سیاست غلط فشار حداکثری آمریکا مسبب وضعیت فعلی در مذاکرات وین است


سیاست غلط فشار حداکثری آمریکا مسبب وضعیت فعلی در مذاکرات وین است

وزیر امور خارجه سیاست غلط فشار حداکثری آمریکا را مسبب وضعیت فعلی مذاکرات وین دانست‌ و با انتقاد از مصوبه غیر الزام‌آور اخیر کنگره، رسیدن به یک توافق پایدار، قوی و منصفانه را لازمه اتخاذ تصمیم واقع‌بینانه و شجاعانه دولت آمریکا در جبران رویکرد اشتباه گذشته دانست.


به گزارش ایلنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص برخی تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله اوضاع یمن، افغانستان، اوکراین و مذاکره برای لغو تحریم‌ها به صورت تلفنی تبادل نظر کردند.


وزیر امور خارجه در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به برقراری آتش بس موقت در یمن، تداوم آن را ضروری، اما مستلزم انجام تعهدات مبتنی بر توافق آتش بس موقت و لغو محاصره انسانی دانست.

وی اوضاع انسانی و امنیتی در افغانستان را بسیار نگران‌کننده خواند و بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به موج آوارگان افغان خواستار توجه سازمان ملل به وظایف خود در قبال آوارگان شد.

وی با اشاره به افزایش اقدامات تروریستی در افغانستان و مشکلات ناشی از فقر در این کشور، بر لزوم آزادسازی اموال بلوکه شده مردم افغانستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ضمن اشاره به انتطارات به‌جا از سازمان ملل متحد، از تلاش‌های دبیرکل در کمک به تحقق صلح و امنیت تشکر کرد.

امیرعبداللهیان ضمن اعلام مخالفت با جنگ در اوکراین و با اشاره به تلاش‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران برای دوری از جنگ و تمرکز بر راه حل سیاسی و توجه به ابعاد انسانی از ابتدای بحران اوکراین گفت: بحران اوکراین نباید مانع توجه جامعه جهانی به وضعیت فاجعه‌بار انسانی در افغانستان شود.

وی درخصوص مذاکرات رفع تحریم، ضمن اشاره به تداوم تبادل پیام میان ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا، سیاست غلط فشار حداکثری آمریکا را مسبب وضعیت فعلی دانست‌ و با انتقاد از مصوبه غیر الزام‌آور اخیر کنگره، رسیدن به یک توافق پایدار، قوی و منصفانه را لازمه اتخاذ تصمیم واقع‌بینانه و شجاعانه دولت آمریکا در جبران رویکرد اشتباه گذشته دانست. 

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این گفت‌وگوی تلفنی از تلاش‌ها و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از آتش بس در یمن قدردانی و استقبال کرد.

وی اظهار امیدواری کرد با رفع موانع، شاهد انجام پروازها از فرودگاه صنعا و ارتباط بین استانی در یمن و استمرار آتش بس باشیم.

دبیرکل سازمان ملل متحد از تداوم گفت‌وگوها و حرکت به سمت بازگشت روابط طبیعی دیپلماتیک میان ریاض و تهران استقبال کرد.

گوترش ضمن تاکید بر اهمیت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در پذیرش آوارگان افغانستان و کمک‌های انسان‌دوستانه جمهوری اسلامی و میزبانی از آوارگان تشکر کرد.

وی در پاسخ به درخواست وزیر امور خارجه مبنی بر ایفای وظیفه سازمان ملل در قبال آوارگان، ابراز امیدواری کرد صندوق ملل متحد بتواند حمایت‌های بیشتری از جمهوری اسلامی ایران در حمایت از آوارگان به عمل آورد.

دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به اهمیت ابتکارات سیاسی در مذاکرات رفع تحریم‌ها، موسوم به مذاکرات وین، نسبت به تداوم مذاکرات و رسیدن به توافقی مطلوب ابراز امیدواری کرد.


انتهای پیام/