تفسیر ساخت و سازها و پرداخت وام سیل زدگان/ بر لزوم دور شدن ساخت و سازها از رودخانه ها تاکید شد.


تفسیر ساخت و سازها و پرداخت وام سیل زدگان/ بر لزوم دور شدن ساخت و سازها از رودخانه ها تاکید شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در تشریح پرداخت زیرساخت ها به سیل زدگان گفت: به استان ها برای شروع سریع حفر کانال ها و خندق ها پرداخت شد.


محمدحسن نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، گفت: میزان خسارت سیل در ۲۴ استان کشور هنوز برآورد نشده است. کارشناسان «جهاد» برای برآورد خسارت به زمین های کشاورزی، باغ ها، استخرهای پرورش ماهی، کندوها، احشام و محصولات زراعی باید بررسی دقیقی داشته باشند. خسارت از طریق تصاویر ماهواره ای گزارش شده است.


برآورد دقیق خسارات ناشی از سیل در هفته های آینده مشخص خواهد شد


وی ادامه داد: برآورد ساخت مسکن باید به صورت دقیق انجام شود و کارشناسان صندوق مسکن برآوردهای تخریب و خسارت را به ما می دهند و در حال بررسی مجدد این میزان هستیم. .


رئیس سازمان مدیریت بحران کشور پس از مشخص شدن خسارات وارده از اعطای یک سری کمک بلاعوض و چندین ساختمان به شهروندان سیل زده خبر داد و تاکید کرد: برخی محاسبات نیاز به بررسی مجدد و نتیجه گیری کارشناسان دارد. سازمان مدیریت بحران و سپس پرداخت کمک ها و خدمات به مردم آسیب دیده را به اطلاع دولت خواهیم رساند. البته مبلغ مشخصی به صورت اقساط به استان های آسیب دیده پرداخت شده است و هفته آینده کمک های بیشتری به استان های آسیب دیده داده خواهد شد. میزان این غرامت نیز بسته به خسارتی که استان ها متحمل می شوند متفاوت است.


نامی این پول را به استان ها پرداخت کرده است تا قدم اول برداشته شود تا خندق ها و خندق ها به سرعت حفاری شود و این کار با توجه به میزان گل و لای موجود در پارک ها و مزارع در حال انجام است. حفاری باید سریع انجام شود تا آب به درختان و مزارع برسد. البته وسعت این باغ ها مانند استان کرمان و بختگان در استان فارس وسیع است و رسوبات آن پای درخت را می پوشاند، بنابراین باغداران باید کمک کنند تا رسوبات اطراف درختان به سرعت جاری شود. اجازه ندهید آب به درختان برسد و خسارت بیشتری به باغداران وارد کند.


در گذشته ساخت و ساز در کنار رودخانه انجام می شد


رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به سیل روز گذشته در دماوان اشاره کرد و گفت: سیل روز گذشته خسارت چندانی نداشت. البته یک ایراد هم به تحولات قبلی وجود دارد و آن این است که بنا در مسیر رودخانه ساخته شده است. در شهری که چند روز پیش از آن بازدید کردیم، همه خانه های فرسوده در حاشیه رودخانه بودند. باید بخشی از این روستا را جابجا کنیم.


با اشاره به توده موسمی نامی: این توده با همه توده های موسمی متفاوت بود و هر ۴۵-۵۰ سال یکبار تکرار می شد. از ویژگی های این توده این است که در مدت زمان کوتاهی بیش از ۶۰-۸۰ میلی متر باران بارید. در اطراف زرین دشت یا هابل رود حدود ۱۳ روستا وجود دارد که نزدیک رودخانه هستند، اما روستای مزداران در دامنه کوه بود نه نزدیک هیچ رودخانه ای، اما ناگهان وسعت زیادی پیدا نکرد. ، آب و خانه های سنگی زیاد بود خانه های حوزه را ویران کرد.


