دلایل تشدید اعتراضات مردمی در لیبی/ گزینه های آمریکا و ناتو برای برگزاری انتخابات در طرابلس


دلایل تشدید اعتراضات مردمی در لیبی/ گزینه های آمریکا و ناتو برای برگزاری انتخابات در طرابلس

یک کارشناس مسائل آفریقا می گوید: لیبی دارای ذخایر بزرگ نفتی است و اکنون که تاثیر انرژی بحران اوکراین در حال تشدید است، غرب به دنبال شکل دادن به وجهه سیاسی این کشور است.


«جعفر قنادباشی» کارشناس مسائل آفریقا در گفت و گو با روزنامه «ایلنا» علت اعتراضات در لیبی و ادامه اختلاف نظر سیاسیون این کشور را تشریح کرد. دولتمردان کشور پس از سرنگونی قذافی و هرج و مرج در این کشور، در واقع شاهد یک وضعیت سوزان و سردرگم هستیم و اکنون تفاوت این است که نخست وزیر فعلی لیبی، عبدالحمید الذبیبه، فتحی پاشاگا و رئیس خودخوانده دولت، با یکدیگر، عمومی و دولت در تضاد هستند. توجه داشته باشید که در ماه دسامبر، دوره حکومت الذبیبه توسط پارلمان به پایان رسیده بود، اما او در نهایت به خدمت خود ادامه داد.


وی ادامه داد: آنچه باید در مورد تفاوت این دو مورد توجه قرار گیرد این است که الدیبیه از سوی لیبی به عنوان نخست وزیر لیبی به رسمیت شناخته شده است و به همین دلیل می بینیم که در حال حاضر در ساختار سیاسی لیبی از وی حمایت می شود. به دنیا اعلام شده است که تنها راه برون رفت از بحران کنونی برگزاری انتخابات است. در این میان، شایان ذکر است که لیبی در واقع امری چند وجهی تلقی می شود و به همین دلیل می بینیم که جهان غرب به دنبال پیشبرد هر چه سریعتر اوضاع بر اساس سناریوی خود است. به عبارت دیگر، کشورهای اروپایی و آمریکایی همچنان معتقدند که باید دولتی در لیبی وجود داشته باشد که با آنها هماهنگ و همکاری کند.


این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: یکی از دلایلی که غرب به هر دلیلی تلاش می کند لیبی را تحت پوشش نگه دارد این است که این کشور نفت غنی دارد که باید آن را از نظر خلوص و خلوص یکی از بهترین های دنیا دانست. ترکیب بندی. به همین دلیل است که اکنون پس از بحران ناشی از جنگ اوکراین، آمریکا و اروپا با مشکل تهیه و خرید نفت مواجه هستند و به نفت لیبی و دیگر کشورهای عربی و آفریقایی طمع دارند. زیرا نیاز آنها به دلیل بحران انرژی افزایش یافته است. بر این اساس آمریکا قصد دارد با بهبود اوضاع سیاسی لیبی، در نهایت موضوع برگزاری انتخابات در لیبی را اجرایی کند. این روند در پشت صحنه نشان می دهد که وضعیت این کشور به نوعی بحرانی تر از همیشه خواهد بود.


گنادباشی افزود: متأسفانه اقتصاد و معیشت لیبی تحت تأثیر جناح های سیاسی قرار گرفته است و جالب است بدانید که روند سیاسی این کشور نیز با مشکلات فراوانی روبرو است. بنابراین، از زمان مرگ قذافی، وضعیت و زندگی مردم لیبی بهبود نیافته است، اما بحران در حال حاضر عمیق تر می شود. این وضعیت اکنون به جایی رسیده است که مردم در اکثر شهرهای لیبی تظاهرات گسترده ای برگزار کرده اند و ادامه سردرگمی سیاسی می تواند آنها و رفتارشان را بیشتر افراطی کند. ریشه این مشکلات عدم برگزاری انتخابات در لیبی است. زیرا کشورهای درگیر در این پرونده با یکدیگر درگیری های جدی دارند.


وی در پایان تاکید کرد: اختلافات کشورهای درگیر در پرونده لیبی تنها مربوط به کشورهای همسایه این کشور نیست، بلکه کشورهای اروپایی در این روند مشکلاتی ایجاد کرده و درگیر پرونده لیبی هستند. از سوی دیگر، کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی، این روند باعث ایجاد فضای درگیری در لیبی شد. بازیگران اصلی این پرونده همگی در تلاش هستند تا منافع خود را تا حد ممکن ارتقا دهند و یکی از آنها ترکیه است و بر همین اساس، شرایط کنونی نشان می دهد که تضاد و تنوع منافع در لیبی به این وضعیت منجر شده است. اینجا. علاوه بر این، حضور ناتو در شمال آفریقا ممکن است به نوعی نشان دهد که ماجرای لیبی در فضایی از عدم اطمینان ادامه خواهد یافت و شاید انتخابات این وضعیت را بهبود بخشد.


انتهای پیام/