صادرات با ازبکستان ۶۳ درصد و با قرقیزستان ۲۳ درصد افزایش یافته است.


صادرات با ازبکستان 63 درصد و با قرقیزستان 23 درصد افزایش یافته است.

نشست ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع «پس از تصویب کمیسیون مشترک اقتصادی ازبکستان و قرقیزستان» برگزار شد.


به گزارش ایلنا، جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع «به دنبال تصویب کمیسیون مشترک اقتصادی ازبکستان و قرقیزستان» به ریاست مهدی صفری معاون وزیر دیپلماسی اقتصادی این کشور برگزار شد. با حضور کارکنانی متشکل از مقامات وزارت امور خارجه و سازمانهای ذیربط.


وی ضمن ابراز خرسندی از نتایج بسیاری از پیشنهادات کمیسیون مشترک ازبکستان در این نشست، پیگیری مجوز کمیسیون و اجرای پروتکل ها قبل از سفر رئیس جمهور به تاشکند را مهم دانست.


وی ادامه داد: در مورد قرقیزستان نیز با توجه به انتقال وظایف کمیسیون مشترک از وزارتخانه ای به وزارتخانه دیگر، اجرای مجوز در حال بررسی است.


معاون اقتصادی و روابط دیپلماتیک وزارت امور خارجه صادرات خدمات مهندسی به قرقیزستان را مهمتر از تجارت با این کشور دانست و از وجود تعداد زیادی پروژه صادراتی خدمات مهندسی در کشور خبر داد. این پروژه ها باید از محل صندوق ضمانت تامین شود. .


صفری با اشاره به افزایش ۶۳ درصدی صادرات با ازبکستان و ۲۳ درصدی صادرات با قرقیزستان، برپایی نمایشگاه کالاهای صادراتی ازبکستان را فرصت مغتنمی برای عرضه محصولات به ویژه محصولات و مصالح ساختمانی به اوراسیا دانست.


در ادامه این نشست درباره طرح های دانش بنیان اجرا شده با همکاری وزارتخانه ها، نیازهای آنها و آمار فعالیت ها در این زمینه بحث و تبادل نظر شد.


در این جلسه در خصوص همکاری تشکل ها، موانع و راهکارهای توسعه همکاری فیمابین تبادل نظر و تبادل نظر شد.


انتهای پیام/