جزئیات تفاهم نامه حمایت از برگزیدگان کنکور از وزارت علوم و معاونت پژوهشی


جزئیات تفاهم نامه حمایت از برگزیدگان کنکور از وزارت علوم و معاونت پژوهشی

وزارت علوم و معاونت علمی جزئیات تفاهم نامه حمایت از کنکور را ارائه کردند.


به گزارش خبرنگار ایلنا، جلسه کمیته راهبری استعدادهای درخشان با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و رئیس بنیاد ملی نخبگان برگزار شد. . پژوهشکده دانش بنیان و معاونان وزیران عصر چهارشنبه ۲۸ مرداد.


شرایط توانمندسازی نخبگان، حفظ پویایی و نخبگی در فرآیند آموزشی است


محمدعلی زلفی گل وزیر علوم گفت: مشکلاتی که برای حمایت و حفظ نخبگان کشور با آن مواجه هستیم تا حدودی حل می شود، اما برای حل این مشکل تصمیم گرفتیم شرایط و فرصت های لازم را برای آنها فراهم کنیم. مدال آوران، دارندگان کنکور و المپیادها می توانند در این رشته تحصیل کنند و به دانشمندان مهم کشور خود تبدیل شوند.


وی افزود: امروز با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تفاهم نامه همکاری امضا کردیم که بر اساس آن علاوه بر مدال آوران المپیاد، برای ۱۰۰ نفر اول اتباع خارجی در رشته های ریاضی، تجربی و علوم انسانی و ۵۰ نفر اول تجهیزات تهیه می کنیم. اتباع خارجی در رشته های هنر و زبان ارائه می شود.


زلفی گل خاطرنشان کرد: شرط این تسهیلات این است که دانش آموزان انرژی و مهارت خود را در دوران تحصیل حفظ کنند و همواره تلاش کنند که قطعاً نگرش اکثر این بزرگواران همین است.


وزیر علوم یکی از دلایل عدم ادامه تحصیل را نگرانی برای آینده شغلی خود می داند و باید در دوره فوق دکتری ثبت نام کرد. اگر بخواهند وارد هیات علمی شوند به آنها کمک هزینه می دهیم و به عنوان هیات علمی استخدام می کنیم تا مدال آوران و استعدادهای درخشان نگران آینده شغلی خود نباشند.


وی گفت: ادامه تحصیلات حرفه ای یکی از مزیت های کار معلمی است. این قرارداد کاملاً حرفه ای است و نیازهای نزدیکان را در نظر می گیرد و ۱۰۰ دانش آموز اول در رشته های ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی و ۵۰ دانش آموز در رشته های هنر و زبان های خارجی در طول تحصیل بورسیه تحصیلی دریافت خواهند کرد. حداقل مبلغ دریافتی توسط وزارت کار


زلفی گل خاطرنشان کرد: این توافق سرآغازی است تا به استعدادهای نخبه و برتر بها دهیم و از بستر نرم افزاری و سخت افزاری خود برای این استعدادها استفاده کنیم.


وی در ادامه گفت: امیدواریم دانشگاه های حاضر با حضور این دوستان امکانات رفاهی و ورزشی را برای این دانشجویان فراهم کنند و دانشمندی شوند که به اعتبار علمی کشور خود پی ببرند.


محمدجواد لاریجانی، رئیس پژوهشکده دانش بنیان نیز در این مراسم گفت: چنین رویدادهایی ارزشمند و مهم هستند تا کودکان نخبه و تیزهوش را به دانشمندانی موفق تبدیل کنند. اما بقیه سخت تر از شروع است.


وی افزود: من همیشه می خواهم این مسائل را ادامه دهم. این مشکل در آموزش عالی هم مطرح می شود، کنکور را سخت می کنیم که کدام قسمت معقول است و با این حال کنار گذاشته شده است!


لاریجانی ادامه داد: در مجموع این اقدامات بسیار خوب است و برنامه ریزی هایی برای ادامه تحصیل نخبگان در این برنامه وجود دارد.


ما سعی می کنیم دولتی داشته باشیم که از نخبگان حمایت کند


سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در بخشی دیگر از این نشست گفت: این اقدامات به ویژه برای علوم پایه خوب است. به عنوان بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی و فناوری، اگرچه مشکلات مالی ما را آزار می دهد، اما این پروژه یکی از پروژه های بزرگ ما است و در قالب تفاهم نامه ای در سیستم اداری چنین فرهنگ مفهومی را ایجاد می کند.


وی ادامه داد: تلاش می کنیم دولتی حامی نخبگان داشته باشیم. حداقل ایجاد حمایت معنوی که حاصل چنین تفاهم نامه ای است، مهم است.


انتهای پیام/