در پایان سال ۱۴۰۱ قرعه کشی خودرو لغو شد


وزیر صمت تاکید کرد: جدی ترین مشکلی که با آن روبرو هستیم، گذر به سمت تولید خودروهای اقتصادی با کیفیت و قیمت مناسب است.

وی افزود: خوشبختانه تمامی دستورات آنها در حال حاضر اجرایی شده و برخی مانند افزایش مدت گارانتی از دو به سه سال در زمان ابلاغ معتبر بوده و برخی دیگر به مرور زمان اجرا خواهد شد.

وزیر صمت ادامه داد: در آبان و آذر سال گذشته ۱۷۰ هزار خودرو در کارخانه وجود داشت اما امروز این سوال مطرح است که چرا این همه خودرو در خودروسازی وجود دارد در پایان خرداد. رسیدن به ۴۲۰۰۰ خودرو در سال جاری حد طبیعی خودروهای دو هفته ای است و خوشبختانه اکنون کاهش یافته است.

فاطمی امین گفت: در ماه گذشته دو خودروساز بزرگ ایران یعنی ایران خودرو و سایپا تقریباً به ۱۰۰ درصد گیربکس مستقیم دست یافتند که به این معنی است که ۹۵ تا ۱۰۰ درصد خودروها به طور کامل از خط تولید خارج شده اند.

وی خاطرنشان کرد: برنامه امسال یکی از دستورات رئیس جمهور افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو در سال جاری نسبت به سال گذشته است، ما به همین میزان کار کرده ایم، امسال به ۹۸ درصد این برنامه رسیده ایم.

وزیر صمت همچنین در تشریح تاخیر و نقص در تولید خودرو گفت: می توان مشکل تولید خودرو را حل شده دانست. این بخش به یکباره حل نمی شود، مشکلات زیادی دارد که باید مرحله به مرحله حل شود. به عنوان مثال، تولید و تداوم آن با تلاش صنعت خودرو و قطعه سازان مورد توجه قرار گرفته است.

فاطمی امین گفت: بخشی دیگر از مصوبه رئیس جمهور جایگزینی محصولات قدیمی بود که هنوز بسیاری از سکوها و امکانات قدیمی مانند سمند و پژو ۴۰۵ مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از مهم ترین مواردی که باید به سمت کیفیت حرکت کرد استفاده از آن است. ساختارهای جدید. سکوها.” انجام دادن.

وی افزود: امروز خودروی ری را که مشابه سازه تارا است و پتانسیل های صنعت خودروی ایران را نشان می دهد معرفی می کنیم و تا پایان سال جاری چندین محصول دیگر خبرهای خوبی از کیفیت برای مردم به ارمغان خواهد آورد.

وزیر صمت تاکید کرد: کارهای زیادی برای ارتقای کیفیت تولید خودرو انجام شده که هنوز واقعی نیست اما تا پایان سال قابل مشاهده خواهد بود.

فاطمی امین درباره زمان عرضه این خودرو گفت: در مرحله طراحی خودرو ابتدا یک مدل کامپیوتری ساخته می شود، سپس یک مدل کلی ساخته و تست می شود و سپس یک مدل ارگونومیک، متحرک و کامل. و ماشین آلات قابل استفاده ساخت.از این به بعد فرم بدن را می سازیم، با قطعه سازان قرارداد امضا می کنیم و سفارش قطعات را می دهیم. آزمایشات جاده ای از شهریور ماه سال جاری آغاز شده و تا پایان سال تکمیل و تولید اوایل سال آینده آغاز می شود.

وی تاکید کرد: قرار است قرعه کشی را حذف کنیم، معوقه نیستیم؛ اختلاف است که باید از سال ۱۴۰۱ قرعه کشی را متوقف می کردیم، اولاً باید تولید را افزایش دهیم، اما وقتی شکاف عرضه و تقاضا وجود دارد این شکاف تقاضای تامین کننده را افزایش می دهد، این شکاف باعث ایجاد قرعه کشی می شود.

وزیر صامت گفت: صنعت خودرو در حال پیشرفت است و امسال حداقل یک و نیم برابر سال گذشته خواهد بود و این هدف وزارت صمت است و بر همین اساس پیش خواهیم رفت؛ از یک سو تولید خواهد شد. افزایش می یابد و خودروها وارد بازار می شوند، از سوی دیگر مجموع این دو جریان تا پایان سال برداشت نمی شود.

فاطمی امین درباره قیمت نیز گفت: چهار توضیح در مورد قیمت داریم. قیمت بازاری که در حال حاضر با آن مواجه هستیم بیشتر از قیمت کارخانه است، زیرا بازار خودرو یک بازار تجاری است و عرضه و تقاضا نامتعادل است، بنابراین قیمت خودرو در بازار ۷۰ تا ۸۰ درصد بالاتر از قیمت کارخانه است. قیمت

وی ادامه داد: یکی دیگر قیمتی است که خودروساز تولید می کند و دیگری قیمت نهایی است که امسال در نظر داریم برای شرکت های خودروسازی هزینه ها را کاهش دهیم تا بتوانیم ضرر و زیان را کاهش دهیم و روند تولید را بهبود ببخشیم.

وزیر صمت گفت: چهارمین قیمت، قدرت خرید مردم است، یعنی خودرو را می توان با قیمت واقعی و سود معقول خریداری کرد، اما امکان خرید آن برای برخی افراد در محدوده قیمت وجود ندارد. کاری که امروز می شد با تیبا انجام داد جبران غرور به نفع مردم بود، اما از آنجایی که این خودروها بی کیفیت هستند، چالش پیش روی ما تولید خودروهای باکیفیت و مقرون به صرفه است که مقرون به صرفه باشد. مردم.