بن سلمان با ایجاد «واحد تروریستی» به دنبال جلوگیری از ظهور مخالفان است. ولیعهد سعودی راه صدام و قذافی را برای نابودی مخالفان انتخاب کرده است.


بن سلمان با ایجاد «واحد تروریستی» به دنبال جلوگیری از ظهور مخالفان است. ولیعهد سعودی راه صدام و قذافی را برای نابودی مخالفان انتخاب کرده است.

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: تنها مانع ولیعهد عربستان این بود که رئیس جمهور آمریکا و دموکرات ها در همه زمینه ها با او مخالفت کردند اما اکنون آن مانع برداشته شده، او سرکشتر شده است.


«حسن هانی زاده» کارشناس مسائل خاورمیانه از ایجاد یک سرویس امنیتی ویژه در عربستان برای سرکوب نیروهای مخالف در خارج از کشور یاد کرد. ایجاد یک واحد امنیتی جدید در عربستان به دستور ولیعهد این کشور با هدف سرکوب مخالفان حکومت سعودی در خارج از این کشور است. گفته می شود که محمد بن سلمان بیش از ۳۰ میلیون دلار برای این واحد بودجه در نظر گرفته است که نشان می دهد رویکرد ولیعهد سعودی در قبال رقبای داخلی و داخلی علیرغم انتقادهای بین المللی همچنان منفی و تهاجمی است. از او انتقاد کرد. بسیاری از کارشناسان معتقدند این رفتار محمد بن سلمان شبیه رفتار صدام و قذافی است که همه مخالفان خود را در سراسر جهان نابود کردند و کوچکترین انتقادی به آنها وارد نشد.


وی ادامه داد: ولیعهد عربستان برای تحقق برنامه ها و اهداف خود هیچ انتقادی را نمی پذیرد، روندی که ادامه داشت تا اینکه پسر عمویش به حبس ابد محکوم شد و دیگر شخصیت های سیاسی و مذهبی در عربستان نبودند و هستند. نه امان از نیش او بن سلمان در تلاش است تا صداهای مخالف خود را در سرتاسر جهان سرکوب کند تا در شرایط کنونی به هر وسیله ای تاج و تخت را تصاحب کند. این سیاست بود که الهام بخش او برای ایجاد یک سرویس امنیتی برای نظارت، بازدارندگی و نابودی رقبا بود که تحت رهبری او و نظارت مستقیم وزارت امنیت عربستان سعودی فعالیت می کرد. در سفر اخیر رئیس جمهور آمریکا به منطقه و عربستان سعودی، شاهد بودیم که در حالی که ولیعهد عربستان تمام تلاش خود را کرد تا چهره خوبی به جهان نشان دهد، در پشت پرده اینگونه نبود.


تحلیلگر این موضوع سیاسی گفت: قرار دادن نوعی اصلاحات توسط ولیعهد سعودی در دستور کار خود نشان دهنده تاثیر پذیرفتن وی از سوی غرب است اما حذف مخالفان در این مسیر ادامه خواهد داشت. به همین دلیل، من معتقدم که بن سلمان به دنبال سرکوب حداکثری هم در داخل و هم در خارج برای جلوگیری از ظهور یک مخالف قوی در خارج از عربستان است. در این میان شایان ذکر است که هر دو روش در خارج از کشور در دستور کار قرار دارد، هرچند وی به دنبال استفاده از روش های تهاجمی در داخل عربستان است. روش اول مشورت با کشورها و مقامات غربی و گفتگوی سیاسی است و روش دوم استفاده از تیم های مخفی تروریستی برای از بین بردن مخالفان خارج از عربستان است. من را به یاد دوران صدام و قذافی می اندازد. منجر به مرحله جدیدی از انتقاد علیه او شد. تشدید


وی در خاتمه تاکید کرد: در کنار این روند، بی شک بن سلمان بیش از پیش مخالفان خود را تحت فشار قرار خواهد داد و در چنین فضایی غرب و رسانه های آنها از جمله نهادهای حقوق بشری علیه وی فعالیت خواهند کرد. می توانند از منافع خود محافظت کنند. سازمان‌های حقوق بشری طی چند هفته گذشته گزارش‌های تهدیدآمیز و روشنگرانه‌ای از آوارگی و زندانی شدن فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران در عربستان سعودی منتشر کرده‌اند و به وضوح نشان می‌دهند که وضعیت ریاض خوب نیست، اما این محکومیت‌ها را نیز باید اشتباه تلقی کرد. باید. تکرار سیاسی مشکل بن سلمان و مشکلاتی که در این مدت به خصوص پس از ترور جمال خاشقجی بر سر راه او قرار گرفته این است که جو بایدن و دموکرات ها در همه زمینه ها با او مخالفت کرده اند و به همین دلیل ولیعهد عربستان سعودی را به دوش می کشد. به او. قدم های آهسته اما اکنون که با بایدن ملاقات کرده و اوضاع آرام شده است، او می‌خواهد دوباره به مخالفانش حمله کند و به هر وسیله‌ای که لازم باشد راه خود را اصلاح کند. بر این اساس، او از هیچ چیز نمی ترسد و مخالفان خود را بیش از گذشته خواهد کشت.


انتهای پیام/