زندگی فوتبالیست سرشناس، از خودکشی تا مبارزه با فراموشی/ «وحید کلیچ» را فقط امروز می بینیم.


زندگی یک فوتبالیست مشهور، از خودکشی تا مبارزه با فراموشی /

نوریا کلیچ گفت: نقش اینترنت در زندگی مردم در حال افزایش است و عطش شهرت بیشتر و جدی تر می شود. مبارزه با فراموشی است


پوریا نوری کارگردان مستند آنلاین قلیچ به خبرنگار ایلنا گفت: وحید کلیچ احتمالاً متفاوت ترین فوتبالیست نسبت به همسالان خود و حتی نسل بعدی است. اگر بخواهیم او را با افرادی مثل کاپیتان رضا عابدزاده مقایسه کنیم، عابدزاده البته خیلی مهمتر از وحید کلیچ است، چرا که با وجود اینکه به تیم ملی رفت و به جام جهانی رفت، اما چیزی که مرا تکان داد کلیچ بود. پرتره کار اصلی ما نبود.


نوری تاکید کرد که وحید کلیچ چندین دهه در فوتبال ایران جایگاهی نداشت اما در واقع وارد فوتبال ایران نشد و وقت خود را تلف کرد و تصمیم گرفت فراموش نشود. ما به این جنبه از زندگی این شخصیت نیز نگاه کردیم، چرا که او در طول زندگی خود بر چالش های زیادی غلبه کرد، حتی به این فکر افتاد که خودکشی کند و کارمند استادیوم پرسپولیس شود که زمانی یکی از بازیکنان بود. آن وقت است که قطار می رود. البته چنین شرایطی می توانست همه را ناراحت کند و به دلیل این اتفاقات وحید کلیچ کار را سخت کرد.


وی افزود: با وجود این خاطرات فوق العاده از زندگی وحید کلیچ، موضوع اصلی مستند خود را بر روی فعالیت های فعلی او و تنها به گذشته او متمرکز کرده ایم. او فضای مجازی را فرصتی برای انجام کارهای عجیب و مهم، معرفی مجدد خود، اقدام در برابر خاطرات فراموش نشدنی و در واقع ایستادگی کشف کرد.


این کارگردان خاطرنشان کرد: زمانی که با وحید کلیچ آشنا شدیم، باشگاه فوتبال داشت و علاوه بر آن در فضای مجازی از فوتبال و اقتصاد صحبت می کند و با زبان و لحن خودش صحبت می کند. برای من که این اقدام را کارگردانی کردم که در جامعه هم تاثیر داشت، جالب و مهم بود که مستند به این موضوع پرداخت.


نوری که برای ایفای نقش وحید کلیچ در مستند «کلیچ» تحت درمان روانشناسی قرار گرفت، گفت: در این پروژه از حضور یک داور بین المللی فوتبال خانم آسو جواهری به عنوان جامعه شناس استفاده کردیم. نویسنده این کتاب، محمدحسین میربابا، ما را در بحث جامعه شناسی فراتر از حوزه کاری خود یاری کرد. وحید کلیچ از اقشار فرودست جامعه است و با توجه به اینکه فضای مجازی به محلی برای اعتراضات و پیشه وری های طبقه فرودست تبدیل شده است، شرایط وی فرصتی را برای کلیچ فراهم کرد تا به دغدغه هایش بپردازد. فضایی برای ذکر مجدد نام او ایجاد کنید.


وی افزود: امروز که همسنگران وحید کلیچ در خیابان ها راه می روند هیچکس آنها را نمی شناسد اما وحید کلیچ را همه می شناسند و دلیل معروف شدن او سابقه فوتبالی یا باشگاه پرسپولیس نیست بلکه فعالیت های فعلی او در دنیای آنلاین است. ” اگر شخصیت کلیچ را به عنوان بخشی از جامعه متحد کنیم. در واقع مستند قلیچ نشان می دهد که عده ای از فضای مجازی برای دیده شدن، محبوب شدن و برخی دیگر برای گره گشایی استفاده می کنند. تفاوت وحید کلیچ با ایمیل های پرطرفدار اینستاگرامی در این است که او مانند دیگر سلبریتی های این فضا در یک روز به شهرت نرسیده و تا به حال احساس معروفیت نکرده و مجازی هستند. وحید کلیچ در ابتدا ۲۰ هزار و ۳۰ هزار نفر در اینستاگرام دنبال می کردند و این تعداد فالوور به دلیل ورزشکار بودن شخصیتی است که زمانی ۱۰ هزار نفر در ورزشگاه آزادی از او حمایت می کردند. برخی هنوز او را می شناسند.


این کارگردان در ادامه با بیان اینکه کلیچ در بخشی از این مستند همچنان احساس می کرد یکی از ۱۱ نفری است که پس از کار در اینستاگرام به زمین فوتبال آمده است، گفت: در واقع سخنان کلیچ نشان می دهد که فضای مجازی به او احساس ابدی می دهد و او همچنان به کمک فضای مجازی در این صنعت حضور دارد. در واقع فضای مجازی برای وحید کلیچ پدیده مهمی است و وجود آن اتفاق بزرگی در زندگی این شخصیت است.


