جزئیات قرارداد توسعه میدان آزادگان / بازگشت سرمایه دو سال دیگر آغاز می شود


جزئیات قرارداد توسعه میدان آزادگان / بازگشت سرمایه دو سال دیگر آغاز می شود

معاون وزیر نفت طرح توسعه میدان آزادگان را برای سرمایه گذاران جذاب عنوان کرد و پیش بینی کرد که این پروژه ظرف دو سال و بازگشت سرمایه به بهره برداری برسد.


به گزارش ایلنا، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش، محسن حجت مهر گفت: در نشست پایش سازوکار مشارکت بانک ها در توسعه همه جانبه میدان آزادگان، ابعاد فنی، مالی و حقوقی این طرح تشریح شد. و موضوعات مختلفی از سوی مدیریت بانک ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


وی با اشاره به حضور وزیر نفت گفت: اوجی با شرکت در این جلسه تاکید کرد که وزارت نفت از مشارکت و سرمایه گذاری بانک ها در طرح های عمرانی و تسهیل بسترها و بسترها برای افزایش مشارکت حمایت کامل می کند. بانک ها و شرکت های ایرانی


معاون وزیر نفت با اشاره به ویژگی های میدان آزادگان، این میدان مشترک با وسعت ۱۵۰۰ کیلومتر مربع در ۸۰ کیلومتری غرب شهر اهواز قرار دارد و حجم این میدان نفتی حدود ۱۵۰۰ کیلومتر است. ۳۲ میلیارد بشکه نفت؛ ظرفیت تولید کنونی این میدان ۱۹۰ هزار بشکه در روز است.


حجت مهر ادامه داد: ذینفعان مهم این طرح شرکت های اکتشاف و تولید، شرکت های سرمایه گذاری، بانک ها، صنایع پتروشیمی و سایر مجموعه ها از جمله شرکت مشاور سرب مسئول هماهنگی مطالعه و تهیه طرح جامع هستند. توسعه میدانی، تامین‌کنندگان ماشین‌های حفاری، تولیدکنندگان محصولات داخلی، تجهیزات فناوری و شرکت‌ها نیاز به انجام پروژه‌های مبتنی بر دانش، مانند تحقیقات فناوری و افزایش نرخ بازیافت دارند.


وی با بیان اینکه قرار است ۷ میلیارد دلار برای توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان سرمایه گذاری شود که هدف آن تولید روزانه ۵۷۰ هزار بشکه نفت است، گفت: این طرح به مردم واگذار می شود.


معاون وزیر نفت با بیان اینکه این طرح برای سرمایه گذاران جذاب است، خاطرنشان کرد: طی دو سال آینده پروژه وارد مرحله اول می شود و بازگشت سرمایه پیش بینی می شود.


بر اساس این گزارش، میدان نفتی آزادگان بزرگترین میدان نفتی ایران است و در جنوب غربی ایران و نزدیک مرز ایران و عراق قرار دارد.


انتهای پیام/