در حال بررسی افزایش و کاهش قیمت میلگرد در اصفهان، بناب و زاگرس هستیم


در حال بررسی افزایش و کاهش قیمت میلگرد در اصفهان، بناب و زاگرس هستیم

عوامل مختلفی بر قیمت میلگرد در بهترین کارخانه های میلگرد کشور اصفهان، بناب و زاگرس تاثیرگذار است.آرماتوربندی یکی از پرطرفدارترین و پرمصرف ترین محصولات فولادی در جهان است و در بسیاری از موارد به شدت تحت تاثیر قیمت از جمله هزینه های مسکن و ساخت و ساز قرار می گیرد. اتفاقات چند دهه اخیر از جمله تخریب و فرونشست ساختمان های جدید نشان داده است که استحکام، دوام و کیفیت مقاطع فولادی مورد استفاده در پروژه های ساختمانی از جمله آرماتوربندی بسیار حائز اهمیت است.


سه برند اصفهان، بناب و زاگرس یکی از بهترین و پرطرفدارترین تولیدکنندگان میلگرد در کشور هستند که قیمت آنها توسط خریداران زیادی کنترل می شود. در ادامه به بررسی عوامل موثر بر تغییرات قیمت این میلگردها و همچنین تاثیر نوسانات آنها بر میلگردهای سایر برندها می پردازیم.


دلایل نوسانات قیمت میلگرد


عوامل متعددی در نوسانات تقویت کننده ها در سال های اخیر نقش داشته اند که برخی از آنها بازار تجهیزات را در سال های اخیر تحت تاثیر قرار داده اند. بر اساس این نظرسنجی، مهمترین عوامل در نوسانات قیمت و رشد قیمت در سال گذشته عبارتند از:


  • قیمت میلگرد در بازار جهانی


تغییرات قیمت در بازارهای جهانی تاثیر بسزایی در بازارهای کوچکی مانند ایران خواهد داشت. این شرایط در سال های اخیر به عنوان یک عامل مهم در نوسانات انواع میلگرد شناخته شده است.


  • هزینه ی حمل و نقل


هزینه های حمل و نقل یکی از مهمترین عوامل در تعیین قیمت نهایی آرماتور در بازار می باشد. اما این اغلب نادیده گرفته می شود. تعرفه حمل و نقل محصولات فولادی سال به سال تغییر می کند. با این حال، افزایش قیمت سوخت تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین هر بار که قیمت سوخت افزایش می یابد، به دلیل افزایش هزینه های حمل و نقل، قیمت تجهیزات نیز رو به افزایش است.


  • جنگ روسیه و اوکراین


قبل از سال نوی ۱۴۰۱، شاهد آغاز درگیری بین روسیه و اوکراین بودیم. شروع جنگ اوکراین را که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انرژی در جهان است در موقعیت دشواری قرار داد و صادرات انرژی را به شدت کاهش داد. این امر بر قیمت جهانی انرژی تأثیر گذاشته و منجر به افزایش هزینه های تولید محصولات فولادی و افزایش قیمت جهانی فولاد شده است. از سوی دیگر روسیه و اوکراین برای جبران بیشتر آسیب های ناشی از جنگ و بازسازی مسکن و تاسیسات به فولاد نیاز دارند. این ممکن است در آینده نزدیک بر تقاضا و قیمت فولاد تأثیر بگذارد.
با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور، نوسانات قیمت نیم دلار و نرخ ارز ممکن است بر قیمت روز تقویت در بازار تأثیر بگذارد. به همین دلیل فعالان بازار و خریداران از نوسانات بازار ارز برای پیش بینی قیمت تقویت کننده استفاده می کنند.
یکی دیگر از عواملی که همواره بر قیمت آرماتور تأثیر گذاشته است، میزان تقاضا است. در فصل گرما، پروژه های ساختمانی افزایش می یابد و تقاضا به دلایل مختلفی از جمله نیازهای صنایع مرتبط مانند خودرو، پتروشیمی و بسته بندی افزایش می یابد. این امر به دلیل کاهش میزان آرماتوربندی به مشتریان منجر به افزایش قیمت می شود. در سال های اخیر، افزایش تقاضای جهانی باعث افزایش قیمت جهانی فولاد شده است.
بازار فولاد همیشه برای بورس کالا مهم بوده است. تاثیر بورس بر قیمت تجهیزات و آرماتورها امروزه بر هیچکس پوشیده نیست. بسیاری از فعالان بورس از وضعیت موجود و تغییرات سهام شرکت های فولادی در بورس برای پیش بینی شرایط بازار و قیمت انواع میلگرد استفاده می کنند.
شیوع ویروس کرونا باعث توقف و کندی بسیاری از کارخانه های فولاد در سراسر جهان شده است. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد جهان، بسیاری از خطوط تولید خود را در سال اول شیوع ویروس تعطیل کرد. این امر منجر به کاهش ذخایر جهانی فولاد و افزایش قیمت شمش فولاد شده است. بازیابی این مقدار محصول فولادی ممکن است زمان نسبتاً زیادی طول بکشد، زیرا بسیار زمان بر و دشوار است.


