بسته شدن خط تولید واکسن Cooppars/MoH یک شکست است.


بسته شدن خط تولید واکسن Cooppars/MoH یک شکست است.

کوپارس معاون تحقیقات و فناوری موسسه واکسن و سرولوژی رازی از تعطیلی خط تولید این واکسن به دلیل عدم انجام تعهدات وزارت بهداشت در خصوص واکسن خبر داد.


«محمدحسین فلاح مهرآبادی» معاون تحقیقات و فناوری موسسه واکسن و سرولوژی رازی در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به توقف خط تولید کوپارس کرونا این موسسه گفت: دلیل این امر واکسن کرونا است. در بازار کشور وجود ندارد. اگر محصول بازار نداشته باشد خط تولید بسته می شود.


فلاح ادامه داد: وزارت بهداشت در بهمن ماه به ما اعلام کرد که باید ۳.۵ میلیون دوز واکسن تولید کنید تا بتوانیم قرارداد خرید را امضا کنیم. موسسه رازی نیز این واکسن ها را تولید کرد اما از قرارداد خرید خبری نبود، حالا این راز محرمانه است که اگر یک دوز از این واکسن در انبارهای این موسسه ۱۸۰ هزار تن باشد، هزینه تولید این ۳.۵ میلیون دوز واکسن تمام می شود. ۶۳۰ میلیارد تن است.


نماینده طرح واکسن کوپارس هشدار داد: در حالی که بازار جهانی با اشباع واکسن مواجه است و وضعیت جهانی بیماری رو به افول است، رازی صادرات این واکسن را نیز تایید کرده است.


وی تاکید کرد: در بهمن ماه بر اساس درخواست و نامه رسمی وزارت بهداشت ۳.۵ میلیون دوز واکسن تولید شد. در اسفندماه همه این ۳.۵ میلیون دوز آماده بود، اما از آن زمان وزارت بهداشت نه از ما واکسن خرید و نه قراردادی امضا کرد. هم‌اکنون وزارت بهداشت آمادگی خرید و نگهداری واکسن‌های لازم برای نوبت چهارم واکسن کرونا را دارد.


وزارت بهداشت باید به تعهدات خود عمل کند فلاح گفت: رئیس جمهور تاکید کرد که بدهی مربوط به واکسن و بدهی سازندگان واکسن باید تسویه شود اما وزارت بهداشت به این تعهد عمل نکرده است.


وی خاطرنشان کرد: واکسن رازی متعلق به بخش دولتی است و بیت المال هزینه واکسن را پرداخت کرده است، بنابراین باید برنامه ریزی بهتری صورت می گرفت، اگر نیازی به واکسن نبود چرا دولتی یا خصوصی بود؟ شرکت ها خواستار تولید این واکسن شدند و همچنان این واکسن را تولید کردند و باید به تعهداتی که ایجاد کردند عمل کنند. در صورت عدم رسیدگی به این موضوع، این شرکت در برنامه بعدی با وزارت بهداشت پیش نخواهد رفت.


فلاح ادامه داد: ۵ میلیون دوز واکسن تولید کردیم و به وزارت بهداشت دادیم. پس از دستور رئیس جمهور قرار بود ۵۰ درصد مطالبات ما مربوط به این پنج میلیون دوز واکسن و سایر واکسن های خریداری شده از سایر تولیدکنندگان واکسن تا پایان خرداد ماه پرداخت شود اما تا امروز فقط ۱۰ درصد پرداخت شده است.


وی گفت: درخواست ما برای دریافت مجوز واکسن کرونا با اینکه تمام مدارک ما آماده شده بود شش ماه به تاخیر افتاد و مسئولان وقت وزارت بهداشت باید پاسخگوی تاخیر در صدور مجوز واکسن مخفی باشند.


وی در ادامه با انتقاد از نبود برنامه مشخص برای صادرات واکسن کرونا و نبود سیاست دیپلماتیک تصریح کرد: برنامه واکسیناسیون مشخصی در کشور وجود ندارد. مدت اعتبار واکسن موجود در انبار وزارت بهداشت مشخص نیست و مشخص نیست که چه تعداد از تولیدکنندگان داخلی واکسن دریافت شده، چه تعداد موجود است و چه تعداد تزریق شده است.


فلاح خاطرنشان کرد: در مجموع تولیدکنندگان واکسن ایرانی حمایت خوبی نداشته اند که این امر نیازمند برنامه ریزی هوشمندانه است. اما امیدواریم مسئولان وزارت بهداشت به تعهدات خود عمل کرده و مطالبات بنگاه ها را پرداخت کنند و مشکلات شرکت های فوق را برطرف کنند.


انتهای پیام