تجارت سه ماهه این کشور به ۲۵.۵ میلیارد دلار رسید


تجارت سه ماهه این کشور به 25.5 میلیارد دلار رسید

معاون وزیر اقتصاد گفت: تجارت غیرنفتی مغولستان در سه ماهه نخست امسال به ۲۵.۵ میلیارد دلار رسید. ”


به گزارش ایلنا؛ علیرضا مقدسی، معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران، از موفقیت کشور در تجارت خارجی غیرنفتی در فصل بهار قدردانی کرد. ایران و سایر کشورها با رشد ۱۹.۵ درصدی بیشترین حجم تجارت خارجی کشور را در بهار امسال به خود اختصاص دادند.


وی گفت: سهم صادرات مغولستان از این حجم ۲۷.۷ میلیون تن کالا به ارزش ۱۳ میلیارد و ۶۹ میلیون دلار بوده که نسبت به بهار سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته است.


رئیس اداره کل گمرک در خصوص واردات سه ماهه گفت: واردات مغولستان در مدت مشابه با ۱۸ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه به ۸ میلیارد و ۱۵۴ هزار تن به ۱۲ میلیارد و ۴۶۴ میلیون دلار رسید.


معاون وزیر اقتصاد افزود: در بهار امسال صادرات و واردات پیشتاز شد و تراز تجارت خارجی به ۶۰۵ میلیون دلار رسید که برای کشورمان سه ماهه بی سابقه است.


موگادیشو در بهار اعلام کرد در سه ماهه نخست سال جاری، چین ۴ میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار، عراق ۱ میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلار، ترکیه ۱ میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار، امارات ۱ میلیارد و ۶۴۵ میلیون دلار و هند ۴۲۴ میلیون دلار صادرات داشته اند. در پنج رتبه اول قرار دارند.


رئیس کل گمرک ایران در تشریح اولین کشورهای مبادلات تجاری با ایران در فصل بهار، گفت: امارات ۳ میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلار، چین ۳ میلیارد و ۱۳۱ میلیون دلار، ترکیه ۱ میلیارد و ۲۷۳ میلیارد دلار، هند ۵۱۲ میلیون دلار و آلمان ۴۵۶ میلیون دلار داشته اند. پنج کشور برتر محصولات بهاره کشورمان را تامین کرده اند.


موگادیشو در خصوص حجم تردد ترانزیت خارجی در فصل بهار گفت: مغولستان در سه ماهه نخست امسال ۳ میلیون و ۶۷۴ هزار تن کالای خارجی وارد کرده که نسبت به بهار سال گذشته ۳۲ درصد افزایش داشته که این روند رو به رشد است. ” این یکی از دستاوردهای مهم کشور است.


انتهای پیام/