دادگاه؛ تهدید اشتغال شهروندان/ درخواست جبران خسارات وارده به مشاغل اینترنتی


دادگاه؛  تهدید اشتغال شهروندان/ درخواست جبران خسارات وارده به مشاغل اینترنتی


اما به گزارش خبرنگار ایلنا، اینکه چقدر میزان نفوذ اینترنت به درستی سنجیده می شود و تبعات اقتصادی محدودیت اینترنت ایران چقدر بر زندگی مردم تاثیر گذاشته، موضوعی است که باید حل شود. محدودیت های اینترنت در ایران باعث شده تا بسیاری از کسب و کارها و استارت آپ ها با مشکلات برنامه ریزی نشده و زیان های مختلف مواجه شوند. اندازه‌گیری تأثیر محدودیت‌های اینترنت، البته بسیار دشوار است، و تقریباً غیرممکن است که رقم دقیقی که شامل همه آسیب‌ها باشد، ارائه داد.


سبزی جیکوان به مشکلات ناشی از قطعی اینترنت اشاره کرد و گفت: طبیعی است که اکثر افراد با قطع اینترنت دسترسی به اپلیکیشن های تشکیل دهنده فضای مجازی و محیط کسب و کار را از دست می دهند، بنابراین ضرر کسب و کار اینترنتی و بازاریابی بسیار واضح است. .


اشرف السادات طاهری در گفت و گو با خبرنگار ایلنا افزود: البته باید به شرایطی توجه کرد که بتوانیم آسیب های ناشی از قطع شدن اینترنت را تحمل کنیم. ۳ سال پیش زمانی که از آسیب کرونا رنج می بردیم این وضعیت را داشتیم و اکنون با چالش های اینترنتی خاصی روبرو هستیم.


مدیر سبزی جیکوان گفت: مشتریان به عنوان کسب و کاری که در فضای مجازی فعالیت می کنند و دارای مرکز فروش هستند، محل فروشگاه را می دانستند و آسیب بسیار کمتری متحمل شدند. اما کسب و کارهایی که فقط در فضای مجازی فعالیت می کردند آسیب جدی و گسترده تری را متحمل شدند.


به دلیل فیلتر نمی توانید به فعالیت های آنلاین ادامه دهید


یکی دیگر از افراد فعال در فضای مجازی گفت: قطعی اینترنت آسیب های زیادی به کسب و کارهای فضای مجازی وارد کرده است. متأسفانه فیلتر شرایطی را ایجاد کرده است که ادامه فعالیت تجاری در فضای مجازی غیرممکن است.


حامد یاراحمدی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: به دلیل فیلترینگ و قطعی اینترنت زیان های مالی و درآمدی زیادی به بنگاه ها وارد شده است و این زیان ها به حدی است که قابل جبران نیست.


وی ادامه داد: تعداد مشتریانی که از طریق اینترنت و فضای مجازی از این نوع کسب و کارها خرید می کنند به شدت کاهش یافته است که به فعالیت های کسب و کار اینترنتی و بازاریابی آسیب جدی وارد کرده است.


یار احمدی گفت: به عنوان یکی از کارآفرینان فضای مجازی زمینه اشتغال حدود ۱۵ نفر را فراهم کرده ام و هر ماه باید حقوق این ۱۵ نفر را پرداخت کنم. برخی از این افراد کودک کار هستند که با گنجاندن آنها در فضای کسب و کار خود توانسته ام بخشی از مشکلات درآمدی این کودکان را برطرف کنم.


وی تصریح کرد: اما متأسفانه به دلیل فیلترهای فعلی و قطعی های مکرر اینترنت، کسب و کار خود را در فضای مجازی از دست خواهم داد، به همین دلیل افرادی که برای من شغل ایجاد کردند و بچه هایی که مشغول به کار بودند با مشکل مواجه می شوند. با جدیت روبرو شوید


فیلترها ارتباط بین کسب و کار و مشتریان را قطع کرده اند


یکی دیگر از بانوان فعال در فضای مجازی گفت: قطعی اینترنت و کسب و کارهای فضای مجازی با زیان ها و مشکلات زیادی مواجه شده است. این شرایط کسب و کارها را مجبور به قطع ارتباط با مشتریان در فضای مجازی و در نتیجه کاهش شدید مشتریان خود کرده است.


ماندانا منصوری در گفت و گو با خبرنگار ایلنا افزود: امیدوارم مسئولان بدانند اینترنت وسیله ارتباط اجتماعی و محیط کسب و کار بسیاری از افرادی است که از این طریق کسب درآمد و امرار معاش می کنند.


وی ادامه داد: بسیاری از اپلیکیشن ها در فضای مجازی ابزار و فضاهای تجاری برای تعداد زیادی از افراد هستند. بنابراین، به آن به عنوان یک بازی نگاه نکنید که زمانی که می خواهید منتشر می کنید و زمانی که نمی خواهید آن را فیلتر می کنید.


تعداد مشتریان و حجم فروش بسیار کاهش یافته است


محمد خسروی یکی دیگر از افراد فعال در فضای مجازی به خبرنگار ایلنا گفت: با توجه به قطع مکرر اینترنت از یک سو تعداد مشتریان کاهش چشمگیری داشته و از سوی دیگر حجم فروش محصولات کاهش یافته است. نیز کاهش چشمگیری داشته است.بنابراین در واقعیت وضعیت فعلی می توان گفت که درآمد زیادی قابل تصور نیست.


دولت به دنبال جبران خسارت کارآفرینان اینترنتی است


سرپرست اداره کل اقتصاد وزارت آموزش و پرورش نیز در این خصوص گفت: اگر سیاست ها، برنامه ریزی ها و برنامه های ویژه ای برای اینترنت و فضای مجازی وجود دارد، استان ها نباید جداگانه تصمیم گیری کنند. البته هر سیاست، استراتژی و برنامه ای باید در سطح کلان کشور مورد توجه و تصویب قرار گیرد.


محمدرضا گودرزی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، افزود: در این زمینه برنامه، سیاست یا اقدام جایگزین خاصی در استان ها اعلام نشده است. بنابراین به عنوان یک مسئول استانی نمی توان در این باره توضیح روشنی داد و نمی توان به طور شفاف و دقیق در این باره توضیح داد.


وی ادامه داد: مهمترین موضوع این است که دولت برای جبران خسارت وارده به کسب و کارهای اینترنتی و فضاهای مجازی تلاش می کند تا فعالان این حوزه کمتر در این زمینه متضرر شوند.


انتهای پیام/