  • تغییرات در صادرات و واردات


تقاضا برای صادرات فولاد به دلیل پایین بودن ارزش ریال در برابر ارزهای رایج سایر کشورها افزایش یافته است. همچنین می تواند درآمد خوبی برای فولادسازان ایجاد کند. بنابراین بخشی از کالاهای مورد نیاز در بازار داخلی صادر می شود. این امر با کاهش میزان آرماتور در دسترس مشتریان داخلی، قیمت را افزایش می دهد.


دلایل تغییر قیمت میلگرد اصفهان، بناب و زاگرس در سال ۱۴۰۱ در حال بررسی است.


سه برند محبوب و پرتقاضا میلگرد در ایران عبارتند از: اصفهان، ظفر بناب و فولاد زاگرس.


آرمیچر اصفهان


یکی از مهم ترین عوامل نوسان قیمت میلگرد اصفهان در سال ۱۴۰۱ می توان به قیمت جهانی مواد اولیه، میلگرد و شمش فولاد اشاره کرد. ما شاهد عرضه مواد اولیه، کاهش عرضه، افزایش قیمت تمام شده تولید و افزایش قیمت در بازار بودیم که گویی قیمت های جهانی نمی تواند افزایش یابد.


12


در این تصویر نمودار قیمت میلگرد اصفهان ۱۴ را مشاهده می کنید.


آرمیچر بناب


میلگردهای ظفر بناب در سایزهای ۸-۲۸ گرید A2 و A3 موجود می باشد. این محصول یکی از قطعات فولادی در ماه های اول سال ۱۴۰۱ با ارزش بازار بیش از ۱۸۰۰۰ تن بوده است. قیمت میلگرد بناب بازار تجهیزات در آوریل به ۱۹۰۰۰ رسید. دلیل اصلی افزایش قیمت ها افزایش قیمت شمش در بورس کالا است.


13


در این تصویر نمودار قیمت میلگرد ۱۴ بناب را مشاهده می کنید.


آرماتور زاگرس


میلگرد زاگرس یکی از پرفروش ترین برندهای میلگرد در کشور است. بر اساس تحقیقات، این مهم ترین دلیل نوسانات است قیمت میلگرد زاگرس در ماه های اخیر فصل گرما آغاز شده و قیمت کالاها در حال نوسان است.


14


در این شکل نمودار قیمت میلگرد ۱۴ زاگرس را مشاهده می کنید.


آیا افزایش قیمت در میلگردهای زاگرس، بناب و اصفهان بر قیمت میلگرد سایر برندها تأثیر دارد؟


با این حال، قیمت تقویت اغلب تحت تأثیر عوامل سیاسی و وضعیت اقتصادی کشور است. با این حال، افزایش تقاضا از سوی برخی برندها باعث افزایش قیمت ها در بازار می شود. این امر گاهی موجی را به راه می‌اندازد، همانطور که در ماه آوریل شاهد بودیم و منجر به کاهش ناگهانی قیمت‌ها در بازار می‌شود. این افزایش قیمت احتمالا در کوتاه مدت با توجه به روند تعادل عرضه و تقاضا کند می شود. با این حال، این می تواند باعث نوسانات شود و گاهی اوقات مقاومت در نمودار قیمت را بشکند.


نتایجی که اظهار شده


آرماتور یکی از مهمترین محصولات فولادی است که در تمامی پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین نظارت بر وضعیت بازار آرماتورها و پیش بینی روند نمودار قیمت بسیار مهم است. برای اطلاع از قیمت روز میلگرد مانند اصفهان، زاگرس، بناب، بهتر است از یک مرجع معتبر استفاده کنید. این مرجع به شما کمک می کند تا برندهای مختلف دستگاه را با هم مقایسه کنید و احساس امنیت و خرید دلخواه داشته باشید.


منبع: https://ahanonline.com/210370/ روند – قیمت – میلگرد – اصفهان – بناب – زاگرس


پایان گزارش تبلیغات