زمانی که جانسون برکنار شد، ۴ عامل داخلی و خارجی / محافظه کار علیه نخست وزیر به پا خاستند


زمانی که جانسون برکنار شد، 4 عامل داخلی و خارجی / محافظه کار علیه نخست وزیر به پا خاستند

یک کارشناس مسائل بین الملل می گوید: پیامدهای برگزیت و تغییر قدرت در کاخ سفید دلیل اصلی سقوط نخست وزیر انگلیس است اما او دیگر مورد حمایت حزب خودش نیست.


«سیدجلال ساداتیان» کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار ایلانا درباره دلایل استعفای نخست وزیر انگلیس توضیح داد: استعفای بوریس جانسون در لندن را باید یکی از اتفاقات مهم در سطح کلان انگلیس دانست. ساختار سیاسی؛ زیرا دلایل مختلفی برای استعفای او وجود دارد که صرفاً به امور داخلی و یا صرفاً به سیاست خارجی لندن مربوط نمی شود. پس باید گفت عوامل متعددی در استعفای جانسون پس از فراز و نشیب های مختلف موثر بوده است. به نظر من دلیل اول به تغییر قدرت در واشنگتن مربوط می شود. به یاد داریم که در دوران ریاست جمهوری ترامپ، او یکی از متحدان اصلی بوریس جانسون در جهان به شمار می رفت و از او حمایت قابل توجهی در حوزه های سیاسی، اقتصادی و حتی امنیتی داشت. ترامپ با تصویر محافظه کارانه ای که دنبال کرد، به نوعی توانست جانسون را با افکار و گزینه هایش همراه کند.


وی ادامه داد: یکی از محورهای ترامپ در این مسیر اجرای برگزیت توسط بوریس جانسون بود. کاخ سفید در آن زمان با اعلام حمایت خود از جانسون تلاش کرد جانسون را به اجرای و اعلام برگزیت سوق دهد که اجرایی شد و بریتانیا در زمان جانسون از اتحادیه اروپا خارج شد. تلاش ترامپ برای ایجاد شکست ساختاری در اتحادیه اروپا و رسیدن به هدفش با برگزیت تنها یک طرف ماجرا است، اما آنچه در این میان او را تضعیف کرده مشکلات تجاری، اقتصادی و سیاسی ناشی از خروج لندن از اتحادیه اروپا است. اتحادیه اروپا تشکیل شد. بریتانیا بر این عقیده بود که با خروج از این بلوک اقتصادی و سیاسی می تواند به هر وسیله ای سلطه خود را بازگرداند و جایگاه قبلی خود را بازیابد، اما نکته اصلی مشکلات و مشکلاتی بود که در این کشور و در زمان جانسون به وجود آمد. برگزیت را در نظر بگیرید.


دیپلمات سابق کشورمان گفت: به یاد داریم که پس از اجرای «برکسیت»، سردرگمی عمومی در ساختار اقتصادی شهر لندن به ویژه در حوزه تامین نیروی کار و حمل و نقل زمینی، انتقاد جانسون را تشدید کرد. او بی اثر است در همان زمان، حزب کارگر جرمی کوربین نیز نسبت به پیامدهای منفی برگزیت هشدار داد، اما جانسون به هر حال پروژه را پیش برد. بحث دیگر قضیه «پارتی گیت» بود. موضوعی که به روزهای همه‌گیری کرونا برمی‌گردد، جانسون را به عنوان عالی‌ترین شخصیت اجرایی و سیاسی کشور در معرض دید عموم قرار داد و اعتراض‌ها به جایی رسید که هیچ‌کس در حزب محافظه‌کار نتوانست این رفتار را توجیه کند. نخست وزیر سابق بریتانیا؛ زیرا در زمان همه گیری کرونا، جانسون در مصاحبه های تلویزیونی بریتانیا و رسانه ها، بارها از هموطنانش می خواست تا چند صباحی از سرگرمی های گروه دوری کنند، اما خودش در خیابان داونینگ ۱۰ مهمانی می کرد.


ساداتیان افزود: از میان دو موضوعی که توانست جانسون را تضعیف کند، جو بایدن و ورود دموکرات ها به کاخ سفید را نباید نادیده گرفت. ترامپ حمایت از جانسون را انتخاب کرد و البته آمریکا به عنوان شریک سنتی لندن دیده می شود، اما باید توجه داشت که حمایت بایدن از جانسون به اندازه ترامپ قوی نبود. دو روز قبل و چند ساعت پس از استعفای جانسون، بایدن در بیانیه‌ای اعلام کرد که بریتانیا و آمریکا نزدیک‌ترین دوستان و متحدان ما هستند و روابط ویژه بین دو ملت همچنان قوی و پایدار است. نکته این است که بایدن در سخنرانی خود به استعفای جانسون اشاره نکرد و نشان داد که واشنگتن اهمیتی نمی‌دهد که در بریتانیا چه کسی در قدرت است. زیرا دو کشور منافع و منافع مشترکی برای همکاری در بالاترین سطح سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی دارند.


وی در خاتمه خاطرنشان کرد: در کنار این موضوعات باید موضوع اوکراین و نقش انگلیس در آن مورد بررسی قرار گیرد. از زمانی که روسیه حمله نظامی خود به اوکراین را در ۲۴ مه آغاز کرد، جانسون علیه مسکو شورش کرد و دو سفر خصوصی به این کشور جنگ‌زده انجام داد و با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین دیدار کرد. او در تمام این مدت بر حمایت نظامی و اطلاعاتی اوکراین تاکید کرد و به نوعی روسیه را در بالاترین سطح مورد انتقاد قرار داد. این روند و موضع جانسون پیامدهای منفی بسیاری در کشور و حتی در درون حزب محافظه کار بریتانیا داشت و به همین دلیل بوریس جانسون در این زمینه نیز با انتقاداتی مواجه شد. اوضاع تشدید شد و خیلی زود حتی در مجلس عوام به او رای اعتماد داده شد، اما جانسون در آن زمان جان سالم به در برد، اما تکرار و تکرار بحران او را با مشکلات داخلی مواجه کرد. حملات اعضای دولت؛ چند روز قبل از استعفای وی، تعدادی از وزرای کابینه بریتانیا استعفا دادند و این موضوع به نوعی شلیک به زندگی سیاسی جانسون از سوی همکاران حزبی اش تبدیل شد.


انتهای پیام/