روزی برای افزایش آگاهی و جلوگیری از کار کودکان


روزی برای افزایش آگاهی و جلوگیری از کار کودکان

قوانین ملی با وضع قوانین مرتبط با نقض حقوق کودکان می تواند به جلوگیری از بهره کشی اقتصادی از کودکان کمک کند.


واقعیت های غم انگیز زندگی این افراد بی خانمان یکی از اولین نمونه های نقض حقوق بشر در دهه آخر قرن گذشته است که جامعه بین المللی را بر آن داشته تا بر حقوق کودکان و کار آنها تمرکز کند. کار کودکان در جهان امروز پذیرفته نشده است زیرا کودکان را از سنین پایین تحقیر می کند و بر رشد جسمی و ذهنی آنها تأثیر نامطلوب می گذارد. یکی از مبرم‌ترین مسائلی که امروزه قانون‌گذاران، حقوق‌دانان، روان‌شناسان و جامعه‌شناسان بین‌المللی و داخلی با آن مواجه هستند، مسائل مربوط به کار کودکان و کار کودکان است. زیرا کودک امید آینده جامعه، سرمایه ملی است و امید آینده جامعه به کودک است. کودک به عنوان یک انسان دارای حقوق اولیه و مشترک با دیگران است. به اصطلاح حقوق بشر.


تاریخچه روز جهانی مبارزه با کار کودکان


از سال ۲۰۰۲، سازمان بین المللی کار (ILO) بر میزان کار کودکان در سراسر جهان و اقدامات و تلاش های مورد نیاز برای رسیدگی به آن تمرکز کرده است. بر این اساس ۱۲ ژوئن یا ۲۲ ژوئن به عنوان روز جهانی مبارزه با کار کودکان اعلام شد. بچه های کارگران منتظر کمک بودند.


بسیاری از کودکان در سرتاسر جهان با اشخاص ثالث یا کارفرمایان وارد مشاغل بدون حقوق یا مزد می شوند. این کودکان در برابر استثمار بسیار آسیب پذیر هستند. کار آنها از دید عموم پنهان است و این کودکان احتمالاً منزوی هستند و اغلب دور از خانه زندگی می کنند. متأسفانه آزار و اذیت کودکان در خانه یک واقعیت بسیار رایج است.


کار کودک چگونه تعریف می شود؟


هیچ تعریف پذیرفته شده جهانی از کار کودک وجود ندارد. تعاریف مختلفی از اصطلاحات استفاده می شود مانند سازمان های بین المللی، سازمان های غیر دولتی و اتحادیه های کارگری و اغلب مشخص نیست که چه تعاریفی به کار می رود. با این حال، اصطلاح “کار کودک” اغلب برای استثمار استفاده می شود. این امر به این دلیل است که کودکان قادر به کار نیستند یا در مشاغلی قرار می گیرند که شرایط ناخوشایند یا خطرناکی برای آنها ایجاد می کند. کودک کار به کودکی گفته می شود که مدت هاست مورد استثمار فقر، مسائل اقتصادی و فرهنگی، باندها یا باندهای مافیایی قرار گرفته است. کودکان کار اغلب از آسیب های جسمی، روحی، روانی و اجتماعی رنج می برند. آنها بی سواد هستند و نیازهای دوران کودکی را در نظر نمی گیرند. آنها همچنین با تهدیدات زیادی روبرو هستند.


عوامل موثر بر کار کودکان چیست؟


مسائل مربوط به کار کودکان نسبتاً پیچیده است و تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. برخی از این عوامل عبارتند از:


۱- ساختار خانواده; ۲- فقر; ۳- تغییرات ناگهانی اقتصادی ناشی از جنگ و … منجر به مهاجرت به کشورهای همسایه برای دستمزدهای بیشتر شد: ۴- هزینه های آموزش و پرورش و سیستم آموزشی ناکافی و ناکارآمد است.


سازمان بین المللی کار چه اقداماتی برای مبارزه با کار کودکان انجام می دهد؟


فعالیت سازمان بین المللی کار علیه کار کودکان در ۴۰ سال گذشته گسترش یافته است و از زمان انتشار اولین گزارش جهانی پیشرفت قابل توجهی حاصل شده است. با این حال، چالش اصلی پیش روی سازمان بین المللی کار، نحوه برخورد و حمایت از یک سیستم ملی برای مبارزه و ریشه کن کردن کار کودکان در سراسر جهان است. برخی از مهمترین اقدامات سازمان بین المللی کار برای مبارزه با کار کودکان عبارتند از:


۱- تلاش این سازمان برای تصویب کنوانسیون های جهانی کار کودک.


