ساخت رآکتور تحقیقاتی اصفهان آغاز شد


ساخت رآکتور تحقیقاتی اصفهان آغاز شد

رئیس سازمان انرژی هسته ای تاکید کرد: در خصوص رآکتورهایی که می توانند برای آزمایش سوخت در راکتورهای تحقیقاتی و سایر راکتورها استفاده شوند، قرار است بر اساس مطالعات انجام شده برای هفته آینده ساخت راکتور تحقیقاتی آغاز شود. سایت اصفهان.


به گزارش ایلنا، محمد اسلامی امروز در سایت UCF اصفهان گفت: اولین و مهم ترین قسمت آن، اتهاماتی است که در ۲۰ سال اخیر به جمهوری اسلامی ایران وارد شده است که طی آن به طور مستمر اتهام، نشر و تظاهر کرده اند. جمهوری اسلامی ایران در برنامه هسته ای خود اهداف غیر صلح آمیز را دنبال می کند.


وی گفت: در تمام این مدت، نه یک بار و نه حتی یک بار، بررسی های آژانس نشان داد که ایران از قبل اهداف یا برنامه های خود را افشا نکرده یا پنهان نکرده است. از آنجایی که این موارد مستند است، ارائه این اخبار و مطالب جز اتلاف وقت و خسته کردن طرف مقابل هدف دیگری ندارد.


معاون رئیس جمهور تاکید کرد که آژانس همچنان بر تاسیسات هسته ای کشور نظارت و حفاظت می کند.


اسلامی تصریح کرد: مورد دوم این است که ما برای اولین بار در راستای سند راهبردی ۲۰ ساله سازمان که به نام CPF در اختیار آژانس قرار دادیم، چارچوب برنامه هسته ای کشور را تدوین کرده ایم. این موضوع بسیار مهم است زیرا تا دیروز یک نفر از برنامه هسته ای ایران اطلاعی نداشت، اما امروز به صورت مستند، مکتوب و رسمی از برنامه جمهوری اسلامی ایران اطلاع دارد.


وی گفت: در خصوص پیشبرد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران، موضوع اصلی افزایش ظرفیت نیروگاه های داخلی است. تولید انرژی هسته ای پایدار معادل ۱۰۰۰ مگاوات است، اکنون ۲۰۰۰ مگاوات و ۱۰۰۰۰ مگاوات جدید انرژی هسته ای در نظر گرفته شده است و قانون بودجه سال ۱۴۰۱ نیز شامل این موضوع شده و در حال کار است. ما به ویژه در جنوب قرار داریم تا مکان‌های مطلوب و مناسب برای نیازهای نیروگاه هسته‌ای را کشف کنیم و کار تحقیقاتی و طراحی را آغاز کنیم.


اسلامی تاکید کرد: در این مسیر از مشارکت های بین المللی استفاده خواهیم کرد، منتظر هیچکس نخواهیم بود، زیرا ایران از ظرفیت علمی، صنعتی و فناوری کافی برخوردار است. خوشبختانه، شرکت‌های بزرگی وجود دارند که از برنامه ۱۰۰۰۰ مگاواتی تولید برق هسته‌ای کشور حمایت می‌کنند و ما از هر شرکت یا سازمانی که در برنامه سازمان انرژی اتمی ایران مشارکت داشته باشد، حمایت می‌کنیم. ما شما را دعوت میکنیم.


رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: در مورد راکتور تحقیقاتی به ویژه راکتوری که می‌توان از آن برای آزمایش سوخت در سایر راکتورها استفاده کرد، بنا داریم براساس تحقیقات خود از هفته آینده کار تحقیقاتی را به‌طور رسمی آغاز کنیم. راکتور اصفهان.لازم به ذکر است که این پروژه یک پروژه کاملا بومی و ایرانی برای تکمیل زنجیره تحقیق، ارزیابی، آزمایش و تضمین صنعت انرژی هسته ای کشورمان است.


وی تصریح کرد: چرخه سوخت هسته ای مهم ترین بخش صنعت هسته ای است و قرار بود این تلاطم هایی که تاکنون آغاز شده است غنی شود و باید توجه داشت که ایستگاه بعدی کارخانه چرخه سوخت است و از مزایای آن بهره مند می شود. آی تی. لازم به ذکر است که کشورهای خارجی در این زمینه با ما همکاری نکردند و حتی برخی کشورها برای انجام این پروژه آمدند و کار را نیمه کاره رها کردند. ظرفیت تولید داخلی و قدرت تغییر مهندسی سازمان های انرژی هسته ای و شرکت های دانش بنیان است. ما این فرآیند را به سمت صنعتی شدن سوق خواهیم داد تا بتوانیم بخشی از سوخت مورد نیاز نیروگاه های مجتمع اصفهان و سوخت راکتورها را تولید کنیم.


اسلامی تاکید کرد: باید دانست که تنها کشورهای معدودی در دنیا انرژی هسته ای را به صورت یکپارچه طراحی و تولید می کنند و چون سایر کشورها در این زمینه با ما همکاری نمی کنند باید ظرفیت ها را به طور کامل توسعه و بومی سازی کنیم. به یاری خداوند متعال شاهد توسعه اساسی زیرساخت ها و روش های ما باشید تا ملت ایران نیز از این امر بهره مند شود و بدون نوسانات برق هسته ای و اتمی سوخت پاک دریافت کند.


معاون رئیس جمهور تصریح کرد: انرژی هسته ای به صورت آزمایشی از سال ۱۳۹۲ آغاز شد و از سال ۱۳۹۳ چرخه عملیاتی رسمی را طی کرد و ۵۲ میلیارد کیلووات ساعت برق را با فرکانس ثابت ۵۰ هرتز به شبکه وارد کرد و در مصرف سوخت های فسیلی صرفه جویی کرد. معادل حدود ۸۵ میلیون بشکه نفت می تواند به عنوان برق پاک و پایدار برای کاهش آلاینده ها، تأثیر قابل توجهی بر سلامت عمومی و جلوگیری از آسیب به محیط زیست کشور استفاده شود.انتهای پیام/