تمرکز بایدن بر تقویت اتحاد بین اسرائیل و کشورهای عربی / سیاست های واشنگتن و تل آویو در مورد ایران متفاوت است / واشنگتن از تولید و صادرات نفت عربستان سعودی حمایت می کند


تمرکز بایدن بر تقویت اتحاد بین اسرائیل و کشورهای عربی / سیاست های واشنگتن و تل آویو در مورد ایران متفاوت است / واشنگتن از تولید و صادرات نفت عربستان سعودی حمایت می کند

یک تحلیلگر ارشد امور آمریکا گفت: زمانی که رئیس جمهور کنونی آمریکا در سال ۲۰۱۶ از سرزمین های اشغالی بازدید کرد، تل آویو تنها با دو کشور عربی روابط سیاسی داشت، اما اکنون این رژیم در حوزه دیپلماتیک خاورمیانه قرار گرفته است.


پس از هفته ها مانور رسانه ای و سیاسی آمریکا، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بالاخره وارد منطقه شد. وی ابتدا برای دیدار و گفتگو با مقامات تل آویو به سرزمین های اشغالی سفر کرده و سپس راهی عربستان سعودی خواهد شد. این در حالی است که درباره هدف وی از سفر به منطقه و محور رایزنی با شرکای اسرائیلی و سعودی صحبت های زیادی به گوش می رسد که برخی آن را تکذیب و برخی تمجید می کنند. بر این اساس در مورد ابعاد این سفرها بحث کنید کروش احمدیدیپلمات سابق و تحلیلگر ارشد امور آمریکا ما پرداخت کردیم، بعداً در این مورد بحث خواهیم کرد.


به طور کلی برای تمرکز بر سفر بایدن به عربستان و سرزمین های اشغالی، مهمترین هدف وی از ورود وی به منطقه در شرایط کنونی چیست؟


بایدن در این سفر به طور خلاصه بر چهار محور تمرکز خواهد کرد: ۱- حل کمبود انرژی در بازار جهانی و تشویق عربستان به تولید و صادرات بیشتر نفت به منظور عادی سازی روابط با ریاض ۲- روابط اسرائیل و چندین کشور از بهبود حمایت می کند. روند. کشورهای عربی ۳- مذاکره بین این کشورهای عربی و اسرائیل در مورد ایجاد “ائتلاف دفاع هوایی علیه ایران” از جمله نقش آمریکا، ۴- همکاری با اسرائیل در سیاست ضد ایرانی.


در مقاله اخیر واشنگتن پست، رئیس جمهور ایالات متحده خواستار “خاورمیانه ای امن تر و متحدتر که در خدمت منافع آمریکا باشد” شد. آیا کاخ سفید در این مقاله از ایران و احتمالا ناتوی عربی صحبت می کند یا جایگزین دیگری وجود دارد؟


متأسفانه روابط رو به رشد اسرائیل با چندین کشور عربی امروز در مرکز سیاست خاورمیانه قرار دارد و در ارتباط با آن، نوعی همکاری و اتحاد نظامی علیه ایران بین اسرائیل و این کشورها پدید آمده است. اولویت های آنها این تحولی است که تا همین اواخر تصورش سخت بود. زمانی که بایدن به عنوان معاون اوباما در سال ۲۰۱۶ از سرزمین های اشغالی بازدید کرد، رژیم اسرائیل تنها با دو کشور عربی روابط سیاسی داشت: اردن و مصر. اما اکنون، رژیم خود را در میانه روابط دیپلماتیک در خاورمیانه قرار می دهد و روابط دیپلماتیک رسمی و عمومی با بحرین، مراکش و امارات برقرار می کند و مذاکرات متعددی از جمله ترتیبات نظامی را انجام می دهد.


متأسفانه آنچه به عنوان «تهدید ایران» تبلیغ و تبلیغ می شود خمپاره اصلی حرکت و روند کنونی است. چه آمریکا و اسرائیل تهدید ایران را جدی بدانند یا نه، این اعلام تاکتیکی کلیدی برای وادار کردن کشورهای عربی به عادی سازی روابط با اسرائیل بود. با پیشروی مذاکرات در مورد ائتلاف دفاع هوایی، تمرکز بر امکان اشتراک گذاری همزمان اطلاعات بین ارتش های شرکت کننده در مورد تهدیدات هوایی ایران و متحدان منطقه ای آن است. مقامات رژیم اسرائیل می گویند که چنین سیستمی را مستقر کرده و برخی پهپادهای ایرانی را رهگیری کرده اند. این اتحاد نظامی محدود به کشورهایی نیست که روابط سیاسی رسمی یا علنی با اسرائیل دارند و کشورهای دیگری مانند عربستان سعودی و قطر نیز در آن مشارکت دارند. اخبار مربوط به دیدار برخی کشورهای عربی با فرماندهان نظامی اسرائیل در ماه مارس گذشته در مصر در این زمینه حائز اهمیت است.


در این سفر امکان عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی مطرح می شود که بسیاری از کارشناسان آن را بسیار دور از ذهن می دانند. به نظر شما بر اساس چه مفاد و محورهایی این موضوع در سفر بایدن (پنهان یا آشکار) پیگیری خواهد شد؟


اولویت اول بایدن در سفر به عربستان سعودی نفت است و از ریاض برای افزایش تولید و صادرات نفت کمک می کند. اظهارات خصمانه گذشته بایدن علیه بن سلمان و سیاست گذشته ایالات متحده در قتل خاشقجی نیز بر این سفر سایه افکنده است، زیرا طرفین تلاش می کنند به نحوی گذشته را حل کنند. با توجه به اینکه اولویت غرب مهار تجاوز روسیه به اوکراین است، این مهم ترین هدف سفر بایدن به عربستان سعودی است. بایدن در این مرحله در حمایت از عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل در مورد این موضوع و احتمال حضور عربستان در ائتلاف نظامی مذکور و امتیازاتی که برای این منظور باید داده شود از جمله لغو صحبت خواهد کرد. فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان سعودی و عادی سازی روابط با بن سلمان.payment. البته روابط دیپلماتیک اسرائیل و عربستان در این مرحله بعید است، اما این سفر آغاز روندی در این راستا خواهد بود.


