درخواست بازگشایی «معدن ذغال سنگ سنگود» پس از ۸ سال تعطیلی


تعدادی از شهروندان و جوانان جویای کار از منطقه عمارلو رودبار خواستار تسریع در معدن زغال سنگ سنگرود، رفع مشکلات و بازگشایی معدن سابق کشور شدند.


به گزارش خبرنگار ایلنا، تنی چند از اهالی بخش فراب و خورگام بخشداری عمارلو واقع در رودبارستان گیلان و جوانان جویای کار خواستار حل عاجل مشکلات پیش روی احداث معدن زغال سنگ سنگرود (زغال سنگ البرز غربی) هستند. واحد). ) به منظور ایجاد شغل برای جوانان بیکار و تحصیلکرده به منطقه تبدیل شد.


یکی از اهالی منطقه فراب شهرستان رودبار در تشریح مشکل این قطعه بسته گفت: این بخش معدن واقع در ارتفاعات شهر رودبار در ۲۰ کیلومتری محور جاده لوشان – جیرنده از اواخر دی ماه ۹۲ مسدود شده است. و حدود ۴۰۰ کارگر و کارمندان آن شغل خود را از دست داده اند و نمی توانند راه حلی بیابند.


به گفته وی؛ این معدن غول پیکر سنگرود مملو از بهترین زغال سنگ حدود هشت سال است که تعطیل شده است اما متاسفانه سال هاست که به دلیل بی توجهی مسئولان وقت تعطیل شده است.


وی بیان کرد: چندین ماده معدنی دیگر مانند سیلیس، سنگ نسوز و آهک در مجتمع معدنی زغال سنگ استخراج نشده است اما مسئولان این واحد را به دلیل نامعلومی در حال تخلیه غیرواقعی تعطیل کرده اند. این کشور دارای ذخایر زغال سنگ است و از نظر اقتصادی کارآمد نیست، آنها استخراج معادن را متوقف کردند، صدها کارگر شغل خود را از دست دادند و برای کار به شهرها و استان های همجوار گریختند.


این کارگر افزود: طی یکی دو سال گذشته سازمان صنعت معدن و تجارت گیلان به عنوان نماینده تام الاختیار این واحد تولیدی چندین بار واحد معدن زغال سنگ سنگرود را به مزایده گذاشته و حتی در مرحله ای آن را به یکی از واحدهای تولیدی واگذار کرده است. متقاضیان انتقال به دلیل عدم رعایت شرایط لغو شد.


یکی از کارگران قدیمی معدن سنگرود گفت: اهالی فراب و خورگام عمارلو سال هاست در تلاش برای راه اندازی این واحد معدنی برای به کارگیری جوانان جویای کار هستند اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است. معدن سنگرود بازگشایی شده و کارگران به سر کار بازگشته اند اما خبری واقعی نیست.


به گفته یکی دیگر از کارگران معدن زغال سنگ سنگرود؛ بی کفایتی مالی و عدم مدیریت پیمانکاران قبلی صدمات زیادی به کارگران معدن و در نهایت ساکنان منطقه وارد کرد، به عنوان مثال در تیرماه ۱۳۵۵ این معدن منفجر شد و ۲۰ نفر کشته و ۲۰ نفر مجروح شدند. بیش از ۵۰ کارگر.


وی در ادامه گفت: در حال حاضر مهمترین مسئله مردم منطقه صلاحیت پیمانکارانی است که واحد معدنی را مدیریت خواهند کرد. اکثر افرادی که برای گرفتن این واحد می آیند غیر ماهر هستند و بیشتر به دنبال دزدی ثروت ملی هستند تا اشتغال یا تولید.


وی با بیان اینکه در هر صورت تمدید مدت تعطیلی معدن به نفع ساکنان نیست، تاکید کرد که از مسئولان می‌خواهم به سرعت عملیات این معدن را آغاز کنند. رودبار مرکز استان است و کل شهرستان و نواحی پنج گانه آن یعنی عمارلو، فاراب، نوده، خورگام، رحمت آباد، رستم آباد ۳ هزار نفر ظرفیت کار دارد و زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر را فراهم می کند، لذا از مسئولان تقاضا می شود مشکل را فوری حل کنید این معدن قابل احیا و بازسازی است.


انتهای پیام/