جهاد مخالف اعلام نهضت/ اصلاحیه قانون بسیج سازندگی تقدیم مجلس شد اما تصویب نشد.


جهاد مخالف اعلام نهضت/ اصلاحیه قانون بسیج سازندگی تقدیم مجلس شد اما تصویب نشد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: در حال حاضر خدمت رسانی به نیروهای جهادی در صورت مجروحیت شهید محسوب نمی شود، اما اگر در این راه کشته شوند سرباز محسوب می شوند. لایحه «اصلاح قانون بسیج سازندگی» را به مجلس تقدیم کردیم اما پس از گذشت یک سال و نیم هنوز به تصویب نرسیده و درخواست یک فوریتی همچنان روی میز رئیس مجلس است.سپاه تایید می کند. فشار مالی برای بسته شدن است، بنابراین در خدمت تلقی می شود و هیچ فشار مالی به دولت تحمیل نمی کند.


به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار محمد زهرایی رئیس «بسیج سازندگی» صبح امروز در نشست خبری «خروج گروه های جهادی در تابستان ۱۴۰۱» با اشاره به تأسیس نهادهای انقلابی، اظهار کرد: انقلاب اسلامی معتقد نیست که فقط وابسته است. بر نهادهای قوه مجریه برای پیشبرد پایه های انقلاب خود، زیرا برخی از دستگاه های اجرایی قبل از انقلاب تأسیس شده بودند. ما هنوز در حال ساختن حکومت اسلامی هستیم و حضرت آقا هم فرمودند تا دولت سازی تکمیل نشود، روند جامعه پذیری اسلامی انجام نمی شود. به همین دلیل و چون برخی تشکل ها نمی توانند بار انقلاب را روی زمین به دوش بکشند، می بینیم که از اول انقلاب تشکل هایی ایجاد شده که این مسئولیت را بر عهده می گیرند. به عنوان مثال، یک پایگاه مسکن برای تکمیل ساخت مسکن روستا ایجاد شد. یکی از این نهادها بسیج است.


وی ادامه داد: در سال ۱۳۵۸ که نهضت جهاد تجمیع شد و روستاها در اختیار سازمان های مختلف قرار گرفت، به فعالیت ها و فعالیت های جهادگران عزیز توجه شد اما حضرت آقا به جهادگران دستور تشکیل بسیج را دادند.


رئیس سازمان بسیج سازندگی در ادامه گفت: این نیروها را در قالب شوراهای شهر برای ساماندهی گروه های جهادی سازماندهی می کنیم، مجمع استانی را از نمایندگان شوراهای شهر تشکیل می دهیم و مجمع استانی شورای مرکزی است. هر دو سال یکبار برگزار می شود. امسال به مناسبت سومین روز از خرداد ماه ۱۱۳۰ نیروی جهادگر در خرمشهر گرد هم آمدند و ۷ نفر را انتخاب کردند. اساس این کار بر اساس انتخابات است و همه سطوح شوراها، شهرستان ها و استان ها در انتخابات مجلس مردمی انتخاب می شوند. چرا جلسه امسال در خرمشهر برگزار شد به این دلیل است که همان طور که آقا فرمودند خرمشهری ها جلوتر هستند، برای خرمشهری ها باید نیروهای جهاد بیایند و در زمینه های اقتصاد، سفره مردم، تفسیر جهاد و… کار کنند و تسخیر کنند.


وی ادامه داد: یکی دیگر از کارهایی که انجام دادیم راه اندازی اردو بود، در سرپل ذهاب نیروهای جهادی زیادی وجود داشت، جمعیت رو به افزایش بود و مدیریت آن سخت بود، به همین دلیل اردو راه اندازی کردیم و این تجربه در جاهای دیگر مفید بود. . مکان ها مثلاً در هرمزگان اردویی برپا شده است، ۵۰ گروه جهادی بیرون هستند و در حال خدمت هستند و دیگر چیزی لازم نیست. اکنون ۱۶۵ کمپ داریم و قصد داریم تا ۵ سال آینده به حدود ۱۰۰۰ محله، منطقه و کشور برسیم.


زهرایی در خصوص برنامه های تابستانی نیروی جهادی ۱۴۰۱ گفت: هر ساله ۱۹ مرداد ماه سالروز دیدار جهادگران با حضرت آقا است و همه ساله سعی می کنیم برنامه های مرتبط با فعالیت های جهادی را ارائه دهیم. تابستان امسال آموزش فعالان بسیجی و فضای مجازی و گروه های جهادی داریم. این رزمایش احتمالا در حرم امام خمینی (ره) با جمعیتی حدود ۱۰ هزار نفر برگزار می شود. امسال قرار است تمرینات ویژه ای با فعالان این بخش برگزار شود. به عنوان مثال رزمایش های تخصصی جهادگران عشایری در مرداد ماه، دانشجویان در شهریور ماه و تا پایان سال هر ماه این رزمایش ها اعم از کشاورزی، دانش بنیان و… را برگزار خواهیم کرد.


وی ادامه داد: یکی از مواردی که باید تاکید کنم این است که در حال حاضر خدمت به نیروهای جهادی با مجروحیت کشته تلقی نمی شوند و اگر به این شکل کشته شوند جزو خدمتگزاران محسوب نمی شوند. لایحه «اصلاح قانون بسیج سازندگی» را به مجلس تقدیم کردیم اما پس از گذشت یک سال و نیم هنوز به تصویب نرسیده و درخواست یک فوریتی همچنان روی میز رئیس مجلس است.سپاه تایید می کند. فشار مالی برای بسته شدن است، بنابراین در خدمت تلقی می شود و هیچ فشار مالی به دولت تحمیل نمی کند.


رئیس سازمان بسیج سازندگی در ادامه خاطرنشان کرد: از حمایت دولت ها استقبال می کنیم اما با دولتی شدن حرکت جهادی مخالفیم. اما یک پشتوانه خوب تصویب این اصلاحیه است.


وی در ادامه گفت: در ۱۹ مردادماه سالجاری سالگرد جهادگران الهی را جشن می گیریم و با حضور ۵۶ خانواده از جهادگران الهی که شرعاً کشته نشده اند، از این بزرگواران به عنوان جهادگران الهی نام بردیم. همچنین ۱۹ مردادماه سال جاری طرح های مختلف جهادی در کشور افتتاح می شود.


انتهای پیام