موضع رسمی عربستان سعودی این است که تا زمانی که کشور فلسطین تشکیل نشود، روابط با اسرائیل را رد می کند. این در حالی است که روابط غیرعلنی دو طرف در رسانه های اسرائیلی و همچنین انتقاد برخی سعودی ها از رهبری فلسطین، بیانگر برخی دیدگاه ها از لزوم روابط با اسرائیل در رسانه های سعودی است. اعلامیه های اخیر عربستان سعودی مبنی بر افزایش تعداد هواپیماهای اسرائیلی در آسمان عربستان و همچنین پرواز مستقیم زائران عرب و فلسطینی از اسرائیل به عربستان، ممکن است مقدمه ای برای خروج از سیاست سنتی عربستان سعودی باشد. . علاوه بر این، طرفین ممکن است برای تغییر نقش نیروهای حافظ صلح بین المللی مستقر در دو جزیره استراتژیک صنافیر و تیران که در سال ۲۰۱۷ توسط مصر به عربستان سعودی تحویل داده شده اند، مذاکره کنند.


از زمانی که نتانیاهو به نخست وزیری رسیده است، آمریکا و اسرائیل بر سر برجام و چه نوع تقابلی با ایران با هم اختلاف دارند، در این صورت آیا می توان شاهد اتفاقاتی بود که در سفر بایدن رخ می دهد؟


حل اختلافات واشنگتن و تل آویو در مورد نحوه برخورد با ایران بدون شک یکی از موضوعات مهم سفر بایدن خواهد بود. از زمان دولت اوباما، نتانیاهو روابط پرتنشی با حزب دموکرات آمریکا داشته است و اوباما و دموکرات های کنگره تصمیم گرفتند برجام را نهایی کنند و مخالفت عمومی نتانیاهو با این سیاست یکی از دلایل اصلی این تنش بود. منبع دیگر تنش، موضع انتقادی حزب دمکرات در قبال سیاست نتانیاهو در مورد چگونگی حل مسئله فلسطین بود. جانشین نتانیاهو تغییرات قابل توجهی در رژیم ایجاد کرد و روابط بین دموکرات های آمریکایی و اسرائیل تا حد زیادی به وضعیت قبل از برجام بازگشته است. با این حال، سیاست‌های واشنگتن و تل‌آویو در قبال ایران همچنان متفاوت است و یکی از موضوعاتی که بایدن و رئیس رژیم اسرائیل در آن بحث کنند، جایگزینی برای توافقنامه هماهنگی و همکاری در مورد پیامدهای شکست همکاری خواهد بود. توافق.


موضع مسئله فلسطین در این سفر چیست؟


بایدن همچنین از کرانه باختری رود اردن بازدید می کند و با مقامات فلسطینی دیدار می کند، اما هیچ خبری از تلاش های رئیس جمهور دموکرات برای تحت فشار قرار دادن اسرائیل در مورد مسئله فلسطین، وضعیت نهایی کشور فلسطین یا هرگونه توافق نهایی منتشر نشده است. جنایت در دستور کار است، کار نمی کند، اگرچه بایدن قاطعانه به راه حل دو کشوری متقاعد شده است، اما شرایط هنوز آماده نیست. سفر او به رام الله احتمالاً بر ترتیبات ادامه و افزایش ۵۰۰ میلیون دلاری کمک های اقتصادی به دولت خودگردان که مجدداً تأسیس شده است، متمرکز خواهد بود. در دوران ترامپ، این کمک ها قطع شده است. همچنین هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه بایدن قصد دارد به اقدامات خصمانه ترامپ مانند انتقال سفارت، به رسمیت شناختن شهرک ها در کرانه باختری و بازگشایی کنسولگری آمریکا در بیت المقدس و نمایندگی فلسطین در واشنگتن پایان دهد، وجود ندارد. علاوه بر این، تصمیم اخیر آمریکا مبنی بر تصادفی خواندن تیراندازی به شیرین ابوعقلی و عدم فشار بر اسرائیل برای محاکمه قاتلان وی، یکی دیگر از دلایل تنش در روابط آمریکا و فلسطین است.


یافتن راه حلی برای مسئله فلسطین دیگر اولویت اصلی در منطقه از جمله در روابط آمریکا و اسرائیل نیست. حداقل دلیلی برای بررسی این موضوع در سطح رئیس جمهور آمریکا وجود ندارد. در گذشته یکی از دلایل موافقت رژیم اسرائیل برای مذاکره درباره آینده فلسطین، فشار کشورهای عربی و رابطه آن با تل آویو مشروط به حل و فصل مسئله فلسطین و تشکیل کشور فلسطین بود. چند سالی است که این موضوع خارج از اولویت اکثر کشورهای عربی است که برخی از آنها اظهارات تهدید آمیز ایران را بهانه ای برای همکاری با اسرائیل می کنند. در کنار این تحول، آمریکا به جای تمرکز بر مسئله فلسطین، در درجه اول بر مدیریت و تقویت اتحاد اسرائیل و کشورهای عربی متمرکز شده است. با توجه به تمرکز واشنگتن بر مهار روسیه و چین، مقامات آمریکایی برای کاهش تعهدات به متحدان منطقه ای و افزایش نقش اسرائیل به عنوان یک محور امنیتی برای کشورهای عربی مناسب هستند.


انتهای پیام/