تهدید آنکارا به نابودی امنیت و استقلال دمشق/ تلاش ترکیه برای تقویت عملیات خود در شمال سوریه


تهدید آنکارا به نابودی امنیت و استقلال دمشق/ تلاش ترکیه برای تقویت عملیات خود در شمال سوریه

یک کارشناس منطقه گفت: ترکیه مدعی صلح در سوریه است اما رسانه های این کشور تایید کرده اند که دولت آنکارا با داعش و ارتش آزاد سوریه همکاری می کند.


بر اساس اصول حقوق بین الملل و قوانین اساسی کشورهای عضو سازمان ملل متحد، کل دولت – ملت ها – دارای حقوق مشخصی هستند و این یک اصل ثابت است. لازم به ذکر است که این حادثه در واقع یک حادثه است. نقض حقوق مردم و کشور سوریه.


وی ادامه داد: معتقدم آنکارا این حقوق را زیر پا گذاشته است و با وجود ابهامات سیاسی و حقوقی فراوان در پرونده سوریه درباره کشورهای ضامن و غیر ضامن مانند ترکیه، شاهد همه تلاش ارتش سوریه هستیم. کشور سودآور است. آنچه بخشی از اخلال امنیتی تلقی می شود، دخالت ارتش ترکیه است. آنکارا نه تنها آشکارا در مورد سوریه دروغ می گوید، بلکه هر روز ادعاهای جدیدی را مطرح می کند و حمایت بین المللی از سوریه مشهود است. دولت ترکیه همچنان با چالش های جهانی مواجه است، اما در تلاش است تا با بازی های مختلف در خاک سوریه، این کشور را دوباره آزمایش کند.


این کارشناس مسائل سیاسی گفت: بنابراین اگر منطقه غرب آسیا نمی خواهد با چالش های جدید و جنگ های جدید مواجه شود، باید حمایت های بین المللی از سوریه افزایش یابد و در این بین ترکیه نیز هدف قرار گیرد. زیرا ایجاد مجدد منطقه حفاظتی به عمق ۳۰ کیلومتر از سوی ترکیه در شمال سوریه و ظهور مجدد گزینه پوسیده برای تکمیل آن باید به عنوان یک بحران واقعاً عجیب در منطقه تلقی شود. ما به وضوح می بینیم که ترکیه در اجلاس بعدی به دنبال مشروعیت بخشیدن به عملیات نظامی خود در شمال سوریه است. بنابراین امیدوارم در آینده نزدیک درگیری های زیادی با ترکیه رخ دهد. اصولاً اردوغان و دولت او سال‌هاست که درگیر پرونده‌های تهدید دروغین مردم بوده‌اند.


وی در پایان خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در سوریه و شمال سوریه، ارتش سوریه به قاچاق نفت، همکاری و هماهنگی با داعش مشغول است و ترکیه در سال های اخیر از تروریست های ارتش آزاد سوریه حمایت کرده و در معرض دید عموم قرار گرفته است. منتشر می شود اما به دروغ می گویند که ناجی منطقه هستند. واضح است که همه این مولفه ها به آمریکا چراغ سبز نشان می دهند، اما واضح است که رفتار ترکیه در سوریه می تواند به منافع واشنگتن و حتی مسکو آسیب برساند. همه سازمان های بین المللی بر این باورند که سوریه قادر به غلبه بر بحران جدید نیست، بنابراین ترکیه را باید تهدیدی برای نظم و امنیت در خاورمیانه دانست. بنابراین لازم است بار دیگر تاکید شود که سازمان های بین المللی نقش مهم تری در جلوگیری از بروز و گسترش درگیری های جدید دارند.


انتهای پیام/