توافق ایران و عراق در زمینه گردشگری


وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با وزیر فرهنگ، گردشگری و عتیقه جات عراق موافقت کرده است که در طول سال برای رفع موانع گردشگری زمینی و حمل و نقل خصوصی با عراق تلاش خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، تفاهم نامه همکاری گردشگری بین وزارت فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ، گردشگری و میراث باستانی جمهوری عراق امضا شد. .

عزت الله ضرغامی گفت: هدف از این تفاهم نامه، تسهیل روابط فرهنگی و گردشگری بین دو کشور است و هر چه این روابط بهتر شود.

وی گفت: این بخش ها نقش مهمی در دیپلماسی عمومی مانند دیپلماسی سیاسی و اقتصادی دارند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر رفع موانع روابط دوجانبه تصریح کرد: در حوزه گردشگری هوایی هیچ تحریم و پیوندی وجود ندارد، اما در تفاهم نامه رفع موانع گردشگری هوایی پیش بینی شده است. وی تاکید کرد: گردشگری در طول سال منحصر به ایام اربعین نیست و مردم می توانند در طول سال با خودروی شخصی سفر کنند. در این راستا مرکز جهانگردی و اتومبیلرانی در حال ایجاد زیرساخت های لازم برای صدور پلاک است.

زرگامی گردشگری زیارتی را مهم‌ترین حوزه همکاری‌های دوجانبه دانست و خاطرنشان کرد: اربعین بزرگترین اجتماع انسانی جهان و پدیده‌ای ضروری است که به دنبال ثبت جهانی آن هستیم.

وی با تاکید بر اینکه آژانس های مسافرتی اصیل و شناخته شده هستند و از طریق آنها سفر می کنند، گفت: ترویج گردشگری از طریق آژانس ها باعث افزایش اقتصاد و اشتغال دو کشور و ایجاد امنیت سلامت و گردشگری می شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: امیدواریم رونق از طریق زمین و آژانس های گردشگری بین ایران و عراق، گردشگری دو کشور را متحول کند.

حسن ناظم گفت که سفرش به ایران “بسیار مهم” بود.

وی با اشاره به اینکه با ایران برای برگزاری هرچه بزرگتر اربعین به توافق رسیده است، از برنامه های دولت عراق برای گذرگاه های مرزی دو کشور خبر داد.

ناظم بر اهمیت گردشگری مذهبی بین ایران و عراق تاکید کرد و گفت: با توجه به اعتقادات دو ملت، چنین سفری یک میلیون دلار ارزش دارد و باید مطابق با مفهوم جدید گردشگری پس از کرونا تعریف شود.

وی اظهار امیدواری کرد که نتیجه این سفر موجب تقویت روابط فرهنگی و گردشگری بین دو کشور شود.

بر اساس این تفاهم نامه، دو کشور آماده تبادل قوانین، مقررات و مقررات بانکی در زمینه تسهیل صدور روادید برای گردشگران، سرمایه گذاری گردشگری و پروژه های زیربنایی از جمله ساخت هتل هستند. .

این یادداشت تفاهم به مدت دو سال معتبر است و به طور خودکار تمدید می شود مگر اینکه یکی از طرفین سه ماه قبل از تاریخ انقضا به طور کتبی تمایل خود را برای فسخ آن اعلام کند.

هیأت عراقی به سرپرستی وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق ۱۹ خردادماه به ایران سفر کرد و با حضور در شهرهای قم و مشهد با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات دیدار کرد. رئیس سازمان حج و زیارت