بیانیه پایانی از برجسته کردن ایران، ترکیه، روسیه/عملیات مشترک در شمال سوریه تا محکومیت حملات رژیم صهیونیستی به زیرساخت‌های غیرنظامی را شامل می‌شود.


بیانیه پایانی از برجسته کردن ایران، ترکیه، روسیه/عملیات مشترک در شمال سوریه تا محکومیت حملات رژیم صهیونیستی به زیرساخت‌های غیرنظامی را شامل می‌شود.

روسای جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در پایان هفتمین نشست کشورهای ضامن در آستانه با صدور بیانیه ای ضمن بررسی وضعیت شمال سوریه بر دستیابی به امنیت و ثبات منطقه تاکید کردند. . حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور تنها در سایه امکان پذیر است.مانزور تصمیم گرفت تا تلاش های آنها را هماهنگ کند.


به گزارش ایلنا، بیانیه مشترک روسای جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به شرح زیر است.


تهران ۷ تیر ۱۴۰۱


رئیس جمهوری اسلامی ایران آقای سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور روسیه آقای ولادیمیر پوتین و رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان در ۷ تیر ۱۴۰۱ در تهران دیدار کردند. نشست سه جانبه در چارچوب روند آستانه.


روسای جمهور:


۱. وی در خصوص وضعیت کنونی در زمینه سوریه بحث و تبادل نظر کرد و با آخرین رویدادهای پس از نشست مجازی سران کشورها در ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۹ آشنا شد و بر تصمیم خود برای تقویت هماهنگی سه جانبه بر اساس نتایج توافقنامه فیما تاکید کرد. نشست کشورهای خارجی وزرا و کارشناسان ارشد همچنین رویدادهای اخیر بین المللی و منطقه ای را مورد بررسی قرار دادند و بر نقش پیشرو روند آستانه در حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه تاکید کردند.


۲. آنها بر عزم خود برای حمایت از حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه، و همچنین اهداف و اصول منشور سازمان ملل، و احترام به این اصول صرف نظر از اینکه چه کسی و چه کاری انجام می دهند، تاکید می کنند. که باید. عاملان آن باید این اصول را زیر پا بگذارند.


۳. آنها ابراز داشتند که به همکاری خود برای مبارزه با همه اشکال و مظاهر تروریسم ادامه خواهند داد. آنها تکثیر گروه های تروریستی و گروه های وابسته به آنها به نام های مختلف در مناطق مختلف سوریه و فعالیت های آنها از جمله حملات به اهداف غیرنظامی و کشتار مردم بی گناه را محکوم کردند. آنها بر لزوم اجرای کامل تمام اقدامات مربوط به شمال سوریه تاکید کردند.


۴. در این راستا، وی از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با همه تلاش‌ها برای ایجاد واقعیتی جدید در میدانی به نام مبارزه با تروریسم، از جمله ابتکارات خودمختاری غیرقانونی، ایده‌های جدایی‌طلبانه با هدف تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین تهدید ملی صرف نظر می‌کند. منافع است امنیت کشورهای همسایه بیان کردند که حملات و نفوذهای فرامرزی صورت می گیرد.


۵. با وضعیت شمال سوریه آشنا شدند و تاکید کردند که تامین امنیت و ثبات در منطقه تنها در سایه حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی کشور امکان پذیر است و تصمیم گرفتند برای این منظور تلاش های خود را متحد کنند. . آنها مخالفت خود را با مصادره و انتقال غیرقانونی نفت سوریه و عواید حاصل از فروش آن ابراز کردند.


۶. آنها بر عزم خود برای ادامه همکاری فعلی خود برای نابودی نهایی همه افراد، گروه ها، سازمان ها و سازمان های تروریستی تاکید کردند و خواستار حفاظت از غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی مطابق با قوانین بین المللی بشردوستانه شدند.


۷. بررسی دقیق وضعیت منطقه کاهش تنش ادلب، اجرای کامل کلیه توافقات مربوط به ادلب و لزوم حفظ صلح در این منطقه. آنها نسبت به حضور و فعالیت گروه های تروریستی که غیرنظامیان را در داخل و خارج از منطقه ادلب تهدید می کنند، ابراز نگرانی جدی کردند. توافق کردند که تلاش های بیشتری برای عادی سازی پایدار وضعیت انسانی در ادلب و منطقه کاهش تنش اطراف آن انجام دهند.


