تعریف ۵ حوزه اولویت دار دولت در بخش کشاورزی/ ۱۰ هزار میلیارد تن اشیا در ۳ ماه آینده پرداخت می شود.


    تعریف 5 حوزه اولویت دار دولت در بخش کشاورزی/ 10 هزار میلیارد تن اشیا در 3 ماه آینده پرداخت می شود.

ساداتی نژاد اولویت های دولت در بخش کشاورزی، تامین امنیت غذایی کشور، مستندسازی زمین های کشاورزی، ایجاد کارخانه های صادرات و تبدیل محصولات کشاورزی، جمع آوری داده ها و اطلاعات در بخش کشاورزی را ۵ اولویت ما عنوان کرد.


به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی که در جلسه همفکری نمایندگان شورای عالی استان ها شرکت کرده بود، با تاکید بر اهمیت امنیت غذایی گفت: موضوع امنیت غذایی از سال ۱۳۹۷ مورد توجه قرار گرفته است. . آغاز شد، اما جنگ در اوکراین آن را به وضوح نشان داد. طبق قانون اساسی کشورها، ایمنی مواد غذایی به عنوان یک مسئولیت دولتی در زمینه امنیت ملی طبقه بندی می شود. با این حال، امنیت غذایی اکنون به قدرت غذایی و معیاری برای سنجش قدرت ملی کشورها تبدیل شده است.


وی با اشاره به اینکه کشاورزان مسئول تولید انرژی در کشور هستند، گفت: کشاورزان نیز مانند ارتش منبع انرژی هستند. آمریکا نقش مهمی در تولید ۳۴ درصد غذای جهان دارد و غذا به ابزار سلطه تبدیل شده است.


وزیر جهاد کشاورزی افزود: ما در جنوب غرب آسیا از نظر جغرافیایی و اقلیمی موقعیت ممتازی داریم، باید قدرتمندترین قدرت غذایی غرب آسیا باشیم اما اکنون کشور دیگری بر این کرسی نشسته است. بنابراین نمی توان از این ظرفیت استفاده کرد.


ساداتی نژاد با اشاره به اینکه عمر دولت کوتاه است و کار انجام نشده است خاطرنشان کرد: به همین دلیل بر ۵ اولویت در حوزه کشاورزی و یک اولویت در حوزه منابع طبیعی در این دولت تاکید داریم.


وی ادامه داد: تامین امنیت غذایی از طریق کشاورزی قراردادی در اولویت است. در کشاورزی قراردادی نهاده ها به کشاورز داده می شود و محصول از کشاورز خریداری می شود.


وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: دومین موضوع مهم اسناد معاونت کشاورزی است. شماره ۱۳ قبل از دولت چهار درصد کشاورزی ما سند داشت. قانون کاداستر در سال ۹۴ تصویب شد و تا سال ۹۶ تمام حریم اراضی انجام نشد و با این نرخ ۳۵ سال برای قانون اراضی کشاورزی زمان می برد. بنابراین تا پایان دولت سیزدهم در تلاش هستیم تا تمام زمین ها را سند بزنیم.


ساداتی نژاد افزود: موضوع بعدی تسهیل صادرات محصولات کشاورزی است. موضوع صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه پس از چند سال حل شد. بنابراین صادرات سیب به پاکستان، کیوی به هند، مرغ به عراق، عسل به چین، مرکبات و… ما درست کردیم.


وی با اشاره به اینکه مواد خام خام فروشی می شود و ارزش افزوده آن به جیب کشاورز نمی رود، گفت: سرمایه گذاری در کارخانه های تبدیلی وجود ندارد. برای رشد صنعت باید به اندازه سهم خود از تولید ناخالص داخلی سرمایه گذاری کند. سهم کشاورزی در تولید ناخالص داخلی ۱۱.۷ دهم و بیشترین سرمایه گذاری ۴ درصد است.


وزیر جهاد کشاورزی افزود: در تلاش هستیم تا از طریق فاینانس و پالایش نفت، قطب های کشاورزی را شناسایی و سرمایه را به این قطب ها جذب کنیم.


ساداتی نژاد داده ها و اطلاعات را اولویت پنجم دولت برای کشاورزی دانست. زیرا بدون اطلاعات نمی توان کاری انجام داد و هر تصمیمی که می گیریم ناقص است. از این رو در تلاش هستیم تا رصدخانه کشاورزی ایران را برای کسب اطلاعات لازم تأسیس کنیم. الان آمار درستی از میزان محصولات کشاورزی در ایران نداریم، فقط در حال برآورد هستیم.