۲. ارائه رویکردهای جدید به استراتژی ها و برنامه های ملی برای ترویج بازنگری همه جانبه اصول و اصول قانون کار.


۳- راهکارهایی برای مبارزه با علل ریشه ای کار کودکان ابداع کنید.


۴- تعیین حداقل سن برای اشتغال و تعیین سن برای تحصیل اجباری.


۵- به عنوان بخشی از اقدامات ویژه برای محافظت از کودکان زیر ۱۸ سال در برابر اشتغال، اطمینان از ایمنی و سلامت کلیه کارکنان در محیط کار و تهیه فهرستی از کارهای خطرناک برای کودکان.


۶- اجرای مؤثر حقوق اساسی در محیط کار از جمله ارتقاء و توسعه نهادها و سازوکارهای نظارتی مانند قوه قضائیه و پلیس برای حمایت از کودکان در برابر کار.


۷- تداوم توسعه مشارکت راهبردی و فعال در سطوح بین المللی، ملی و محلی و حمایت از جنبش جهانی علیه کار کودکان.


۸- تدوین و اجرای رویه های لازم برای دستیابی به نتایج پایدار.


یک پدیده جدید مدرن؛ محیط کار الکترونیکی برای کودکان


بشر در عصری به سر می‌برد که فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و استفاده از آن در تمامی عرصه‌های زندگی، تغییرات بی‌سابقه‌ای را در جامعه بشری ایجاد کرده است. پیشرفت های فناوری در فضای مجازی، تبادل اطلاعات را از جهات مختلف و همچنین ارتباطات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را به ویژه در عرصه بین المللی تسهیل کرده است. روند جهانی شدن بیش از هر زمان دیگری نهادهای خانواده به ویژه نهادهای سنتی را تهدید می کند و منجر به آسیب های اجتماعی مانند کار مجازی کودکان می شود.


فرزند کار مجازی مصداق بارز جامعه ای است که مشکلات اجتماعی فراوانی دارد و از ابتدایی ترین اعضای خانواده غفلت می کند، از وضعیت اجتماعی کنونی و عدالت اجتماعی ناراضی است و به دنبال راه چاره است. جامعه ای است ناامید، آنقدر پیش رفته که بچه ها به خصوص بچه ها می دانند این تنها راه نجات است. استفاده نادرست و سوء استفاده از فناوری مدرن زمینه را برای نقض کرامت انسانی، هنجارهای اجتماعی و ارزش های اخلاقی ایجاد می کند و گروهی از جمله کودکان و نوجوانان بیش از سایرین آسیب پذیر هستند. نقض حقوق اساسی، آسیب جسمی و روانی.


تعهدات حقوقی و سیاسی ملی ممکن است یکی از مهمترین کلیدهای حذف مؤثر کار کودکان باشد. در غیاب تعهدات جدی حقوقی و سیاسی از سوی دولت، تلاش های سایر شرکا برای مبارزه با کار کودکان کمتر موثر خواهد بود. بنابراین، دولت ها موظف به وضع قانون، اجرا و نظارت بر اجرا هستند.


اول از همه، این وظیفه دولت هاست که تصویری جامع از وضعیت کار کودکان در کشور ارائه دهند. قوانین ملی یک عنصر کلیدی در مبارزه با کار کودکان است، زیرا اصول، اهداف و اولویت‌های سیاست‌گذاری ملی را مشخص می‌کند و حقوق و مسئولیت‌های پیش‌بینی شده توسط قانون را مشخص می‌کند. قوانین ملی با وضع قوانین مرتبط با نقض حقوق کودکان می تواند به جلوگیری از بهره کشی اقتصادی از کودکان کمک کند. اگر دولت بخواهد علیه کار کودکان اقدام کند، ابتدا باید قوانین موجود را بررسی کند. این بررسی فقط باید قوانین جنایی غیرقانونی، نظامی و حمایت از کودکان را پوشش دهد. تصویب معاهدات و کنوانسیون های بین المللی مرتبط با کار کودکان یکی از مهمترین وظایف دولت در قانونی سازی و مبارزه با کار کودکان است.


انتهای پیام/