دیدار پلوسی از تایوان نشان‌دهنده “تحریک هوشمندانه” آمریکا است/ اقدام چین علیه تایوان نشان‌دهنده گسترش ناتو به سمت شرق است/ پکن سناریوی واشنگتن را پیش‌بینی می‌کند و به دنبال واکنش هوشیارانه است.


سفر پلوسی به تایوان آمریکایی است

یک کارشناس مسائل آمریکا گفت: واضح است که اقدامات چین علیه تایوان یک درگیری شبانه خواهد بود که ناتو و غرب را مجبور می کند پشت تایوان بایستند.


«مهدی مطهرنیا» کارشناس مسائل آمریکا، ایلانا در خصوص دامنه و پیامدهای سفر نانسی پلوسی به تایوان به خبرنگار گفت: در تحلیل های قبلی به این موضوع اشاره کردم. مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان سفر می کند، اما بر اساس برخی اخبار و تحلیل ها، اقدام نانسی پلوسی ممکن است بر روابط پکن و واشنگتن تأثیر بگذارد، بنابراین اجرایی نخواهد شد. به هر حال این اتفاق افتاد و دیدیم که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا علیرغم همه هشدارهای چین و برخی مقامات آمریکایی وارد تایوان شد. من این اقدام آمریکا را “تحریک هوشمندانه” می دانم. توجه داشته باشید که در سال ۲۰۰۶ آمریکایی ها تیمی را به سرپرستی جوزف نای و آرمیتاژ در موسسه CISI تشکیل دادند و این تیم با بیش از ۲۵۰ عضو طی یک سال دکترین هوشمند آمریکایی را ایجاد کردند و در نهایت توانستند نظریه پردازی کنند.


وی ادامه داد: پس از روی کار آمدن باراک اوباما توانست این مفهوم قدرت هوشمند را فعال کند و اکنون جو بایدن این مسیر را ادامه می دهد. در همان زمان، من محرک های هوشمند را از نظریه انرژی هوشمند قرض می کنم. چرا که در این مسیر آمریکا با این نظریه توانست روسیه را وارد کل جنگ اوکراین کند و این نظریه سوالات زیادی را در دنیا به وجود آورد. حالا این بحث وجود دارد که آمریکا می خواهد چین را به همین مشکل بکشاند، اما باید بدانند که اولویت آمریکا پکن و اولویت آنها تهران خواهد بود. اگر آمریکا با چین مقابله کند و در عین حال پکن نیز وارد بازی ساخته شده توسط آمریکا شود، می تواند عواقب خطرناکی برای چینی ها داشته باشد.


یک کارشناس این موضوع سیاسی خاطرنشان می کند: ادعاهای مکرر چین مبنی بر اینکه سفر پلوسی به تایوان اساساً حاکمیت و منافع امنیتی ما را تضعیف می کند نشان می دهد که پکن شرایط را خطرناک می بیند. ایالات متحده می خواهد چین را به یک نبرد عمیق جدید بکشاند تا متوجه شود که چه چیزی را تضعیف حاکمیت پکن می داند. در همین حال، تضعیف حاکمیت و منافع امنیتی چین به عنوان خط قرمز اصلی حزب کمونیست این کشور تلقی می شود و چین از گزینه هایی که ایالات متحده به دنبال آن است آگاه است و در نهایت تلاش می کند محتاطانه عمل کند. بنابراین، طراحی سفر پلوسی به تایوان ممکن است در واقع همان چیزی باشد که آمریکا آن را تحریکات هوشمندانه علیه چین می‌نامد. پلوسی نشان دهنده مصرف برگ های سوزان است و می خواهد تا حد امکان برای همسرش و برای امتیازات خانوادگی خود تلاش کند.


مطهرنیا گفت: تهدیدهای اجرایی نشده چین می تواند به نوعی به اعتبار پکن لطمه بزند. در حالی که آمریکایی ها مودبانه چین را تحریک کرده اند، پکن این پیام را به جامعه جهانی ارسال کرده است که دیگر نمی تواند به تحریکات واشنگتن پاسخ دهد. توجه داشته باشید که آمریکا خط قرمزی دارد که اتحاد روسیه، چین و ایران است. حرکت چین علیه تایوان به وضوح یک درگیری کابوس‌آمیز است که ناتو و غرب را مجبور کرده است که پشت تایوان بایستند. بر این اساس شاهد گسترش ناتو به شرق هستیم و اگر این اتفاق بیفتد، آمریکایی ها تلاش می کنند ناتو را به خاور دور سوق دهند. از دیدگاه منطق استراتژیک، این مرزها می تواند برای استراتژی موثر باشد.


وی در پایان خاطرنشان می کند: توجه داشته باشید که در استراتژی کلاسیک امنیت دو محور کلی وجود دارد. اولی تهدید و حمله نظامی و دومی حمله نظامی بدون تهدید اولیه. اکنون که سفر پلوسی به تایوان به ثمر نشسته است و بایدن مستقیماً اعلام کرد که در صورت حمله چینی ها از شبه جزیره حمایت خواهد کرد، تحریک هوشمندانه ایالات متحده تاکنون محقق شده است و چین قدرت خود را نشان داده است. تنها در صورتی که چینی ها مواضع نظامی قوی اتخاذ کنند به نفع ایالات متحده خواهد بود و بازی را می توان یک صفر به نفع ایالات متحده در نظر گرفت، اما به شرطی که چین به طور کلی در تایوان به نتیجه نرسد یا ایالات متحده عذرخواهی نمی کند و هیچ امتیاز سیاسی نمی دهد، در حالی که چین برنامه تهاجمی نظامی خود را به صورت زنده برای جهان پخش می کند، این دو سفر به نفع طرف آمریکایی است. به همین دلیل، تکرار می‌کنم که آمریکا کشوری پرخطر است و می‌خواهد اوضاع را به نفع خود تغییر دهد.


انتهای پیام/