وی در ادامه گفت: قبل از دولت سیزدهم بازار و تولید زیر مجموعه وزارتخانه های مجزا بود و این مشکل تبعات زیادی در حوزه تولید داشت. پس از ۱۱ سال تعویق بازار از آبان ماه سال گذشته، جهاد کشاورزی تقدیم وزارتخانه شد و فرماندهی غذا ادغام شد.


ساداتی نژاد اولویت دولت در حوزه منابع طبیعی را آب و آبخیزداری دانست و گفت: هزینه هایی را که خرج خسارت سیل می کنیم باید صرف آبخیزداری کنیم. این کار باعث صرفه جویی در آب و خاک و افزایش تولید می شود. قانون حوضه های آبی تصویب شد. نیاز به مدیریت ۹۰ میلیون هکتار از مخازن آب در کشور وجود دارد که در حال حاضر سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مدیریت می شود و اگر سالانه نیاز به مدیریت ۹ میلیون هکتار داشته باشیم ۸۰ سال طول می کشد. این منطقه ای است که شوراها و شهرداری ها می توانند کمک کنند و اقداماتی انجام دهند که بازآفرینی حوزه آبخیز است.


وی گفت: در حوزه دریایی نیز مشکلات زیادی وجود دارد. دو بخش این کشور، شیلات و کشاورزی دیم، نادیده گرفته شده است. اینکه بیشتر شیلات کشورمان در داخل کشور تولید می شود نشان می دهد که از دریا به خوبی استفاده نمی شود و در نظر داریم ۱۰ شهر کشاورزی در جنوب کشورمان با تمرکز در درجه اول به پرورش بسازیم.


وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۷۱ هزار میلیارد تومان برای کشاورزی اختصاص یافته است، گفت: سال گذشته تعداد موسسات ۳۱ هزار میلیارد تومان بوده است. اما این مقدار نیز کمتر از ظرفیت زمین کشاورزی است. تا امروز ۹۰ هزار نفر توانسته اند ۹ هزار تن اشیاء دریافت کنند و ۱۰ هزار تن شی ارزان داریم که تا ۳ ماه آینده بین متقاضیان توزیع می شود.


ساداتی نژاد گفت: با اقدام در زمینه خرید تضمینی و پرداخت بدهی دولت به دامداران در هفته آینده پیشرفت خوبی در حوزه دام خواهیم داشت. در سمت تاریخ خرید تضمینی خواهیم داشت اما باید زمینه سرمایه گذاری در بخش خرما و جذب سرمایه گذار در بخش تحول را فراهم کنیم، دولت هم شریک جرم است.


وزیر جهاد کشاورزی افزود: صادرات دام آزاد است و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. آنها سعی دارند با مصادره صادرات آن را کنترل کنند و آن را ممنوع نکنند.


وی ادامه داد: رئیس جمهور در خصوص گلخانه ها دستورات متعددی داده اند. یکی افزایش راندمان تولید و مصرف آب با انتقال سبزی ها، گلخانه ها و آبزیان به گلخانه هاست و لازم است ۸۰ هزار هکتار گلخانه جدید در سطح کشور احداث شود. تولید علوفه نیز به مراتع منتقل می شود.


ساداتی نژاد گفت: پیشنهادهایی برای اصلاح قوانین مربوط به مهاجران وجود دارد و در حال پیگیری هستیم.


وی ادامه داد: تلاش برای اجرای الگوی کشاورزی اجرا نشده از برنامه دوم توسعه. از آنجایی که کشاورزی خصوصی‌ترین بخش اقتصاد کشور است، نمی‌توانیم در این زمینه کار کنیم زیرا با تشویق کشاورزان و تعیین قیمت خرید، آنها را به سمت تولید محصولات بهینه سوق می‌دهیم. تولید برنج امسال به دلیل افزایش قیمت خرید ۲۵ درصد افزایش یافته است. تولید محصولات دیگر ما نیز افزایش یافته است. راه بعدی کاهش قیمت آب است و هر کشاورز که الگوی کشاورزی را رعایت کند از کاهش قیمت آب منتفع خواهد شد. قرار است با اجرای این طرح ها الگوی کشت اصلاح شود.


ساداتی نژاد تاکید کرد: حمایت از محصولات کشاورزی بر عهده ماست و به حوزه ای که قیمت محصول کمتر از قیمت تمام شده باشد نمی رویم و اجازه ضرر کشاورز را نمی دهیم.


انتهای پیام/