تشدید مهاجرت متخصصان صنعت نفت و گاز ایران


تشدید مهاجرت متخصصان صنعت نفت و گاز ایران


به گزارش ایلنا از اتاق بازرگانی تهران، فروزان عبداللهی گفت: بخش نفت و انرژی ایران با افزایش جذب نیروی ماهر از شرکت‌های مهندسی و ساختمانی مواجه بوده و بسیاری از متخصصان بسیار کم دستمزد این صنعت را سرگردان کرده است. توسط شرکت های نفتی کشورهای دیگر جذب می شوند و همسایه می شوند. وی در این زمینه افزود: اخیرا شاهد هستیم که برخی از کارشناسان ارشد نفت و انرژی کشور با پرداخت ۳ هزار دلار در ماه با مهاجرت و خروج از ازبکستان موافقت کردند.


خانم عبدالهی در جلسه اخیر کمیسیون انرژی مجلس نمایندگان تهران گفت: یکی از دلایل اصلی مهاجرت نیروهای فنی و متخصص به حوزه نفت و انرژی کشور عدم تمرکز دولت بر تقویت شرکت های مهندسی و ساختمانی است. در سال‌های اخیر سازمان‌های دولتی صاحب پروژه‌های نفت و گاز در کشور از بخش خصوصی دعوت به کار نکرده‌اند و بخش خصوصی و شرکت‌های دولتی جای آن‌ها را گرفته‌اند و مهندسان و کارشناسان این شرکت‌ها نیز ترجیح داده‌اند تا کشور خود را ترک کنند و به کشورهای دیگر مهاجرت کنند تا به جای ماندن در کشور خود، درآمد بهتری کسب کنند.

رئیس هیئت مدیره انجمن مهندسین و شرکت های ساختمانی صنعت نفت و انرژی همچنین رویداد دیگری را که حاکی از تضعیف رقابت شرکت های بخش خصوصی در این بخش با سایر شرکت های خارجی است، برشمرد و افزود: فهرست اخیر به گزارش مجله میدل ایست آی، نام ۲۵ شرکت EPC با بیشترین پروژه در منطقه خاورمیانه، شرکت های مهندسی و ساخت و ساز ایرانی در دسترس نیست. صنعت مهندسی و ساختمان ایران سابقه طولانی در فعالیت شرکت‌های خصوصی در بخش نفت و انرژی دارد و به دلایل متعددی از جمله تحریم‌ها، مسائل مربوط به مجوزها و پتنت‌ها و مقررات و قوانین سخت‌گیرانه کشور قادر به انجام این کار نبوده است. وارد بازار منطقه شود و با شرکت های خارجی رقابت کند. به گفته وی مهاجرت نیروهای فنی شرکت های مهندسی و ساختمانی کشور یکی از عوامل این وضعیت نامطلوب برای شرکت های فعال و با تجربه بخش خصوصی است.


انتهای پیام/