تصویب همه پرسی قانون اساسی تونس کودتای «قیس سعید» علیه مخالفان بود/ غرب برای حفظ منافع خود مشتاق است از هرج و مرج در تونس جلوگیری کند.


تصویب همه پرسی قانون اساسی تونس علیه مخالفان

یک کارشناس مسائل آفریقا گفت: کشورهای غربی مانند فرانسه نسبت به همه پرسی قانون اساسی تونس واکنش نشان می دهند که نشان می دهد خواستار باقی ماندن رئیس جمهور فعلی در راس هرم قدرت این کشور هستند.


«جعفر قنادباشی» کارشناس مسائل آفریقا در گفت وگو با خبرنگار «ایلنا» با بیان اینکه کمیسیون قضایی و انتخابات این کشور روند برگزاری همه پرسی قانون اساسی تونس را تایید کرد، گفت: و ابهام بر اساس اجزای خود برای تثبیت موقعیت و موقعیت سیاسی قیس سعید انجام شد. او همچنان به عنوان مردی همسو با دولت های غربی کشورهای عربی و تونس شناخته می شود و رفتار سیاسی او گویای این موضوع است. بنابراین، ضمن اینکه این نظرسنجی را تضمینی برای تداوم آرمان قیس سعید می دانم، باید بگویم که او در واقع فردی مغرض است که هیچ انتقادی را نمی پذیرد و تحت هیچ شرایطی گفتگو را نمی پذیرد. با جریان های دیگر این می تواند ضربه عجیبی به محبوبیت سیاسی او وارد کند.


وی ادامه داد: آنچه در مورد همه پرسی پیش نویس قانون اساسی تونس باید به آن توجه شود این است که کمتر از ۳۰ درصد تونسی ها شرکت خواهند کرد. همین موضوع کوچک نشان می دهد که در این کشور دموکراسی وجود ندارد و از این رو مشروعیت رفراندوم مذکور از نظر مردم زیر سوال است. در عین حال، قیس سعید با گنجه ای از مشکلات اجتماعی و سیاسی انباشته و وعده های اقتصادی محقق نشده مواجه است. بر این اساس مردم خوشحال نیستند و به این رفراندوم رأی ندادند یا تأیید نکردند که دلیلی بر انتقاد از او و تیمش است. من معتقدم که نتیجه رفراندوم تونس باید به عنوان یک کودتای سیاسی توسط قیس سعید علیه مردم و مخالفان او تلقی شود. به همین دلیل است که حمایت از او و کاری که انجام داده واقعا نمی تواند درست باشد.


یک کارشناس این موضوع سیاسی گفت: در این بین این سوال مطرح می شود که مخالفان قیس سعید اکنون چگونه باید عمل کنند؟ واقعیت این است که حزب النهضه و اتحادیه های کارگری تونس تمایلی به اتخاذ تدابیر شدید علیه قیس سعید ندارند و همین امر او را به حمله یک جانبه به دستور کار خود واداشته است. به نظر من، این جنبش‌ها باید به سمت گفت‌وگوی جامع ملی و تفاهم‌نامه‌ای بروند تا هرج‌ومرج کنونی را خنثی کنند. اولین خواسته حزب النهضه، اتحادیه کارگری و مردم تونس این است که این کشور پس از بهار عربی با الگوی ضدغربی به سمت صلح، ثبات و پیشرفت حرکت کند. این اتفاق در زمان آغاز بهار عربی و پس از آن رخ داد و برای غرب گران تمام شد و اکنون آنها ساختار سیاسی تونس را برای منافع خود بازسازی می کنند و ما اکنون نتایج آن را می بینیم.


وی در پایان خاطرنشان کرد: واکنش کشورهای غربی مانند فرانسه به همه پرسی پیش نویس قانون اساسی تونس نشان می دهد که آنها می خواهند قیس سعید را در هرم قدرت این کشور نگه دارند. آنها خواهان ماندن او در ساختار هستند و به همین دلیل حمایت مردمی در دستور کار است. دولت‌های غربی اسلام‌گرایان تونس را هدف قرار می‌دهند که به‌دنبال این هستند که با هر وسیله‌ای مانع از آنارشی شدن شمال آفریقا و کشورهای مشابه تونس شوند. توجه داشته باشید که از دید غرب، تونس مانعی برای ورود تروریسم و ​​مهاجران به قاره اروپا است و دلیل آن نیز سیل مهاجرانی است که از طریق دریای مدیترانه به قاره سبز می روند. بر این اساس آنها با ایجاد یک بحران جدید که دلیل اصلی حمایت از کیس سعید است، موج جدیدی از مهاجرت را نمی خواهند. بر این اساس احتمالاً پس از تثبیت قیس سعید، کشورهای غربی از او حمایت مالی خواهند کرد تا بتواند تا حدودی از بحران اقتصادی عبور کرده و به فعالیت های سیاسی خود ادامه دهد.


انتهای پیام/