سند توسعه صادرات محصولات کشاورزی ایران و چین امضا شد/ مشارکت ایران در بازار ۶۰۰ میلیون دلاری مرکبات چین.


سند توسعه صادرات محصولات کشاورزی ایران و چین امضا شد/ مشارکت ایران در بازار ۶۰۰ میلیون دلاری مرکبات چین.

دو سند مهم برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی ایران و چین به طور همزمان در همدان و پکن امضا شد.


به گزارش ایلنا از وزارت جهاد کشاورزی، توسعه همکاری های اقتصادی با منطقه و کشورهای شرق آسیا مطابق با سیاست های دولت سیزدهم و روابط دیپلماتیک فعال برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی کشور است. دو چیز مهم پس از چند ماه مذاکره فشرده، اسناد افزایش صادرات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین امروز به طور همزمان در همدان و پکن نهایی و امضا شد.


بر اساس این گزارش، سند اول پروتکل الزامات بهداشت گیاهی برای صادرات مرکبات تازه ایرانی به چین است و اجرای این سند به امضای سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی و یوجیان هوا رسیده است. وزیر گمرک چین برای اولین بار به جمهوری اسلامی ایران اجازه دسترسی به بازار ۶۰۰ میلیون دلاری مرکبات چین را داد.


سند دوم پروتکل الزامات بهداشتی صادرات عسل ایران به چین است که امروز به امضای وزیر جهاد کشاورزی و وزیر گمرک چین رسید. با امضای این قرارداد مهم، از این پس تولیدکنندگان عسل مرغوب ایرانی می توانند محصولات خود را به بازار پرمصرف چین صادر کنند.


امضای این اسناد حاصل همکاری مثبت وزارت جهاد کشاورزی، وزارت امور خارجه و سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن است.


لازم به ذکر است؛ همچنین به دنبال اخذ چندین مجوز برای صادرات محصولات کشاورزی کشورمان به چین هستیم و بر اساس مذاکرات فشرده با مقامات چینی، به زودی این پروتکل ها را برای تقویت دسترسی صادرکنندگان ایرانی به بازار پرجمعیت چین امضا خواهیم کرد.


در حال حاضر صادرات مستقیم محصولات کشاورزی ایران به چین حدود ۵۰۰ میلیون دلار است که نسبت به سال های گذشته چندین برابر رشد داشته است.


انتهای پیام/