سیگار کشیدن تغذیه اصفهان


غذای دودی ؛ سرگرم کننده است اما خطرناک است

خطر مصرف 50 گرم سوسیس دودی معادل خوردن یک پاکت سیگار یا 4 روز تنفس در هوای آلوده شهر است! در خطر.

سیگار کشیدن فرآیندی است که رسیده ، چاشنی دار شده و برای مدت طولانی ذخیره می شود. در این فرایند ، غذا از طریق دود (معمولاً دود ناشی از آتش سوزان) منتشر می شود. در افراد سیگاری داغ ، غذا ساعت ها در معرض دود قرار می گیرد تا غذاهای خام مانند گوشت یا ماهی در این مدت کاملاً پخته شوند. در سیگار کشیدن سرد ، مواد غذایی به مدت طولانی در معرض دود قرار می گیرند ، گاهی اوقات تا چند روز ، ذخیره سازی طولانی مدت یا طعم دهنده. این روش اغلب برای گوشت یا ماهی استفاده می شود ، اما گاهی پنیرها ، سبزیجات و میوه ها نیز به این روش دود می شوند.

سیگار کشیدن در نقاط مختلف جهان

در چین از مخلوط برنج خام ، شکر و چای برای تهیه چای استفاده می شود. اینها را در ته تابه می گذارند و سپس گوشت یا غذای دیگری را به تابه اضافه می کنند و غذا را سبک می خورند. در حالی که غذا دودی است ، عطر مخلوط برنج و چای را جذب می کند.

در اروپا از چوب بلوط به طور سنتی برای دود گوشت و ماهی استفاده می شود ، اما امروزه چوب بلوط اغلب برای غذا استفاده می شود.

در آمریکای شمالی ، علاوه بر بلوط و گردو ، از گردو استفاده می شود. بله ، گاهی از چوب درختان میوه مانند گیلاس یا آلو برای سیگار کشیدن استفاده می شود.

در گذشته در مزارع غربی ساختمان خاصی به نام دود خانه وجود داشت. در این قسمت انواع مختلف گوشت دودی می شد و سپس این گوشت ها حفظ می شدند.

امروزه از روشهای جدید و تجاری دود مایع استفاده شده که از دود مایع ، تمیز کننده و معمولی به دست می آید ، با عوارض جانبی کمی استفاده می شود.

خطرات ناشی از سیگار کشیدن شدید

فرآیند سیگار کشیدن مانع از رشد باکتری ها می شود و تجزیه چربی در محصولات را کند می کند ، اما از سوی دیگر ، تاکنون صدها ترکیب سمی در دود شناسایی شده است که برای سلامتی انسان مضر است و در مواردی سرطان زایی آن به اثبات رسیده است.

مقداری از دود مشابه سموم موجود در دود سیگار است. این موارد می توانند با ارتقاء دستگاه گوارش و افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ، مانند سرطان معده و سرطان روده ، سلامت افراد را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهند. جالب است بدانید که خطر مصرف 50 گرم سوسیس دودی معادل خوردن یک پاکت سیگار یا 4 روز استنشاق هوای آلوده در شهر است.

سیگار کشیدن در شرایط کنترل نشده باعث ترکیبات هیدروکربنیک اسید استیک مانند آنتراسن می شود که سمی و سرطان زا هستند و وارد محصول دخانیات می شوند. این مشکل بیشتر در محصولاتی که به طور سنتی بدون کنترل بهداشت ساخته می شوند شایع است.

علاوه بر این ، مونوکسید کربن از چربی های چوب با هموگلوبین و میوگلوبین خون در محصولات ترکیب شده و رنگ خاصی را برای محصولات دودی ایجاد می کند. مونوکسید کربن تعداد میکروب های هوازی را در محصول نهایی کاهش می دهد و اکسیداسیون چربی را کند می کند. مونوکسید کربن ، از طرف دیگر ، با تحریک میکروب های تولید کننده هیستامین ، میزان هیستامین موجود در محصول را افزایش می دهد و می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا واکنش های آلرژیک شود.


بیشتر بخوانید: خطرات دیابت را بررسی کنید


فرآیند سیگار کشیدن ترکیبات پراکسید روی سطح محصولات گوشتی ایجاد می کند که به نوبه خود خطر سرطان زایی این محصول را افزایش می دهد. استعمال گوشت و ماهی باعث افزایش تولید لیستریا مونوسیتوژنز در محصول می شود. این باکتری یکی از عوامل مسمومیت غذایی است و می تواند علائم جدی را در نوزادان ، بزرگسالان و سایر افراد آسیب پذیر ایجاد کند.

علاوه بر خطرات ذکر شده در بسیاری از موارد ، از گوشت خام برای کشیدن سیگار استفاده می شود. این شامل آلاینده ها و مواد اصلی مرتبط با فساد مواد غذایی است. به دلیل فرایند سیگار کشیدن ، طعم غذا تغییر می کند ، تشخیص فساد مواد غذایی دشوار است و این مقاله زمینه ای برای سود و تقلب در غذا فراهم می کند.

در میان محصولات تنباکو ، سوسیس و محصولات گوشتی سوسیس به دلیل استفاده نادرست در بخش عمومی ، تهدید قابل توجهی برای سلامت مصرف کنندگان به شمار می رود. آنچه مسلم است این است که چنین محصولاتی حاوی نیترات بیشتری (که می تواند در بدن به نیتروزامین تبدیل شود) بیش از سوسیس معمولی است. استفاده از این محصولات خطر ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ را افزایش می دهد. سرطان معده بیشتر در اروپای شرقی و ایسلند شایع است ، جایی که چنین محصولاتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان داده است که خطر ابتلا به انواع بیماری ها با مصرف محصولات دخانی مشابه خطر بیماری ناشی از خوردن بیش از حد چربی است.

سیگار کشیدن تغذیه اصفهان

نکات

1- اگر از خوردن گوشت دودی یا نمک شور لذت می برید ، گهگاه و به مقدار کم از آنها استفاده کنید. زیرا این محصولات به تدریج تأثیرات منفی بر بدن می گذارند. تا جایی که امکان دارد از آنها تا جایی که ممکن است استفاده نکنید.

2 – هنگام سیگار کشیدن محصولات مانند ماهی ، گوشت ، سوسیس و کالباس ، نمک زیادی استفاده می شود. بنابراین ، استفاده از این محصولات برای افراد مبتلا به افسردگی توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به سردردهای میگرنی باید از خوردن گوشت دودی خودداری کنند. از آنجا که این غذاها حاوی تیرامین هستند ، می توانند این نوع سردردها را افزایش دهند.


دکتر رضا اطمینانانی

تعمیر و نگهداری اصفهان


دکتر رضا اطمینانانی می تواند با ارائه تغذیه و کمیت اولیه و دستورالعمل های غذایی ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و تغذیه اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

مشکلات رژیم کم کربوهیدرات

روغن مناسب برای حفظ سلامت شما

محصولات تراریخته و تغذیه

آسیب های موجود در قند را بررسی کنیدPosted on

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *