صندوق توسعه ملی ایران هفدهمین صندوق ثروتمند جهان است


صندوق توسعه ملی ایران هفدهمین صندوق ثروتمند جهان است

صندوق رفاه ملی ایران (SWF) اعلام کرد: صندوق توسعه ملی ایران با وجود شرایط سخت ناشی از تحریم ها با ۱۳۹ میلیارد دلار هفدهمین صندوق ثروت ملی جهان است.


به گزارش ایلنا به نقل از صندوق توسعه ملی، مدیرکل صندوق رفاه جهانی با حضور در دومین همایش صندوق توسعه ملی در ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ وضعیت این صندوق را بررسی و غافلگیری آن را اعلام کرد. به نظر می رسد هدف، جدا شدن از وابستگی به دولت است صندوق توسعه ملی اجرا خواهد شد.


در این گزارش آمده است جهانی SWF: «صندوق توسعه ملی ایران او سرانجام رازی را فاش کرد که رسانه های بین المللی مدت هاست در صدد کشف آن هستند. آخرین یکشنبه صندوق توسعه ملیآخرین گزارش ترازنامه را فاش کرد و بسیاری از تحلیلگران را شگفت زده کرد و در مجموع ۱۳۹ میلیارد دلار دارایی از جمله ۱۱۰ میلیارد دلار وام و ۲۹ میلیارد دلار وجه نقد به ارمغان آورد. اعداد بر اساس تحقیقات صندوق جهانی ثروت ملی، صندوق توسعه ملی ایران “هفدهمین صندوق ثروت ملی در جهان.”


برای زنده ماندن در شرایط سخت با اعتبارات صندوق توسعه ملی


در این گزارش آمده است: «دولت در تلاش است تا به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بازگردد، توافقی که به زودی برخی تحریم‌های مالی را لغو کرد». بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، قیمت نفت از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ به اوج خود رسیده است، اما اقتصاد ایران کوچک شده، تورم به شدت افزایش یافته و کسری بودجه به حدود ۴۰۰ دلار در هر بشکه رسیده است. بیشتر بودن


با این حال صندوق توسعه ملی، توانسته از سال ۲۰۱۱ با قوانین سختگیرانه مالی دوام بیاورد. این صندوق با درس گرفتن از کاستی های صندوق بین المللی پول قصد دارد تا پایان برنامه پنجم ۳۲ درصد از درآمدهای نفتی خود را دریافت کند و از این صندوق برای تامین کسری بودجه خود استفاده نکند. . با این حال، در طول شیوع کووید-۱۹، دولت میلیاردها دلار برای نجات بورس تهران هزینه کرد که موفقیت آمیز بود. با این حال، صندوق توسعه ملی بر اساس ارزش نفت به رشد خود ادامه داده است.»


سه تغییر مهم در صندوق توسعه ملی را شناسایی کنید


در این گزارش به مشارکت مؤسسات صندوق جهانی رفاه ملی در دومین کنفرانس صندوق توسعه ملی در ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ اشاره شده است. در این همایش آمده است: روند برداشت از صندوق تا بازپرداخت وام توسط دولت متوقف شده است. نام و ماهیت صندوق ممکن است از “توسعه” به “ثروت” تغییر کند.


البته این اولین بار نیست که صندوق توسعه ملی قصد سرمایه گذاری در کشورهای خارجی و همکاری با سازمان های بین المللی را دارد. در سال ۲۰۱۹، صندوق توسعه ملی تفاهم نامه ای با سرمایه گذاران خارجی مانند صندوق CDP ایتالیا، هلدینگ قزاقستان و اگزیم بانک کره امضا کرد. او سال‌ها عضو انجمن صندوق‌های ثروت ملی SWF بوده و گزارش ارزیابی خود در سانتیاگو را در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ منتشر کرده است.


پیش بینی دستیابی به اهداف صندوق


در گزارش موسسه اهداف صندوق توسعه ملی با این حال، این بار احتمالاً هدف صندوق با انتشار ترازنامه بزرگ و رهایی از وابستگی به دولت محقق خواهد شد.» صندوق توسعه ملیبا همکاری مؤسسه جهانی صندوق ثروت ملی، اطلاعات دقیقی درباره خودمان در وب سایت این بنیاد منتشر می کنیم تا حکمرانی، ثبات و انعطاف پذیری را بهبود بخشیم. در ۱۰ جولای ۱۴۰۱، عملکرد و امتیازات صندوق توسعه ملی در سال ۲۰۲۲ به همراه آمار ۱۹۹ صندوق دیگر برتر جهان منتشر خواهد شد.


بر اساس این گزارش، دفتر مرکزی موسسه ارزیابی صندوق جهانی مستقر در نیویورک در شهر نیویورک قرار دارد و ویژگی اصلی آن رتبه بندی و ارزیابی استراتژی های صندوق ثروت ملی در کشورهای مختلف جهان است که مرجع خوبی برای سرمایه گذاران است.


از سال ۲۰۱۴ تاکنون هیچ ارزیابی از رتبه صندوق توسعه ملی ایران یا جایگاه آن در بین ۱۶۹ صندوق ثروت ملی جهان صورت نگرفته است و این صندوق در رتبه بندی جدید در رتبه ۳۵ قرار دارد. در ۱۸ پله به سطح ۱۷ صندوق ثروت ملی جهان رسیده است.


انتهای پیام/