در سفر مخبر به روسیه از همه پیشنهادات ایران حمایت شد/ایران میزبان بعدی اجلاس سران همسایگان خزر خواهد بود.


در سفر مخبر به روسیه از همه پیشنهادات ایران حمایت شد/ایران میزبان بعدی اجلاس سران همسایگان خزر خواهد بود.


به گزارش ایلنا، مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی کشور به ریاست جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع «آخرین توسعه شهرستان مکران و دستاوردهای سفر معاون اول رئیس جمهور به روسیه» برگزار شد. ” با حضور کارکنان متشکل از مقامات وزارت امور خارجه و سازمانهای ذیربط.


در این دیدار سفر معاون اول رئیس جمهور به روسیه و دستاوردهای وی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


صفری در پایان با بیان اینکه این سفر موفقیت آمیز بود، خاطرنشان کرد: سفر اخیر مسائل اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر را در اولویت قرار داد.


به گفته معاون اقتصادی و روابط دیپلماتیک وزارت امور خارجه، در این سفر کلیه پیشنهادات قوه مجریه ایران با طرف روسی و سایر کشورهای همسایه دریای خزر از جمله: تأسیس خزر مورد توافق قرار گرفت. منطقه آزاد تجاری، مشترک از یک سری مصوبات می توان به رفع موانع ترانزیتی و گمرکی دریای خزر و تشکیل دبیرخانه اشاره کرد. همچنین مقرر شد ایران میزبان بعدی اجلاس سران همسایگان خزر باشد.


وی همچنین این سفر را از نظر دستاوردهای دو طرف حائز اهمیت دانست و گفت: معاون اول رئیس جمهور در این سفر با نخست وزیران روسیه، قزاقستان و تاجیکستان دیدار و در خصوص خرید غلات، صادرات غلات گفتگو کرد. محصولات کشاورزی، تبادل نفت و گاز طبیعی، رفع موانع ردیابی و مبادلات دوجانبه در دستور کار قرار دارد.


معاون اقتصادی و روابط دیپلماتیک وزارت امور خارجه ادامه داد: در دیدار با ۱۷ استاندار منطقه و روسای محلی مخبر روسیه مقرر شد تبادلات و روابط منطقه ای بین ایران و روسیه برقرار شود. همچنین در این بازدید پیرامون موضوعات آموزشی، پروژه های تحقیقاتی انرژی و فضایی گفتگو و تبادل نظر شد.


در ادامه این جلسه با تصویب کمیسیون مشترک ارمنستان در دستور کار قرار گرفت.


صفری گفت: کمیسیون مشترک ارمنستان و ایران در زمینه های ترانزیت، صادرات محصولات کشاورزی و صادرات خدمات مهندسی با موفقیت کار می کند.


موضوعاتی چون استفاده از مراتع کشورهای همسایه برای دامپروری و زنبورداری، ایجاد کنسولگری در منطقه آزاد مشترک و بحث هماهنگ سازی تعرفه های گمرکی مورد بررسی قرار گرفت.


همچنین معاون دیپلماسی اقتصادی رئیس جمهور از برگزاری نشست کمیسیون مشترک ایران و روسیه در مسکو و نشست کمیسیون مشترک ایران و ونزوئلا در تهران خبر داد.


در این جلسه از دستگاه های مختلف دولت مجریه خواسته شد تا با تهیه نقشه راه در این حوزه، مشارکت فعال در این کمیسیون ها و اجرای پروژه های بزرگ مشترک داشته باشند.


در پایان این دیدار درباره سرمایه گذاری کشورهای حوزه خلیج فارس و عمان در ایران بحث و تبادل نظر شد.


پس از روسیه و چین، کشورهایی مانند امارات بیشترین سرمایه گذاری را در ایران به ویژه در حوزه حمل و نقل، زیرساخت های بندری و ترانزیتی داشته اند.


انتهای پیام/