حدود ۲۵ درصد گاز کشور از ذخیره سازی تامین می شود


حدود 25 درصد گاز کشور از ذخیره سازی تامین می شود

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز طبیعی ایران گفت: طی پنج سال آینده حدود ۲۵ درصد گاز کشور از ذخیره سازی تامین می شود.


به گزارش ایلنا، رضا نوشادی گفت: این مجموعه برنامه های متعددی را برای به دست آوردن جایگاه شایسته خود در بخش مهم و استراتژیک ذخیره سازی گاز طبیعی تدوین کرده است که از آن جمله می توان به اجرای ۱۴ پروژه از جمله مخازن فرسوده هیدروکربنی، مخازن آب و بمب نمک اشاره کرد. توسعه ذخیره سازی، جابجایی زودهنگام، و ایجاد مخازن ذخیره سازی برای پیش بینی چشم انداز تامین ذخیره سازی برای برآوردن حدود ۲۵ درصد تقاضا.


وی افزود: برنامه ریزی های گسترده ای برای اجرای این طرح ها انجام شده است و با مشاوره کارشناسی، تحقیق و ارزیابی بیشتر این بخش ها در مرحله تهیه اسناد مناقصه قراردادها هستند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان اینکه از مجموع ۱۴ پروژه، هفت پروژه در حال اجراست، گفت: تحقیق و ارزیابی هفت میدان دیگر نیز در نیمه دوم امسال آغاز می شود. ۵ سال .. برای تولید حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب محصول از انبار.

نوشادی همچنین با تشریح حوزه های توسعه بیان کرد: این هفت پروژه شامل طرح توسعه آب انبار سراجه در استان کوم، طرح توسعه آب انبار شوریجه در میدان هنگران در استان خراسان رضوی، توپ نمک نصرآباد در کاشان، آب انبار یورتشا ورامین، بانک استان ایلام و میدان محتر و غیره. گاز در استان کهگیلویه و بویراحمد و میدان گازی گزل تپه در استان گلستان است.

وی درباره مخازن مورد مطالعه و برنامه های توسعه آتی شرکت گفت: میدان گازی بابکر در استان ایلام، میدان گازی ویزنهر در استان لرستان، میدان گازی هلوش، میدان خورشید در استان بوشهر، میدان سرخون در استان هرمزگان، البرز و سراج در استان کوم. برای توسعه بیشتر، هیدروکربن های شمال.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در خصوص توسعه میدان سراجی گفت: فاز اول میدان سراجی هم اکنون در حال بهره برداری است و ظرفیت ذخیره سازی یک میلیارد متر مکعب در سال و ۱۰ میلیون متر مکعب در روز دارد. . این منطقه ظرفیت ساخت و ذخیره سازی ۱.۵ میلیارد متر مکعب و ظرفیت ذخیره سازی روزانه ۱۵ میلیون متر مکعب است.

نوشادی در خصوص مشخصات منطقه ذخیره سازی گفت: از هفت منطقه در حال توسعه، دو منطقه هیدروکربنی که قبلاً تهویه شده بودند (شوریجه و سراج) تخلیه و به مخازن ذخیره تبدیل شده است. فاز اول این میادین به بهره برداری رسیده و فاز دوم آن هم اکنون در حال انجام است، اما ساخت مخزن بمب نمکی در نصرآباد استان کاشان اولین نمونه از این نوع در حوزه نفت و گاز کشور خواهد بود.

شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران می تواند ۱۴ پروژه بزرگ را همزمان مدیریت کند. با استفاده از شبکه گسترده ای از زیرساخت های مالکان، مشاوران و پیمانکاران، می توانید نقشی برای توسعه دهندگان در میادین نفت و گاز ایجاد کنید.

مدیرعامل یک شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران افزود: با یک شرکت نفت مذاکره کردیم و تصمیم گرفتیم در آینده یک شرکت مهندسی و توسعه گاز را توسعه‌دهنده در نظر بگیریم و کاندیداهایی را برای توسعه این ذخایر معرفی کنیم. تا ۱۰۰ فعالیت توسعه سایت.

نوشادی با اشاره به پیشرفت کارشناسان داخلی در تامین فناوری مورد نیاز برای اجرای پروژه انبار، گفت: کشور ما بیش از ۱۰۰ سال سابقه در زمینه دانش و فناوری مرتبط با حوزه نفت و گاز دارد. در پروژه‌های انبار قبلی (فاز ۱، سراجی و شوریجه) پیشرفته‌ترین تجهیزات از جمله توربوشارژر وارد می‌شد، اما امروز ایران قصد دارد توربین‌های گازی با فناوری بسیار پیشرفته بسازد و کمپرسورهای گاز پرفشار را در برنامه جدید قرار دهد.

وی افزود: در حال حاضر ایران حدود ۸۵ درصد تجهیزات اولیه مورد نیاز برای ذخیره سازی مانند توربوشارژر، کولر، دیگ بخار، مخازن تحت فشار، شیرهای کنترلی و محصولات حفاری را تولید می کند و این سطح از فناوری پیشرفته برای ما بسیار ارزشمند است. توسعه منطقه انبار با استفاده از فناوری داخلی امکان پذیر است.


انتهای پیام/