در بسیاری از شهرها، رودخانه ها به بزرگراه تبدیل شده اند


وی با اشاره به اینکه ممکن است در مواقعی دیگر در کشورمان بارندگی های شدیدی رخ دهد، گفت: البته حجم بارندگی با توده باران های موسمی متفاوت است. مهندسی شهرسازی ما باید صافی آبراه ها و سطوح را در نظر بگیرد. در بسیاری از شهرها، رودخانه ها به بزرگراه تبدیل شده اند. تونل های زیرزمینی باید برای ایجاد آبراه یا اجازه عبور آب از آن استفاده شود. البته شهرداری تهران باید آن را به سه قسمت تقسیم کند و سایر شهرهایی که در این شرایط قرار دارند باید این کار را انجام دهند.


رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: از آنجایی که این کانال یک سرمایه گذاری دولتی است، باید در زمان وقوع رسوب، حفر و با آن برخورد شود و مدیریت منابع آب نیز توسعه یابد و همچنان وسعت زیادی داشته باشد. در کشور باید جریان آب به سمت بالا باشد برای این کار باید یک سفره آب زیرزمینی ساخته شود و نیمی از چاه حفر شود تا آب بیشتری به سفره زیرزمینی منتقل شود.


لزوم مدیریت جهادی برای اجرای آبخیزداری در کشور


نامی تاکید کرد: البته این اقدامات را نمی توان در یک سال انجام داد، در این زمینه نیاز به زمان داریم، در حال حاضر حدود ۴۵ تا ۴۶ میلیون حوزه آبخیزداری در حال ایجاد است، اما ۹۲ تا ۹۳ میلیون هکتار از کشور نیاز به آبخیزداری دارد. نیاز به پول زیادی دارد. وزیر کشور معتقد است که مدیریت جهادی در این بخش ضروری است، بنابراین این اقدام ظرف دو سال اجرایی می‌شود، اگر با رویکرد قبلی پیش برویم، سال‌ها طول می‌کشد و نمی‌توان از وقوع سیل جلوگیری کرد. مسیر.


برای توضیح: باید در یک استان به صورت آزمایشی انجام شود، هزینه ها محاسبه شود و در کل کشور تجمیع شود و در مناطقی که بحث مدیریت منابع آب مطرح نشده است، انجام شود. ارزش خاک بسیار زیاد است، بنابراین باید آن را پاک کرد.


رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد: توده موسمی از کشور خارج شده، دوره عود آن ۴۵ تا ۵۰ سال است و دیگر بر نمی گردد.


نامی خاطرنشان کرد: در جریان سیل اخیر مدیریت خوبی وجود داشت، ۱۰ روز پیش تمام استان ها، ادارات و بخشداری ها آماده بودند ضمن اینکه ۶.۵ میلیون پیام به استان چهارمحال و بختیاری ارسال شد که احمد نیم میلیون پیام به ۷ و مردم ارسال کرد. تعدادی از مردم را از خانه هایشان تخلیه کردیم، اگر در این ۲۴ استان سیل زده چنین اقداماتی انجام نمی دادیم، آمار کشته شدگان به شدت افزایش می یافت. در مقایسه با سیل اخیر چند ماه پیش در اروپای غربی، ۸۴ نفر کشته و بیش از هزار نفر مفقود شده اند. میزان بارندگی در سیل اخیر بسیار بیشتر بود.


با اشاره به همکاری سایر نهادها در جریان سیل اخیر در کشور خاطرنشان کرد: نهادهای دیگری مانند دادگاه نیز در این سیل به خوبی عمل کردند و روسای قوه قضائیه و دادستان ها خیلی سریع برای شناسایی افراد یا اینکه چه کسانی بودند تلاش کردند. در موارد دیگر به خوبی کمک کردند. آنها سر کار بودند. همچنین با توجه به اینکه برنامه مشترکی با معاونت امور پیشگیری قوه قضاییه وجود دارد، بازرسی تا تغییر قانون، جابجایی برخی مناطق و ورود قوه قضائیه با نظارت دادگاه انجام شود. در این مشکل


انتهای پیام/