عبور کند.


این فعال اقتصادی، انواع کالاهای صادراتی را محدود می داند و می افزاید: ۶۰ درصد صادرات ایران به روسیه محصولات غذایی و کشاورزی است و چوب و انواع آهن از روسیه وارد می شود.


نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه نمایندگان جدید روسیه در تلاش هستند تا گزینه های جدیدی را به میز تجارت با ایران بیاورند، گفت: استارت آپ ها، مهندسان مشاور، مشاوران مالی، مشاوران فنی و خودرو بخش های جدید هستند. تجارت با ایران و روسیه باید اضافه شود.


وی با اشاره به تاریخچه صادرات خودرو ایران به روسیه خاطرنشان کرد: ایران در گذشته به روسیه خودرو صادر می کرد و از آن طرف بلاروس خودروهای سنگین وارد می کرد و همچنین قطعات فله، تجهیزات و قطعات یدکی را وارد می کرد.


میرکریمی تاکید کرد: خودروسازان ایرانی به دنبال تولید مشترک در روسیه هستند و آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در این بخش در روسیه اعلام کرده و چندین ساختمان و دفتر در روسیه خریداری کرده اند. هدف در مرحله اول صادرات خودروهای تجاری به کشور و در مرحله بعد ایجاد تولید مشترک و داشتن محصولات متنوع است.


وی در پاسخ به این سوال که وزارت امنیت گزارشی از افزایش صادرات محصولات تولیدی به روسیه ارائه کرده است، آیا می توان گفت تجارت ایران با روسیه از محصولات کشاورزی به سمت مواد صنعتی سوق پیدا کرده است؟ تصریح می کنیم: فکر می کنیم به این سمت برویم زیرا تقاضا در این بخش ها نسبت به دوره قبل افزایش می یابد و پیش بینی می شود صادرات محصولات صنعتی بیشتر از قبل باشد.


این فعال اقتصادی ادامه داد: محصولات صادراتی باید متنوع شود، اگر همان محصولات سنتی مثل سابق باشد جای افتخار نیست. ما هنوز موفق به ایجاد برند نشده ایم، امیدواریم ترکیب محصولات صادراتی به روسیه تغییر کند، اما این هدف هنوز در آمار گمرک ظاهر نشده است.


میرکریمی با بیان اینکه زیرساخت های توسعه تجارت با روسیه ایجاد شده است، گفت: کریدورهای شمالی و جنوبی فعال شده است که این مسیر برای توسعه صادرات از اهمیت ویژه ای برخوردار است و امید است کالاها به سرعت به مقصد برسد. . همچنین در شرق دریای خزر واگن کافی نیست و تعرفه حمل و نقل بالاست. اما نکته مهم این است که مقامات ایرانی نباید یک شبه بخشنامه صادر کنند.


نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه صادرات باعث افزایش قیمت در بازار داخلی نمی شود، گفت: نوسانات قیمتی متأسفانه مربوط به صادرات هر کالایی است که گران می شود، کار می کنند و این مشکل عامل مهمی است. برای رشد.” قیمت ارز.


میرکریمی نقش دلار آمریکا را در تجارت ایران ضعیف دانست و گفت: می توان گفت دلار آمریکا از مبادلات خارج شده و بازار ارز ایجاد شده است اما مشکل اصلی این است که روبل ناکافی. “


انتهای پیام/