در تقویم رسمی کشور، زنجان با نام شهید شهریاری درج شده است


در تقویم رسمی کشور، زنجان با نام شهید شهریاری درج شده است

مصوبه نوزدهمین جلسه شورای فرهنگی عمومی استان زنجان؛ شهر زنجان در ضمیمه تقویم رسمی کشور با نام شهید هسته ای عشایر مجید شهریاری درج شده است.


به گزارش خبرگزاری ایلنا از زنجان، یکصد و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان زنجان با ارائه گزارش پایش ملی، نامگذاری روز پایتخت و تعیین تقویم یکساله نماز جمعه در شورای فرهنگی آیماگ برگزار می شود. رهبر، فرماندار، مدیرکل فرهنگ و ارشاد حزب اسلامی زنجان و جمعی از اعضای این شورا در مصلای نماز جمعه زنجان تشکیل شد.


امرالله حسنی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در این نشست پس از استماع گزارش پایش ملی فرهنگی که توسط رصدخانه بینا تهیه شده است، گفت: توانایی تحلیل اطلاعات در زمینه مسائل فرهنگی را دارد.


حسنی گفت: موضوع تعیین تاریخ مرکز شهر برای هر استان توسط شورای فرهنگی عمومی به استان ها منتقل شده است که ظرف سه سال نام مرکز شهر مشخص می شود.


محسن افشارچی استاندار زنجان با اشاره به پنج موضوع در طرح مهندسی فرهنگی استان زنجان با تاکید بر لزوم وجود آنها گفت: برخی از این موضوعات پیچیده است و در صورت لزوم می توان آن را با مسائل محلی زنجان جایگزین کرد و یا حذف استانی آن را تعریف کرد.


افشارچی با قدردانی از حمایت مردم و دهه ۹۰ از برنامه «سلام فرمانده» با اشاره به طرح «پویش ملی فرهنگی» گفت: اگر این طرح به صورت جداگانه در استان زنجان اجرا شود، اطلاع رسانی خوبی در اختیار مسئولان قرار دهید.


وی بر لزوم راه اندازی اتاق وضعیت در استان زنجان برای جمع آوری اطلاعات مربوط به حوزه فرهنگی اشاره کرد.


استاندار زنجان با تاکید بر لزوم همراهی مسئولان ذیربط در ارائه اطلاعات فرهنگی جمع آوری شده در سال های گذشته خاطرنشان کرد: این اطلاعات برای جلوگیری از بازیافت در اختیار ستاد کل استان قرار گیرد.


افشارچی با بیان اینکه طرح مهندسی فرهنگی به وضوح وظایف دستگاه های مسئول را مشخص می کند، گفت: این راهی برای حل مشکلات اقتصادی است، اما حوزه فرهنگی نیازمند تلاش سخت و راه حل سریع است.


امام جمعه زنجان همچنین با تشریح اقدامات انجام شده در سال های گذشته، ۲۰ نقطه قوت و ۲۰ نقطه ضعف استان زنجان را شناسایی کرد و گفت: باید با مطالعه و توجه به این موارد، مسائل فرهنگی توسعه یابد.


آیت الله علی خاتمی با بیان اینکه نامگذاری مرکز استان زنجان سند هویت ملی و هویت فرهنگی ماست گفت: نبوغ زنجانی سند هویت ملی و هویت فرهنگی ماست. استان ولی متاسفانه از تقویم حذف شده است.


وی خاطرنشان کرد: در استان زنجان علما و نخبگان زیادی وجود دارند که روز ولایت نامیده اند، اما با توجه به دیدگاه های فلسفی و تالیفات جاودانه شیخ شهاب الدین سهروردی، این نام شایسته نامگذاری در استان است.


بر اساس مطالعه ای در مورد استفاده از اینترنت در کشور، ۷۳ درصد از مردم از اینترنت استفاده می کنند و ۲۷ درصد از اینترنت استفاده نمی کنند.


نیرهادی با بیان اینکه رژیم مصرف مربوط به سطح تحصیلات است، تاکید کرد: میزان استفاده از اینترنت در جامعه دانشگاهی ۹۷ درصد و برای افراد بی سواد و بی سواد به ۳۰ درصد می رسد.


به گفته وی، یکی از مهم ترین نتیجه گیری های این اطلاعات این است که امروزه تفاوتی در استفاده مردم شهری و روستایی از اینترنت و سایر کالاهای فرهنگی وجود ندارد.


به گفته این محقق، آمارها نشان می دهد که هر خانوار ماهانه بیش از ۱۰۰ هزار تن پول در اینترنت خرج می کند.


انتهای پیام/