نوری که در مستند قلیچ نیز از وی نام برده می شود، درباره عوامل موفقیت وحید کلیچ در دنیای آنلاین گفت: وحید کلیچ گزینه های مختلفی برای ساخت فیلم در فضای مجازی دارد. او به جای فیلمبرداری در مکان های به اصطلاح لوکس مانند ستاره های دیگر، به تعمیرگاه خودرو می رود و در آنجا فیلم می سازد. حضور او در دنیای آنلاین ساده است، اما او هوش دارد که آن را به مخاطب برساند. او جلوی دوربین به مردم می گوید؛ من به این مشاغل می آیم تا به مردم بفهمانم که همجنس گرا هستم.» این همان چیزی است که وحید کلیچ را چنان محبوب کرد که بسیاری از معاصران او سعی کردند وارد این سازوکار شوند، اما فایده ای نداشت. کلیچ علاوه بر سادگی و جذابیت شخصیتش، جمله ای دارد که به درد او می خورد و کارهای عجیبی انجام می دهد که توجه مخاطب را به خود جلب می کند. او به عنوان مثال به عنوان یک پرسپولیسی اخیرا در حمایت از استقلال اظهارات جالبی را مطرح کرد و از نگاه یک پرسپولیسی این جمله مثبت کاری است که هر فوتبالیستی جرات انجام آن را ندارد. او حتی به هوادارانش قول داده بود که اگر برنده شوید در مسابقات قهرمانی تیم خود شرکت خواهید کرد و جالب اینکه وقتی به مسابقات قهرمانی می روید بارها در دنیای آنلاین مورد توجه و دیده می شوید. چنین اقداماتی هوشمندانه و در عین حال دارای لحن، ادبیات و شخصیت ساده ای است و به همین دلایل امروز کلیچ به چهره ای محبوب تبدیل شده است و ما در این مستند به این موضوع پرداختیم.


وی افزود: وحید کلیچ تشنه دیده شدن است برای آن با سلبریتی های دنیای آنلاین بحث می کند که عامل ایجاد این شخصیت است.


قلیچ


وحید کلیچ کارگردان به تفاوت شخصیت واقعی و اینستاگرامش اشاره کرد و گفت: من سعی کردم این تفاوت را در فیلم «کلیچ» نشان دهم، شاید این موضوع برایش مهم نباشد، سکانسی در فیلم وجود دارد که به وضوح نشان می دهد. تصمیم گرفتیم تولد وحید کلیچ را جشن بگیریم و سورپرایز کنیم. وقتی اتفاقی افتاد وحید کلیچ به سادگی از ما تشکر کرد و تلفن همراهش را به یکی از افراد آنجا داد و از او خواست که ماجرا را تکرار کند. من از یک دوربین کوچک استفاده کردم. سعی کنم قیچی را زیاد حس نکنم و جالب ترین چیز این بود که وقتی فیلم آماده شد، برای دیدن فیلم رفتم. در کمال تعجب، فکر کردم که نباید اینطور باشد. مشکلات جدی؛ چند دقیقه بعد از این که فیلم را به او نشان دادم به او گفتم که دیگر آن را نمی بینم و خسته نمی شوم و رفتم سر کار. او حتی فیلمی از او ندیده بود و خوشحال بود که مستندی از او ساخته شده تا او را بیشتر بشناسند.


نوری درباره نحوه ساخت این مستند، نحوه برقراری ارتباط و دریافت مجوز برای نمایش آن توضیح می دهد: وحید کلیچ به دنبال نگاه است و حوصله دیدن فیلمی از او را ندارد. گفت می خواهم بروم و مستندی درباره او بسازم. در واقع او می خواهد دیده شود و دیگر به او اهمیتی نمی دهد و از هر چیزی که به نگاهش کمک می کند استقبال می کند. او افتخار می کند که این مستند را در صفحه اینستاگرام خود تبلیغ می کند، اما تمایلی به تماشای آن ندارد و این نشان می دهد که او به بقیه مستند اهمیتی نمی دهد و می خواهد دیده شود.


نوری می گوید: «مهم ترین چیزی که من را به نقش وحید کلیچ رساند این است که او با خود فراموشی مخالف است.» در واقع چیزی که من را در این موضوع مجذوب کرد نه تنها جذابیت و جذابیت تسیلیچ، بلکه مسائل عاطفی و احساسی او بود. آشنایی در نیمه اول فیلم شخصیت وحید کلیچ معرفی می شود و در نیمه دوم به سراغ دغدغه های او می رویم و تلاش های او را دنبال می کنیم تا فراموش نشود.


وی در پایان گفت: ما سعی کردیم کمی از موضوع دوری کنیم و موضوع را پیگیری کنیم. اخیراً فیلم را در فضایی دوستانه منتشر کردیم و با اینکه فیلم فضای نسبتاً غم انگیزی دارد اما جالب است که در قسمت هایی از فیلم خنده های زیادی گرفته شد. مستند «قلیچ» در واقع توانایی جلب توجه مخاطب عام و مخاطب خاص را دارد و خوشبختانه تا به امروز بازخوردهای بسیار خوبی از دو سوی زندگی دریافت کرده است.


انتهای پیام/