۸. عمیقاً در مورد وضعیت انسانی در سوریه و کلیه تحریم های یکجانبه مغایر با قوانین بین المللی، حقوق بشردوستانه بین المللی و منشور سازمان ملل متحد، از جمله اقدامات تبعیض آمیز از طریق معافیت بخش های خاصی که ممکن است به دستور کار بیان شده کمک کند. منجر به تجزیه این کشور خواهد شد. در این راستا، آنها از جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل، آژانس های بشردوستانه آن و سایر سازمان های بین المللی دولتی و غیردولتی خواستند تا کمک های خود را به همه شهروندان سوریه به صورت شفاف، بدون تبعیض، سیاسی و مشروط افزایش دهند. ;


۹. آنها بار دیگر تاکید کردند که مناقشه سوریه با ابزار نظامی قابل حل نیست و تنها از طریق یک روند سیاسی سوری-سوری با حمایت سازمان ملل متحد مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد قابل حل است. در این راستا، آنها بر نقش مهم کمیته قانون اساسی که در نتیجه اجرای تصمیمات کنگره گفتگوی ملی سوریه که در سوچی برگزار شد و نیز مشارکت مطمئن ضامنان آستانه تاکید کردند. وی آمادگی خود را برای حمایت از کار کمیته از طریق ادامه همکاری با اعضای کمیته و فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای سوریه، گیر او، ابراز کرد. پدرسون به عنوان یک تسهیل کننده برای اطمینان از عملکرد روان و کارآمد جلسه بعدی کمیته. آنها معتقدند که کمیته برای انجام وظایف خود در زمینه بحث و بررسی و تصویب پیش نویس اصلاحات قانون اساسی توسط مردم، باید به قوانین و مقررات دفتر احترام بگذارد. با مفهوم آشتی و تعامل سازنده، بدون دخالت خارجی، بدون برنامه ریزی های خارجی و با هدف دستیابی به توافق مشترک بین اعضا کار می کند. آنها نباید هیچ گونه مانع مادی یا اداری برای فعالیت کمیته قانون اساسی ایجاد کنند.


۱۰. آنها عزم خود را برای ادامه آزادی متقابل بازداشت شدگان/افراد ربوده شده در چارچوب کارگروه مربوطه در روند آستانه ابراز کردند. آنها تاکید کردند که این کارگروه مکانیزمی منحصر به فرد و موثر برای ایجاد اعتماد بین طرفین در سوریه است و وجود آن ضروری است. به ترتیب دستور کار کارگروه تحویل اجساد و شناسایی مفقودین؛


۱۱. ضمن تصریح بر اینکه پناهندگان و آوارگان داخلی حق بازگشت و دریافت حمایت را دارند، بر لزوم حمایت از بازگشت داوطلبانه و ایمن آنها به محل اقامت اولیه خود در سوریه نیز تأکید می کنند. در این راستا، آنها از جامعه بین المللی خواستند تا کمک به سوریه را تقویت کنند، از جمله مشارکت در توسعه اولین طرح برای احیای زیرساخت های اساسی، به ویژه منابع آبی، برای کمک به آنها در جابجایی و بازگشت به زندگی عادی خود. ، برق و سلامت. ، درمان، آموزش، مدارس، بیمارستان ها و غیره – انجام مین زدایی بشردوستانه مطابق با قوانین بشردوستانه بین المللی.


۱۲. آنها حمله نظامی رژیم صهیونیستی به سوریه از جمله حمله به زیرساخت های غیرنظامی را محکوم کردند. آنها این حملات را نقض قوانین بین‌المللی، حقوق بشردوستانه بین‌المللی، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و بی‌ثباتی و تشدید تنش‌ها در منطقه دانستند. تصمیمات حقوقی به رسمیت شناخته شده بین المللی از جمله مفاد قطعنامه های مربوطه سازمان ملل در رد اشغال جولان سوریه به ویژه قطعنامه های ۲۴۲ و ۴۹۷ شورای امنیت سازمان ملل متحد و کلیه تصمیمات و اقدامات رژیم صهیونیستی در این زمینه باید لغو شود. آنها اشاره کردند که مشروع تلقی می شود.


۱۳. علاوه بر موضوع سوریه، بر تمایل به تقویت هماهنگی های سه جانبه در زمینه های مختلف برای افزایش همکاری های سیاسی و اقتصادی مشترک تاکید کرد.


۱۴. موافقت کرد که نمایندگان خود را ملزم به سازماندهی نوزدهمین نشست بین المللی درباره سوریه در چارچوب روند آستانه تا پایان سال ۲۰۲۲ کند.


۱۵. تصمیم گرفت به دعوت رئیس جمهور فدراسیون روسیه، آقای وی. پوتین، نشست سه جانبه آتی رهبران روند آستانه را در اسرع وقت در خاک فدراسیون روسیه سازماندهی کند.


۱۶. رؤسای جمهور فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه از جناب آقای سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران برای سازماندهی نشست سه جانبه سران روند آستانه در تهران صمیمانه تشکر کردند. .انتهای پیام/